Basf m1 2024 06 14
Agropolitika
Galimybių gauti susietąją paramą šiemet bus daugiau

Vilnius. Aiškėja susietosios paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas skyrimo tvarka ir reikalavimai. Šiokių tokių pasikeitimų 2023–2027 m. laikotarpiu bus.

„Atsirado galimybė paremti tiek mėsai, tiek pienui laikomas avis ir ožkas, taip pat ir mišrūnes. Tad galimybės gauti susietąją paramą išsiplėtė, bet priemonės turi tam tikrą tęstinumą nuo 2011 metų“, – sakė Žemės ūkio ministerijos Tvarios žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vyriausioji specialistė Lina Šimonienė.

Šių metų naujovė – deklaravusiems mažiau negu 1 ha žemės ūkio naudmenų, paramos suma už potencialiai tinkamus gauti susietajai paramai gyvūnus turi siekti 100 eurų.

Bioversija 2024 04 26 m7

Tai reiškia, kad ūkininkas turi laikyti 6–10 avių arba bent vieną karvę, 3–6 ožkas ar 1–2 mėsinius galvijus. Pasak ŽŪM specialistės, taip nutarta dėl to, kad administracinė našta neviršytų paramos sumos.

Norintys gauti susietąją paramą turės atitikti tam tikrus reikalavimus dėl gyvūno amžiaus, registravimo, ženklinimo, ūkyje gyvūnas turės būti išlaikytas mažiausiai 30 dienų. Einamaisiais metais gyvūnas ūkyje šias 30 dienų turi būti laikotarpiu nuo vasario 1 d. iki gruodžio 31 dienos.

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija pageidavo, kad tas laikotarpis būtų paankstintas nuo sausio 15 dienos.

L. Šimonienės teigimu, bus svarstoma apie tokią galimybę, bet iš esmės tai gali būti sunku dėl laiko stokos, nes administravimo procesas gana ilgas, reikia suskaičiuoti 2022 m. laikytus gyvulius, o nuo kovo jau bus mokama parama.

Norint pagerinti produkcijos kokybę, mėsinių galvijų laikytojams išmokos bus diferencijuojamos pagal galvijų veislės kraujo laipsnio dalį.

Anksčiau išmokos diferencijuotos pagal laikomų galvijų skaičių, dabar ši tvarka keičiasi – aukštesnio lygio išmoka (2023 m. – preliminariai 152 Eur) mokama už mėsinius galvijus, kurių mėsinės veislės kraujo laipsnio dalis siekia 51 ir daugiau procentų. Ši išmoka bus 85 proc. didesnė nei už galvijus, kurių kraujo laipsnio dalis nesieks 51 procento (81,5 Eur). Taip pat bus mokamas 6 Eur priedas už produktyvumo tyrimą, t. y. už vieną svėrimą per gyvulio gyvenimą.

Avių laikytojams susietoji išmoka už avį ar aviną nebus diferencijuojama, tik išlieka 60 dienų amžiaus cenzas. Išmoka, preliminariomis žiniomis, turėtų siekti apie 14 Eur už avį.

Anksčiau avių augintojai susietąją paramą gaudavo tik už mėsines avis, bet Avių augintojų asociacija stengėsi, kad ši išmoka būtų skiriama ir pieninių veislių avių augintojams.

Tai turėtų padidinti grynaveislių pieninių avių skaičių, nes seniau ūkininkai, norėdami gauti susietąją išmoką, jas kartais kergdavo su mėsiniais avinais. Išmokos dydis lieka panašus kaip ir anksčiau.   

Geresnės naujienos ožkų laikytojams – susietoji parama (numatoma apie 26 Eur) bus teikiama ne tik už pateles, bet ir už patinus, taip pat ir už mėsai auginamas ožkas, nesvarbu, kokios jos – grynaveislės ar mišrūnės.

Išmoka bus skiriama, jei pasibaigus numatytam išlaikymo periodui gyvūnas bus paskerdžiamas, eksportuojamas ar jam nugaišus. Žinoma, jeigu ir toliau bus ūkyje einamųjų metų gruodžio 31 d.  

Ūkininkai klausė, ar susietoji parama bus mokama, jeigu gyvūnas bus pavogtas ar jį sudraskys vilkai. Apie tai rengiant taisykles kol kas nepagalvota, bet L. Šimonienė svarstė, kad šie atvejai turėtų būti tinkami paramai gauti.

Išmokos pieninių veislių karvių augintojams bus diferencijuojamos, nebelieka paramos už pieninius bulius. Susietoji parama šiam sektoriui pristatyta 2022-ųjų spalio pabaigoje.

Bitininkystės sektoriui 2023–2027 m. laikotarpiui numatyta beveik 5,5 mln. Eur paramos.

Apie susietąją paramą mėsinių galvijų, avių ir ožkų augintojams kalbėta Lietuvos kaimo tinklo surengtose nuotolinėse dirbtuvėse.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos