Navigacijų vagystės tampo nervus ir draudėjams
2018-07-24

Kaunas. Kai kurios draudimo bendrovės atsargiai užsimena, kad dažnėjančios traktorių navigacijų vagystės gali priversti jas didinti draudimo įkainius.

„Lietuvos draudimo“ Žalų valdymo skyriaus vadovė Viktorija Katilienė teigė, kad apdraustos žemės ūkio technikos vagystės nėra itin dažnas reiškinys – per metus šios bendrovės klientai praneša apie keletą tokių atvejų.

„Dažniausiai vagiama nauja technika, tada šių vagysčių nuostoliai siekia keliasdešimt tūkstančių eurų. Tais atvejais, kai pavagiamas ne tik traktorius, bet dar ir prie jo prikabintas žemės ūkio padargas, nuostolis gali pasiekti ir 100 tūkstančių eurų. Mūsų skaičiavimais, vidutinė žala, kurią patiria žemės ūkio technikos netekę gyventojas yra 17100 eurų“, – sakė V. Katilienė.

Techniką kartais randa

Transporto priemonės (tarp jų ir žemės ūkio technikos) dalių vagystės atveju nuostoliai atlyginami pateikus remonto, detalių įsigijimo ir keitimo faktą bei apmokėjimą patvirtinančius dokumentus. „Pastaruoju metu esame registravę du atvejus, kai buvo pavogta navigacijos įranga iš traktorių ar  kombainų. Vidutinė žala siekia 5100 eurų“, – sakė V. Katilienė.

Anot jos, žemės ūkio technikos vagystes policija neretai išaiškina ir techniką vėliau suranda. „Šiemet esame registravę pranešimą apie pavogtą traktorių, kuris vėliau atsirado ir buvo grąžintas savininkui. Tai, kaip greitai suranda technika ir išaiškinama vagystė labai priklauso ir nuo pačių ūkininkų – rekomenduojama kuo greičiau apie vagystę pranešti policijai. Pernai, mūsų klientui pastebėjus kad iš kluono, sienoje atlupus lentas, pavogtas vejos pjovimo traktorius su žolės surinkėju, technika buvo surasta jau kitą dieną, sulaikytas ir nusikaltimu įtariamas asmuo“, – pasakojo V. Katilienė.

Anot jos, draudimo išmoka nemokama tais atvejais, kai yra nustatomas sukčiavimas, o taip pat tuomet, kai pats draudėjas nesilaiko sutartyje numatytų sąlygų. „Technikos savininkas privalo ne vėliau kaip per tris darbo dienas perduoti draudikui ar policijai registracijos dokumentus ir užvedimo raktelius. Vertėtų atkreipti dėmesį, kad nedraudžiamuoju įvykiu laikomos tokios vagystės, kai pavagiama technika nedarbo metu iš nesaugomos teritorijos“, – atkreipė dėmesį „Lietuvos draudimo“ atstovė. 

Kiekvienas įvykis vertinamas atskirai

Draudimo bendrovės „If" Komunikacijos vadovė Milda Lomsargienė sako, kad traktorių draudimo įmokos dydis priklauso nuo įvairių rizikos faktorių – vagysčių kiekis vienas iš jų, tačiau tikrai ne pagrindinis.

„Vertindami riziką, atsižvelgiame į transporto priemonės būklę, paskirtį, kur bus su ja  dirbama – žemės ūkyje, miškuose, statybinėse aikštelėse ir kiti panašūs faktoriai. Kita rizikos grupė – tai su traktoriaus savininku ar vairuotojais susijusios rizikos – amžius, vairavimo patirtis, įvykių dažnis. Tačiau kiekvienas atvejis yra individualus ir vertinamas atskirai“, – teigė ji.

Pasak „If"" atstovės, žalos atveju, jei navigacija yra traktoriaus komplektacijoje, nuostoliai atlyginami. „Jei originalioje traktoriaus komplektacijoje navigacijos nėra, tačiau draudėjas ją įtraukia į draudimo sutartį, kaip papildomą įrangą, vagystės žalą taip pat atlyginame. Tiesa, pastebime, jog šiais metais papildomos traktorių įrangos vagysčių padaugėjo, vagiamos ne tik „John Deere“ sistemos, bet ir kitų bendrovių produkcija“, – sakė M. Lomsargienė.

Bendrovės „Gjensidige“ Klientų aptarnavimo telefonu skyriaus vadybininkas Ovidijus Jonušas teigė, kad nuostoliai yra atlyginami pagal navigacijos rinkos vertę. „Vagystės atveju visada prašome pateikti pažymą iš policijos. Draudimo kaina yra paskaičiuojama individualiai kiekvienam draudėjui atsižvelgiant į drausmingumo istoriją. Įmokos gali didėti atsižvelgiant į padidėjusią riziką“, – teigė bendrovės „Gjensidige“ atstovas.

Skatina naudoti navigacinę sistemą

ERGO Lietuvoje Draudimo departamento direktorius Darius Bivainis sako, kad ši bendrovė skatina ūkininkus sumontuoti navigacinę sistemą bei tokiu atveju suteikia geresnes draudimo sąlygas.  

„Esant įmontuotai ir veikiančiai navigacinei įrangai joje, mobili technika nebūtinai turi būti palikta aptvertoje ar užrakintoje ir saugomoje vietoje.

Vadovaujantis mūsų sukaupta statistika, žemės ūkio technika, kurioje sumontuota navigacinė sistema, nuo vagysčių nukenčia tris kartus rečiau, todėl draudimo įmoka taip apsaugotai technikai taip pat yra mažesnė“, – teigė ERGO atstovas.

Anot D. Bivainio, draudimo įmokos dėl žemės ūkio technikoje sumontuotų navigacinių sistemų vagysčių tikrai nėra didinamos, nes tai viena geriausių prevencijos priemonių nuo viso objekto vagystės.

Neįžvelgia tendencijos

Pasak V. Katilienės, kolegos draudikai Latvijoje pastebi, kad jų šalyje žemės ūkio technikos navigacijų vagystės (jos gali būti pritaikomos kitoms analogiškoms žemės ūkio technikos priemonėms) yra didesnė problema. „Tokių pavienių atvejų buvo ir Lietuvoje, tačiau mūsų šalyje vis dėlto dažniau vagiamos ne detalės, o visas žemės ūkio technikos prietaisas. Šiuo metu nestebima tendencija, kad tokių žemės ūkio technikos vagysčių daugėja“, – pažymėjo ji.

Kaip sakė V. Katilienė, draudimo įmoka priklauso nuo keliolikos skirtingų kriterijų, paties apdraudžiamo turto vertės, taip pat įtaką draudimo įmokai daro ir rinkoje stebimos rizikos. „Todėl gali būti, kad jei navigacinės sistemos vagysčių ims daugėti, draudimo įmoka gali didėti“, – tokios galimybės neatmetė ji.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai