Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Papildomoms nacionalinėms tiesioginėms išmokoms už 2010 metus skirta 294 mln. Lt

Vilnius, spalio 6 d. Vyriausybė Žemės ūkio ministerijos siūlymu papildomoms nacionalinėms tiesioginėms išmokoms už 2010 metus nutarė skirti 294 mln. litų. Šios lėšos leis užtikrinti, kad 2010 m. žemdirbiai gautų ne mažesnes nei už 2009 metus gautas išmokas.

Papildomos nacionalinės tiesioginės išmokos mokamos už pasėlius, gyvulius ir pieną užtikrina žemdirbių pajamų palaikymą bei lietuviškų žemės ūkio produktų konkurencingumo bendroje Europos Sąjungos rinkoje didinimą.

Į ministeriją ne kartą kreipėsi Žemės ūkio rūmai ir kitos žemdirbių ir socialinių partnerių organizacijos, prašydamos rasti galimybių ir iki šių metų spalio 1 d skirti lėšų papildomoms nacionalinėms tiesioginėms išmokoms, kurios kartu su ES biudžeto lėšomis nors iš dalies padengtų dėl nepalankių meteorologinių sąlygų žemdirbių patirtus derliaus nuostolius. Europos Komisija, atsižvelgdama į Lietuvos pateiktus argumentus dėl dalies pasėlių iššalimo, leido nuo š. m. spalio 16 d. (t. y. pusantro mėnesio anksčiau nei tai nustatyta ES teisės aktuose) vykdyti avansinius mokėjimus iš ES biudžeto lėšų.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pagal rajonų savivaldybių duomenis kai kuriuose Lietuvos regionuose  dėl Lietuvai neįprastų žiemos šalčių  žuvusių žieminių kviečių, žieminių miežių ir žieminių rapsų plotai sudarė nuo 50 iki 60 proc.  viso jų bendro pasėlių ploto. Lietuvos žemės ūkio rūmų ir rajonų  savivaldybių žemės ūkio skyrių specialistų skaičiavimais nuostoliai sudarė daugiau nei 100 mln. Lt.

Priėmus nutarimą papildomomis nacionalinėmis tiesioginėmis išmokomis bus paremti žemdirbiai užsiimantys javų, rapsų,  kitų žemės ūkio augalų ir  guvulių auginimu bei vykdantys pieno gamyba. Jie gaus tiesiogines išmokas už pasėlius, pieną ir gyvulius - tokias kaip ir 2009 metais.

Premjeras iš valstiečių liaudininkų tikisi racionalumo

Tris atstovus Seime turinčios Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos (LVLS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis papildomoms nacionalinėms žemdirbių tiesioginėms išmokoms skirtą 294 mln. litų sumą vadina pasityčiojimu - anot jo, kovą pasirašydami sutartį su valstiečiais liaudininkais dėl paramos, valdantieji žadėjo, kad tiesioginės išmokos žemdirbiams už 2010 metus sieks 364 mln. litų.

Kitą savaitę valstiečiai liaudininkai ketina rinktis ir apsvarstyti Vyriausybės elgesį.

Išmokos iš nacionalinio biudžeto iš dalies kompensuos žemdirbių patirtus nuostolius dėl nepalankių oro sąlygų ir išaugusių kaštų, jos bus mokamos už pasėlius, gyvulius ir pieną.

Premjeras Andrius Kubilius, klausiamas dėl svyruojančios valstiečių liaudininkų paramos valdančiajai koalicijai, sako tikintis šios partijos racionalumu.

"Aš tikiu valstiečių racionalumu, atsakingumu ir todėl tikrai mes jokių paramų neperkame, jeigu taip jau yra kalbama. Dėl to, kad kas nors paremtų teisingą politiką, mes tikrai nežadame ieškoti kokių nors papildomų lėšų ir papildomų išlaidų užkraudami dideles skolas ateities kartoms", - į valstiečių liaudininkų kritiką dėl mažesnių nei planuota išmokų žemdirbiams reagavo premjeras.


ŽŪM, BNS, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos