


Briuselis. Daugumoje Europos Sąjungos šalių žiemkenčių pasėliai yra gana geros būklės, tačiau sausra vėl sužlugdė derliaus lūkesčius vakariniame ir centriniame Magrebo regione, pranešama pirmadienį paskelbtoje MARS pasėlių stebėsenos apžvalgoje.
Prancūzijoje smarkios liūtys sausio mėnesį paveikė šiaurės vakarinių regionų žiemkenčius. Nors lietaus kiekis nebuvo išskirtinis, vertinant visą žiemos mėnesių laikotarpį, tačiau drauge su jau buvusiu aukštu dirvožemio drėgmės lygiu ir santykinai žema temperatūra, susikūrė nepalankios pasėlių vystymosi sąlygos.
Pastebimas ryškus kritulių trūkumas didelėje Vidurio ir Rytų Europos dalyje. Vakarų Rumunijoje ir Bulgarijoje žieminiai pasėliai kentėjo dėl riboto vandens kiekio jau nuo sezono pradžios, todėl kai kuriuos plotus gali tekti atsėti pavasarį. Kadangi šiuose regionuose yra mažai arba visai nėra sniego, žiemkenčių pasėliams kyla didesnė rizika, jeigu staiga atšaltų.
Rytų Ukrainoje kritulių deficitas išlieka, dėl to žieminių augalų pasėliai negalėjo sustiprėti po prastų sąlygų jiems sudygus. Susirūpinimą kelia sniego dangos trūkumas ir numatomos šaltesnės nei įprasta sąlygos.
Vandens trūkumas Turkijoje nuo gruodžio pabaigos paveikė pietryčių regionų pasėlius. Blogiausia situacija tuose laukuose, kurie nėra drėkinami, rūpesčių kyla dėl vandens rezervuarų užpildymo visam sezonui.
Kokia buvo žiema
Apžvelgiant šios žiemos (nuo 2024 m. gruodžio 1 d. iki 2025 m. vasario 15 d.) orus, pastebima, kad sausesnės ir šiek tiek šiltesnės nei įprasta sąlygos buvo būdingos daugeliui centrinių, rytų ir Viduržemio jūros regionų, o keliuose vakariniuose regionuose buvo šiek tiek šalčiau ir drėgniau.
Pasak MARS apžvalgos, ryškus kritulių trūkumas buvo Rytuose: Lietuvoje, didžiojoje dalyje Lenkijos, rytų Čekijoje, Slovakijoje, daugumoje Austrijos ir Vengrijos regionų, vakarų Rumunijoje, taip pat rytiniuose, vakariniuose ir šiauriausiuose Ukrainos regionuose, centrinėje ir rytinėje Turkijos dalyse, pietinėje Ispanijoje (Mursijos regione) ir didžiojoje Maroko dalyje.
Daugumoje minėtų regionų per visą apžvelgiamą laikotarpį iškrito tik iki 30 mm kritulių (atitinka 50–100 proc. daugiamečio vidurkio). Keliuose iš šių regionų žiema buvo tarp trijų sausiausių nuo 1991 m. Pasitaikė vos iki 3 dienų, kai kritulių kiekis viršijo 5 mm.
O štai ryškus kritulių perteklius buvo Italijoje (Sardinijoje ir dalyje Sicilijos) ir šiaurės Tunise, taip pat šiaurinėje Estijoje ir pietrytinėje Suomijoje. Daugelyje šių regionų bendras kritulių kiekis viršijo daugiametį vidurkį iki 150 proc.
Didelė vidutinės temperatūros anomalija (iki 4 °C) susidarė rytiniuose Ukrainos regionuose, kur žiema buvo tarp trijų šilčiausių nuo 1991 m.
Šalčio periodų pasitaikė Airijoje, kai kuriose Prancūzijos dalyse ir rytinėje Turkijoje. Šiuose regionuose vidutinė temperatūra buvo iki 1 °C žemesnė už daugiametę normą. Rytų Turkijoje tam tikru metu buvo atšalę ir iki –15 °C.
Pasak MARS, minėtos permainingos žiemojimo sąlygos padarė nuostolių pasėliams Rytų Ukrainoje, Maroke ir Alžyre.
Taip pat šia tema skaitykite
-
ES žiemkenčių pasėliai 2025-ųjų sezonu: daug žadanti pradžia
2025-03-26 -
Prancūzijos žemės ūkis išgyvena amžėjimo krizę
2025-03-21 -
Žemės kainos Lenkijoje pasiekė naujas aukštumas
2025-03-20
Skaitomiausios naujienos
-
Patvirtintos 2025 m. tiesioginių išmokų taisyklės
2025-03-19 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
Žemės kainos Lenkijoje pasiekė naujas aukštumas
2025-03-20
(0)