Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Į „politikavimą“ dėl išmokų ribojimo nenori veltis

Kaunas. Diskusijoje dėl siūlymo įstatymu riboti tiesioginių išmokų pagrindinės dalies sumą Žemės ūkio rūmų nariai išsakė skirtingas nuomones, bet net ir sutinkantys su išmokų ribojimu nepritaria parengtam projektui.

Diskusijos dalyvių manymu, įstatymo pakeitimo svarstymas Seime truks ilgai, nes diskusijos dar tik prasideda.

Kaip jau skelbta, gegužės 12 d. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas įregistravo Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo 8 str. (Paramos žemės ūkiui, maisto ūkiui ir kaimo plėtrai administravimas) pakeitimo įstatymo projektą.

Bioversija 2024 07 09 m7

Siūloma nustatyti, kad tiesioginių išmokų pagrindinės išmokos suma, tenkanti vienam asmeniui ar susijusiems asmenims negali viršyti 150 000 eurų per metus; taip pat ši suma negalėtų būti didinama per vienus kalendorinius metus, einančius prieš paraiškų teikimo metus už žemės ūkio veiklą faktiškai darbuotojams išmokėtu darbo užmokesčiu, įskaitant su darbo užmokesčiu susijusių mokesčių sumą.

Teigiama, kad įteisinus ribojimą, smulkiam ir vidutiniam ūkiui kasmet galima būtų skirti papildomai iki 15 mln. eurų.

Seimo nariai K. Starkevičius, E. Pupinis, J. Gudauskas, A. Matulas, I. Haase įregistravo pasiūlymą tiesioginių išmokų pagrindinės išmokos sumos ribojimo netaikyti susijusiems fiziniams asmenims, ribojimą taikant tik susijusiems juridiniams asmenims; išimtį taikyti ir gyvulininkystės ūkiams, kurie laiko gyvulius bei turi bent po vieną sutartinį gyvulį 1 ha žemės ūkio naudmenų.

Grupė Valstiečių ir žaliųjų frakcijos narių irgi įregistravo pasiūlymą dėl projekto keitimo. Nežinia, juokais ar rimtai, jie siūlo tiesioginių išmokų pagrindinės išmokos sumos ribojimą taikyti Ramūnui Karbauskiui.

ŽŪR narių diskusijos buvo atsargios, vis tik buvo linkstama nepritarti M. Majausko siūlomam įstatymo pakeitimo projektui, vadinant tai „politikavimu“. Tačiau kito konservatoriaus, buvusio žemės ūkio ministro, Ekonomikos komiteto pirmininko ir ūkininko K. Starkevičiaus siūlymas ribojimą taikyti tik susijusiems juridiniams, bet ne fiziniams, vertinamas palankiau.

Vytautas Buivydas teigė, kad Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga pritaria tiesioginių išmokų ribojimui, bet nepritaria parengtam projektui.

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vadovas Genrikas Kolendo siūlė riboti tiesiogines išmokas pagal žemės plotą – kuo daugiau žemės, tuo mažesnės išmokos.

Vis dėlto ŽŪR nariai labiau linkę nepritarti išmokų ribojimui ir mano, kad kol kas neturi veltis į „tą politikavimą“, kadangi Europos Sąjunga teisės aktu dar neapsisprendė, ar išmokas reglamentuos ES politika, ar tai bus palikta nacionalinei teisei. Todėl siūlo klausimą atidėti, kol bus priimtas atitinkamas ES reglamentas.

Taip pat pasiūlyta atlikti išmokų analizę.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos