Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
D. Miniataitė siūloma į žemės ūkio ministro postą (papildyta)

Vilnius. Paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė į žemės ūkio ministrės pareigas siūlys Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vyriausiąją patarėją Dalią Miniataitę.

Antradienį ryte I. Šimonytė žurnalistams teigė, kad teiks šią kandidatūrą, jei Seime bus patvirtinta jos kandidatūra. „Jeigu mano kandidatūra bus patvirtinta, teiksiu ponią Dalią Miniataitę žemės ūkio ministro pareigoms užimti, ji buvo ilgametė ministerijos kanclerė, po to galbūt buvo stumtelta į šoną, nes ne visiems įtiko“, – sakė I. Šimonytė.

I. Šimonytė teigė, kad D. Miniataitė gerai žino ministerijos darbą, iššūkius, labai svarbią klimato kaitos temą, „nes mes turime rasti protingų sprendimų, kaip nesunaikinti prekinio žemės ūkio ir atliepti klimato kaitos ir žaliosios ekonomikos tikslus“.

Bioversija 2024 04 26 m7

59-erių D. Miniataitė kanclere dirbo nuo 2009 metų, pernai ji savo noru atsistatydino ir tapo ministerijos vyriausiąja patarėja.

Nuo 2004-ųjų ji dirbo ministerijos sekretore, 2001–2004 metais buvo žemės ūkio viceministrė, o  1998–2001 metais – Žemės ir maisto ūkio integracijos į Europos Sąjungą departamento vadovė.

Antradienio vidurdienį Seimas balsavimu pritarė I. Šimonytės kandidatūrai į ministres pirmininkes. Planuojamas Prezidentui teikti ministrų kandidatūras ji paviešino praėjusią savaitę, tuomet trūko vienintelės - galimo žemės ūkio ministro pavardės.

D. Miniataitė: įvertinau turimą patirtį

Tuo tarpu pati D. Miniataitė antradienį popiet žuranlistams teigė, kad pasiūlymas užimti šį postą jai buvo netikėtas, bet ji apsisprendė įvertinusi savo žinias ir patirtį. Kaip vieną svarbiausių darbų ji nurodė pridėtinės vertės kūrimą ir konkurencingumo didinimą žemės ūkyje, dėmesį naujajai ES finansinei perspektyvai. 

„Kalbu kaip kandidatė, Vyriausybės programos nesame susiformavę ir tikrai jos nepristatinėju, bet, mano supratimu, pirmas dalykas yra vis dėlto, kalbame apie pridėtinę vertę žemės ūkio ir maisto sektoriuje ir žuvininkystėje. Tas jau pastebėta net tik mūsų, bet pastebi ir Europos Komisijos ataskaitos, kad nežiūrint, jog milijardinės paramos ateina, proveržio šitoje srityje nėra“, – sakė D. Miniataitė. 

Jos teigimu, pridėtinė vertė sektoriuje turi atsirasti naudojant inovatyvias technologijas, aukštesnės vertės produktų kūrimo grandines.

„Ir čia tikriausiai reikia irgi paminėti transformaciją iš tradicinės ekonomikos, pagrįstos iškastiniais ištekliais, į bioekonomiką – jos pagrindiniai akcentai yra dedami biomasei (...) Ir dar vienas iššūkis, jeigu pažiūrėsime į (...) moderniausias šalis, tai šiandien pirmieji prioritetai yra žiediškumui, taigi, mūsų linijines technologijas teks per tą dešimtmetį reorganizuoti į žiedines. Tai irgi, matyt, papildomi iššūkiai“, – sakė ji. 

Pasak pretendentės į ministrus, didelį dėmesį teks skirti ir 2021-2027 metų Europos Sąjungos (ES) finansinei perspektyvai. „Dabar taip, kaip išsidėliosime strategiškai paramos dalykus ir pagrindinius programinius dokumentus, gyvensime ateinanti dešimtmetį. Tai yra labai svarbu – patiems susitelkti, būtinai rasti dialogą su socialiniais partneriais“, – sakė D. Miniataitė. 

Jos nuomone, vertėtų stengtis suaktyvinti vidutinių ūkių dalį, kad „jie taptų prekiniais, komerciniais ūkiais, ir būtų daugiau ekonomiškai stabili“. „Jeigu žiūrėsime tradicinį ūkį, tai čia ir ministras A. Palionis apie tai kalbėdavo, kažkur tarp 50-100 hektarų, tai tas marginalus ūkis, kuris dar nėra stabilus ūkis, kad jau gali būti ramus dėl savo ekonominių pajėgumų“, – kalbėjo ji. 

D. Miniataitė sakė, jog reikia taisyti situaciją ir su vadinamaisiais deklaratyviais arba „sofos“ ūkininkais. „Sofos“ ūkininkai, jeigu tai yra žemės ūkio paskirties žemė ir vieną kartą nušienaujama, tai mūsų vienas iš pagrindinių resursų neišnaudojamas, – neturime kažkokių iškasenų, kalnų aukso ar panašiai. Tai šitoje vietoje taip, turėtume efektyviau naudoti žemę kaip vieną iš gamybos priemonių“, – kabėjo pretendentė į ministrus. 

Ji teigė nesitikėjusi pasiūlymo tapti ministre. „Net negalvojau, net nesapnavau. (...) Galvojau, žinoma, galvojau (apie siūlymą – BNS), bet įvertinau kai kuriuos momentus ir manau, kad apsisprendžiau kandidatuoti. Įvertinau tai, ką galėsiu padaryti, kokius turiu gebėjimus, patirtį, žinias, informaciją, žinojimą apie sektorių, apie visą sistemą“, – kalbėjo D. Miniataitė.

Ji teigė turinti panašių patirčių dirbant panašų darbą, nes jau yra buvusi viceministre ir tuo metu dalyvavusi derybų procese dėl narystės Europos Sąjungoje.

Paklausta apie politines pažiūras D. Miniataitė sakė esanti centro dešiniosios pakraipos pažiūrų, tačiau tikino jų neakcentuojanti, o ketinanti susitelkti į darbus. „Manau, kad aš daugiau dabar fokusuojuosi į darbus, tikrai didelis paketas darbų laukia. Tai šiuo atveju pažiūros galbūt nėra taip ir svarbu“, – sako D. Miniataitė. 

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos