Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 12 01
Agropolitika
Kelią skinasi bedarbio statuso pakeitimai

Vilnius. Vyriausybei metų pradžioje pritarus Užimtumo įstatymo pataisai, pakeitimai skinasi kelią Seime. Kaimo reikalų komitetas, kaip papildomas, pritarė, kad bedarbio statusą galėtų gauti asmenys, kurių žemės valda ar ūkis yra mažesnis nei 4 ekonominio dydžio vienetai (EDV).

Trečiadienį Komitetui pristatydamas įstatymo pakeitimo projektą Seimo narys Algirdas Butkevičius teigė, kad mintis tobulinti įstatymą  kilo važinėjant po Lietuvą ir bendraujant su žmonėmis. „Žmonės, kurie gyvena kaime, bet dirba mieste, jei jų darbo santykiai nutrūksta, jie kitą dieną nebeturi faktiškai jokių išmokų. Manau, neturėtų būti atsižvelgiama, kurioje vietoje tu gyveni, o atsižvelgiama į tai, ar generuoji kažkokias pajamas, ar ne“, - sakė A. Butkevičius.

Pagrindinės diskusijos kilo ne dėl to, ar apskritai reikia tokio pakeitimo, bet ar teisingas yra įsivestas matas – EDV – ir kokio dydžio vis dėlto jis turi būti. Seimo narių teikime buvo numatyta 4 EDV, Vyriausybė siūlė ribą mažinti iki 2 EDV.

Bioversija 22 08 31

Būtent nuo to ir pradėjo Kaimo reikalų komiteto narys Remigijus Žemaitaitis, teigdamas, kad vis dėlto reiktų kalbėti apie 2 EDV. „Reiktų papildyti, numatant sąlygas, kad jis gali pretenduoti į bedarbio statusą tik tokiu atveju, jei žemės sklypas išnuomotas ūkininkui ir ta sutartis yra registruota registre.  Nes turime kaime tokių situacijų, kai žmogus pasirašo fiktyvią sutartį, ūkininkas eina į paramą, įsipareigoja penkis metus nemažinti ploto ir turi panaudą neva tai neatlygintinai, tai tokiu atveju turime susitarti valstybėje, ar tas panaudos sutartis mes leidžiame, ar darome nuomą, kokia yra valstybėje. (...) Jei bus pritarta 4 EDV, neabejoju, kad mes bedarbių iškart turėsime kokiais penkiais procentais daugiau, nes yra neišspręsti teisiniai dalykai, kurie eina po to. Pasiūlymas yra laiku ir savaeigis, bet neišspręsti yra grynai teisiniai ir techniniai dalykai“, - atidžiai vertinti pasiūlymą ragino R. Žemaitaitis.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, teigdamas, jog Užimtumo įstatymo pataisa - naudinga, siūlė svarstyti 2 EDV variantą

Jo teigimu, turint daržininkystės ūkį su 4 EDV minimalią algą galima užsidirbti. Tuo tarpu A. Butkevičius ragino gerai pagalvoti, ar iš tokio mažo ūkio tikrai galima gauti pajamas, kurios leistų pragyventi. A. Salamakinas klausė ar apskritai EDV – tikrai vienintelis atskaitos taškas, tačiau R. Žemaitaitis argumentavo, kad bent jau šiai dienai EDV - pats teisingiausias apskaičiavimo vienetas.

Komiteto narys Juozas Baublys pritarė 4 EDV, argumentuodamas, kad yra nemaža dalis gyventojų, kurie ir turi darbą, ir patys dirba tokio dydžio valdą, nes kuris nors vienas užsiėmimas neleistų pragyventi. Tačiau praradus darbą jie atsiduria nepavydėtinoje situacijoje, nes vien tik iš tų 4 EDV pragyventi negali, tad įstatymo pokyčiai yra būtini.

Vienas iš įstatymo pataisos rengėjų - Seimo narys Algirdas Butkevičius

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo rinkos skyriaus patarėja Milda Kojelienė aiškino, kad dabar tokie žmonės gali registruotis Užimtumo tarnyboje, tačiau bedarbio statuso (o tuo pačiu – iš išmokų) jie negauna. Užimtumo centras tikrindamas gauna registro duomenis, jog asmuo turi žemės ūkio valdą ir jam iškart užkertamas kelias tiek išmokai, tiek atitinkamoms priemonėms.

Jos teigimu, iš visų, turinčių iki 2 EDV, 45 proc. yra dirbantys žmonės, 47 proc. – pensinio amžiaus.

Parlamentinio Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andrejus Stančikas po diskusijų teigė, kad įstatymo pakeitimams su 2 EDV Komitetas pritartų besąlygiškai, tačiau ir dėl 4 EDV „reikia realiai pasižiūrėti į gyvenimą“.

A. Stančikas taip pat antrino J. Baubliui, kad turint iki 4 EDV sunkiai įmanoma išgyventi, tad dažnai dar kur nors dirbama. „Įsivaizduokime, jei jis praranda darbą, o amžius yra jau garbesnis, artėjantis prie pensijos. Investuoti į ūkį, plėsti – nėra galimybių, gal ir sveikatos stinga, o darbą susirasti irgi sudėtinga. Kaip mes matome šituos žmones? Žinoma, jei tuose 4 EDV aktyviai užsiimsi daržininkyste, išgyventi galima, bet gyvenimas toks, kad didžioji dalis šioje vietoje lieka ant ledo“, - atsakingai pasižiūrėti ragino Komiteto pirmininkas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė M. Kojelienė aktyviai diskutuojantiems Seimo nariams pateikė skaičius. Anot jos, didžioji dalis asmenų turi iki 2 EDV, skirtumas tarp 2 ir 4 EDV turinčių yra kiek daugiau nei 16 000, tuo tarpu nuo 0 iki 2 EDV yra virš 104 000.

Prieš balsavimą A. Stančikas politikus ragino atsakingai pasverti sprendimą. „Didžioji dalis kaimuose jau garbesnio amžiaus – šiandien jis turi darbą, rytoj gali nebeturėti. Ir kur tada jis lieka? Ūkis tokiu atveju jį tik žlugdo. Tada ieškoma būdų kaip jo atsikratyti – jis parduodamas, nes vien tik iš jo neišgyvens, o pajamų gauti irgi negali. Atsisako ūkelio, valstybė jį išlaiko, bet kur jo užimtumas? Tada ir tas kaimas degraduoja. Dabar padedame jam išgyventi ir paliekame tą veiklą“, - ne tik apie finansus, bet ir apie socialinių problemų sprendimo būdus ragino galvoti A. Stančikas.

Kaimo reikalų komitetas balsavimo metu nusprendė iš esmės pritarti Užimtumo įstatymo pakeitimo projektui, tačiau siūlyti pagrindiniam Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui projektą tobulinti ir palikti 4 EDV.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija