Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Nacionaliniame augalų veislių sąraše - 100 naujų veislių

Vilnius. Valstybinė augalų veislių vertinimo komisija į Nacionalinį augalų veislių sąrašą 2017 metais siūlo įrašyti dar šimtą naujų augalų veislių. Tiesa, iš šio sąrašo, selekcininkams paprašius, bus išbrauktos 106 augalų veislės. Oficialiai Nacionalinis augalų veislių sąrašas bus patvirtintas tada, kai už visas naujai įrašomas augalų veisles bus sumokėta nustatyta valstybės rinkliava.

Tokį pasiūlymą komisijos nariai pateikė Valstybinei augalininkystės tarnybai (VAT), aptarę 2013-2016 m. atliktų augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimo rezultatus. Sausio 26 d. vykusiame Valstybinės augalų veislių vertinimo komisijos posėdyjeįrašyti į Nacionalinį augalų veislių 2017 m. sąrašą buvo pasiūlyta 101 įvairių augalų rūšių veislė.

Tai veislės, išauginusios didesnį derlių nei standartinės, žieminių augalų rūšių veislės, peržiemojusios geriau už standartinių veislių augalus, taip pat augalų veislės, sukurtos naudojant pažangias technologijas ir pasižyminčios išskirtinėmis savybėmis, kurios suteikia augalo veislei praktinį pranašumą. 

Bioversija 2024 07 09 m7

Iš viso komisijai svarstyti šiemet buvo pateikti duomenys apie 252 įvairių augalų rūšių veisles, tačiau vienos vasarinių miežių veislės tyrimą komisija pasiūlė pratęsti dar metams, o 44 paraiškos buvo atmestos.

„Įvertinusi šių augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimo rezultatus ir palyginusi juos su standartinių augalų veislių tyrimo duomenų vidurkiu, komisija nustatė, kad siūlomų įrašyti į sąrašą augalų veislių rezultatai yra blogesni, negu standartinių", - sakė VAT Augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė (nuotr.). Ji pridūrė, kad komisija pritarė, jog iš Nacionalinio augalų veislių sąrašo selekcininkų prašymu būtų išbrauktos 106 augalų veislės.

Į Nacionalinį augalų veislių 2017 m. sąrašą, kurio projektą rengia Augalininkystės tarnybos Augalų veislių skyriaus specialistai, bus įrašytos 98 naujos augalų veislės. Nors pastarajame Valstybinės augalų veislių vertinimo komisijosposėdyje įtraukti į šį sąrašą buvo pasiūlyta daugiau veislių, jam pasibaigus, selekcininkai paraiškas dėl dviejų žieminių rapsų veislių atsiėmė.

Nepaisant komisijos rekomendacijų, 3 augalų veislės Į Nacionalinį augalų veislių 2017 m. sąrašą nebus įrašytos, kadangi dviejų veislių išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo tyrimų ataskaitos bus gautos tik šių metų pabaigoje, o dėl vienos veislės kreipėsi pats selekcininkas, prašydamas pakeisti pasiūlytą pavadinimą ir registruoti veislę po metų.

Dar dvi augalų veisles komisija buvo pasiūliusi anksčiau, bet tik dabar gautos teigiamos šių augalų veislių išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo tyrimo ataskaitos, todėl jos bus įtrauktos į sąrašą šiemet.

Kaip jau minėta, Nacionalinis 2017 m. augalų veislių sąrašas bus patvirtintas po to, kai už visas naujai įrašomas augalų veisles bus sumokėta nustatyta valstybės rinkliava.Kai sąrašas bus patvirtintas, informacija apie į jį įrašytas veisles bus perduota Europos Komisijai, kad augalų veislės, kurių rūšys įtrauktos į ES bendruosius žemės ūkio augalų ar daržovių rūšių veislių katalogus, būtų į juos įrašytos. Po šių procedūrų augalų veislių dauginamąją medžiagą bus galima tiekti rinkai visoje ES teritorijoje.

VAT ir MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos