Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Agropolitika
Didesni ribojimai dirbamos žemės pirkėjams - atmesti

Vilnius. Seimo Kaimo reikalų komitetas nepritarė siūlymui išplėsti asmenų, kuriems būtų ribojamas dirbamos žemės pirkimas, ratą.

Tokį siūlymą trečiadienį Komitetui pristatė Seimo narys Jurgis Razma. Jo teigimu, susijusiais asmenimis turėtų būti laikomi sutuoktinių tėvai, taip pat jų broliai ir seserys.

Ribojimas susijusiems asmenims nebūtų taikomas, jei jie (išskyrus sutuoktinius) būtų įsteigę atskirus ūkius ir faktiškai juose ūkininkautų.

Bioversija 23 04 27

„Susiję asmenys turėtų būti tie, kurie yra iš vienos šeimos. Tarp tokių asmenų turtiniai santykiai dažnai sprendžiami nekomerciniais pagrindais: dovanojimo faktai ir kitokie draugiški susitarimai. Kai yra tokie santykiai, nesudėtinga tokio asmens vardu įsigyti papildomą žemės plotą viršijant 500 hektarų, nors tas brolis, sesuo ar vaikas nedirbs tos žemės, o pagrindinis ūkininkaujantis tokiu būdu gali įgyti gerokai didesnį žemės plotą“, - trečiadienį Komitete kalbėjo J. Razma.

Į tokį siūlymą Komiteto narys Petras Čimbaras replikavo, kad tai tik paskatintų emigraciją, nes jei tėvai vykdo veiklą, vaikai negali grįžti iš užsienio ir imtis to paties, nes jie jau bus susiję asmenys.

Tuo tarpu Kazimieras Starkevičius ragino verčiau susitelkti į tikslų sąvokos, kas yra savarankiškas ūkis, apibrėžimą. „Tokiu būdu problema išsispręstų – kad turi ūkininkauti, o ne fiktyviai per kitus nusipirkti žemės. Nebus labai sunku atskirti – Valstybinė mokesčių inspekcija labai greitai šitai išsirenka. Turi būti ir sąskaita, ir atitinkamas hektarų kiekis, ir technikos. Tokiu būdu išsisprendžia ta problema be grubaus ribojimo“, - ragindamas kitaip spręsti problemą sakė K. Starkevičius.

Tuo pačiu jis priminė, kad reikia kuo skubiau pataisyti ir dabar galiojančiame įstatyme likusią „techninę klaidą“, po kurios susijusiais asmenimis tapo ir sutuoktinių tėvai.

Žemės ūkio viceministras Saulius Savickis susirinkusiems aiškino, kad nors pati idėja suprantama, tačiau savarankiško ūkininkavimo statusas kelia nemažai abejonių, nes yra Konstitucinio teismo nutartis, kurioje teigiama, kad reikalavimas savarankiškai ūkininkauti ar priverstinai gyventi tam tikroje vietovėje yra konstituciškai nepagrįstas. „O jei išnuomoti kitam, ar samdomi darbuotojai – irgi nebėra kaip savarankiškas ūkininkavimas?..“, - atidžiai ir atsargiai formuoti sąvokas kvietė viceministras.

Seimo narys Jurgis Razma (kairėje) siūlė plėsti susijusių asmenų sąvoką ir taip labiau riboti dirbamos žemės įsigijimą

Projekto teikėjas J. Razma replikavo, kad norint viską aiškiai apibrėžti, nebūtina atidėti įstatymo - smulkesnes detales galėtų numatyti poįstatyminiai aktai. Tačiau Kaimo reikalų komiteto narių tai neįtikino.

Komiteto pirmininkas Andrejus Stančikas priminė, kad tokiame kontekste būtina kalbėti ne tik apie ūkininką, bet ir apie žemės savininką, kuris turi nuosavybės, bet jos nedirba. „Ar mes šitai priimdami nesuvelsime, nepadarysime chaoso visame sektoriuje?“, - Komiteto narių klausė pirmininkas.

Posėdyje dalyvavęs Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis ragino Seimo narius nekalbėti „apie nieką“ ir suvokti, kad dabar ribojimai liečia tik ūkininkus. „Šiai dienai galiu žemės pirkti tiek, kiek noriu Lietuvoje: šešiese prisidaro šimtą įmonių, po 500 hektarų, darau ką noriu. Jokio susiejimo nėra. Kalbate apie gimines, apie brolius, išgrūdam vaikus į užsienį, nes kartų kaita pas mus neįdomi. Esminis dalykas – teisę į nuomą turėtų suteikti tik paveldėjimas. Jei aš nusipirkau žemės, aš ją turiu dirbti, negaliu išnuomoti. Ir visos problemos išsisprendžia“, - kalbėjo S. Daniulis.

Galiausiai balsavus 1 „už“, 4 – „prieš ir 4 – „susilaikius“, Seimo nario J. Razmos projektas buvo atmestas.

Seime pritarimo dar laukia Komiteto anksčiau pasiūlyta grąžinti nuo 2014 metų gegužės iki šių metų sausio galiojusi nuostata, kad susijusiais asmenimis būtų laikomi tik sutuoktiniai bei tėvai ir jų nepilnamečiai vaikai. Tokia pataisa įsigalios tik tuomet, kai ją priims Seimas ir pasirašys prezidentė.

MŪ inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos