Kaunas. Valdininkai stebisi, kad šiemet nesurinkta tiek paraiškų, kiek skirta pinigų Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra" veiklos sričiai „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui". Liepą vykusiam paramos paraiškų rinkimui buvo numatyta 20 mln. eurų.
Akivaizdu, kad priemonės įgyvendinimo taisyklės yra sunkiai įveikiamos nemažai daliai ūkininkų, nes paraiškų pateikta tik pusei sumos. Tai pripažino ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) išplėstiniame tarybos posėdyje kalbėjusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. „Turbūt buvo labai griežtos sąlygos. Ko gero, jas reikėtų lengvinti, kad programoje galėtų dalyvauti ne tik „ūkininkų vaikai", kaip dabar įvardijama", - sakė ministrė.
Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) direktorius Erikas Bėrontas pripažino, kad gauna nusiskundimų dėl paramos jaunųjų ūkininkų įsikūrimui, nes pernelyg sudėtingi klausimai, reikalavimai dėl žemės. Kai kurie ūkininkai skundžiasi, kad numatytas aukštas standartinis ūkio pelningumas (ypač kalbant apie galvijų ūkį), kurį reikia pasiekti per projekto įgyvendinimo laiką, ir norint atitikti tuos reikalavimus, reikia turėti gana didelį ūkį, o tai įmanoma tik stambių ūkininkų vaikams.
„Todėl galvosime, kaip supaprastinti taisykles, kad programoje galėtų dalyvauti daugiau jaunųjų ūkininkų", - LPGA tarybos posėdyje žadėjo NMA vadovas.
Iš šiuo metu vertinamų paraiškų pats didžiausias dėmesys skiriamas paraiškoms pagal veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas". Pasak E. Bėronto, išsiųsta daug paklausimų smulkiems ūkininkams dėl sąsajų su kitais subjektais. Tai daugiausia klausimų kelianti paraiškos dalis.
„Visiems sakau - nepergyvenkite, rašykite, ką žinote. Turime tikrinti informaciją apie kitus su pareiškėju susijusius subjektus ir ryšį su jais, nors įstatymais tai nėra išspręsta ir tikrai reikia pakeitimų. Tie sąsajų tikrinimai susiję su galimu mistinių kooperatyvų, kuriuos sudaro 3-5 vienos šeimos nariai, steigimu. Dėl to esame sulaukę pastabų iš Europos Komisijos ir sąsajų tikrinimas dabar yra labai sureikšmintas", - aiškino E. Bėrontas.
LPGA tarybos posėdyje dalyvavusiems jis pranešė žinią, kad ūkiuose sumažės patikrų. Anksčiau buvo tikrinami 5 proc. teikiančių deklaracijas ūkininkų, o šiais metais, pasak E. Bėronto, Europos Komisiją pavyko įtikinti, kad Lietuvoje viskas gerai ir patikrų skaičių reikia sumažinti.
„Raštiško patvirtinimo dar nesame gavę, bet, tikiuosi, nuo šiol galėsime tikrinti tik 3 proc. ūkių, jie bus atrenkami automatiniu būdu. Tačiau probleminiai ūkiai, vadinamieji sofos ūkininkai, nelaikantys gyvulių, ar gavus informacijos apie nešienaujamas pievas, bus tikrinami kruopščiai", - sakė E. Bėrontas.
Jis nustebo, kai Alytaus r. ūkininkė Audronė Miškinienė pasakė, kad yra tikrinama ketvirtus metus iš eilės. „Taip neturėtų būti, pasiaiškinsiu, kodėl taip nutiko", - žadėjo NMA vadovas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)