Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Ministerija: kol EK atsakymo nėra, sėjomaina privaloma
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Planuojant sėją ūkininkams svarbu žinoti, ar toliau bus taikomos šiemet galiojusios Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) išimtys dėl augalų kaitos ir negamybinių plotų. Tačiau Europos Komisijos (EK) atsakymo dar nėra.

Žemės ūkio ministerijos teigimu, ji Europos Komisijai yra pateikusi Strateginio plano pakeitimų projektą, kuriame siūloma koreguoti ir GAAB. Vis dėlto, kol laukiama EK atsakymo, tebegalioja esamas 7 GAAB reikalavimas, kuris taikomas visoje valdoje.

Strateginio plano pakeitimuose siūloma įtraukti atsėliavimo (dvejus metus iš eilės auginamas tas pats pasėlis toje pačioje vietoje) galimybę ne didesnėje kaip 60 proc. ariamosios žemės ploto teritorijoje. Tai reiškia, kad pareiškėjai privalėtų laikytis minimalios augalų kaitos reikalavimo bent 40 proc. deklaruotos ariamosios žemės ploto – tas pats pasėlis negalėtų būti auginamas ilgiau nei vienerius metus tame pačiame lauke. 

Bioversija 2024 07 09 m7

Tačiau sprendimo dėl šio siūlymo dar nėra. Dėl GAAB 7 ir GAAB 8 išimčių pratęsimo jau diskutuota ir visos ES mastu. Europos Komisijai pratęsti GAAB 7 ir GAAB 8 išimtis visoje ES anksčiau yra siūliusi ir Europos žemdirbių skėtinė organizacija „Copa-Cogeca“.

Per pastarąjį ES žemės ūkio ministrų susitikimą šį klausimą kėlė ir Rumunija, sulaukusi didelės dalies kitų šalių narių palaikymo. Vis dėlto sprendimas nebuvo priimtas, o žemės ūkio komisaras Janusz’as Wojciechowski’s (Janušas Voicechovskis) pažadėjo, kad siūlymas bus svarstomas vėliau, išanalizavus situaciją po derliaus nuėmimo ir kai bus surinkta daugiau informacijos apie ankstesnių išimčių poveikį apsirūpinimui maistu.

Tad kol nėra nei EK sprendimo išimčių taikymo visoje ES, nei atsakymo į Lietuvos siūlomus Strateginio plano pakeitimus, 7 GAAB galios ir turės būti taikomas visoje valdoje.

7 GAAB nurodo, kad tame pačiame lauke negali būti auginamas tas pats pasėlis ilgiau nei vienerius metus, t. y. kitais metais po einamųjų metų turi būti auginamas kitas pasėlis.

Tas pats pasėlis gali būti auginamas ir dvejus metus iš eilės (atsėliavimas) tame pačiame lauke su sąlyga, kad pirmaisiais metais tame pačiame plote bus auginami ir posėliniai augalai.

Skirtingai nei tarpinių pasėlių ekologinėje sistemoje, 7 GAAB  posėliui rūšinės sudėties reikalavimas netaikomas, tačiau tarpinių pasėlių ekologinėje sistemoje dalyvaujantis posėlis atitinka 7 GAAB posėliui keliamus reikalavimus. Po pagrindinės kultūros derliaus nuėmimo privaloma pasėti posėlį, kuris turi būti nepertraukiamai išlaikomas dirvoje bent 6 savaites.

Žemės ūkio ministerija pabrėžia, kad nepaisant to, jog 7 GAAB reikalavimas galioja tik nuo 2024 m., pasėlis bus lyginamas su 2023 m. pasėliu: einamųjų metų laukas lyginamas su praėjusių metų lauku.

Parengta: pagal ŽŪM inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos