Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Agropolitika
Aplinkos ministerija siūlo SND akcizą mažinti iki 70,6 euro
Asociatyvi Pixabay (Alexander Fox PlaNet Fox) nuotr.

Vilnius. Aplinkos ministerija siūlo suskystintų naftos dujų (SND) akcizą, kurį moka gyventojai ir verslas, sumažinti nuo 304,1 euro iki 70,58 euro už toną (be PVM). Tuo metu Vyriausybės kanceliarija siūlo grąžinti 41 euro akcizą. 

Pasak aplinkos ministro Simono Gentvilo, akcizai turi turi būti proporcingi, be to, jie jau ir taip mažinami beveik dešimt kartų nuo esamų. Jo teigimu, Vyriausybė greičiausiai neatsižvelgs į ministerijos pasiūlymą. Todėl ministras neatmetė, kad tokias Akcizų įstatymo pataisas Seime teiks Liberalų sąjūdžio atstovai. 

„SND akcizo tarifas turėtų būti konkurencingas žymėto (raudono) dyzelino tarifui, kadangi šios dvi kuro rūšys naudojamos ir žemės ūkyje džiovinant grūdus, ir kaip šildymui skirtas kuras. Atsižvelgiant į tai, SND tarifas turėtų siekti 70,58 euro už toną“, – nurodo ministerija.  

Bioversija m7 2024 02 22

Be to, siūloma, kad nuo sausio 304,1 euro (be PVM) siekiantis tarifas pamažu būtų pasiektas 2030 metais. 

„Siekiant aiškaus signalo verslui pereiti nuo iškastinio kuro deginimo, neinvestuoti pereinamuoju laikotarpiu į neperspektyvias technologijas ir paskatinti jau dabar investuoti į atsinaujinančią energijas naudojančias technologijas, privaloma nustatyti laipsnišką SND akcizo tarifo augimą“, – rašoma ministerijos rašte Vyriausybei. 

Tuo metu Vyriausybės kanceliarijos parengtomis Akcizų įstatymo pataisomis SND akcizą siūloma sumažinti iki 41 euro, koks galiojo iki šių metų sausio.  

Aplinkos ministerija taip pat siūlo nustatyti CO2 akcizo dedamąją buityje vartojamoms SND, o iškastinio kuro akcizų netaikyti biodujoms. 

„Jos (SND – BNS), kiek įmanoma, turėti būti keičiamos gamtinėmis dujomis, kurios gali būti maišomos su biodujomis (...) nekeičiant esamos gamtinių dujų infrastruktūros. (...) Biodujų gamyba ir vartojimas skatinami per Klimato kaitos programos priemones ir kitomis finansinėmis priemonėmis, todėl, mūsų nuomone, biodujos neturėtų būti apmokestinamos iškastiniam kurui skirtais akcizais“, – teigiama ministerijos rašte. 

Pasiūlymus taikyti mažesnius nei Vyriausybės siūlomas 41 euro tarifus yra užregistravę ir kai kurių Seimo opozicinių frakcijų atstovai. 
Svarstyti ir priimti įstatymų pataisas dėl žymėto dyzelino ir SND akcizų planuojama vasario 12–15 šaukiamoje neeilinėje Seimo sesijoje.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
Visos apklausos