Javapjūtei - naujos kokybės technika
2012-07-25

Akademija (Kėdainių r.), liepos 25 d. Šalyje nusistovėjus saulėtiems ir giedriems orams, žemdirbiai pradėjo kasmetinį didįjį darbymetį - javapjūtę. Vakar Akademijoje simbolinį startą javapjūtei davė renginys „Javapjūtės pradžia su „Dotnuvos projektais", sutraukęs pusantro šimto žemdirbių iš visos šalies. Pagrindinis šventės akcentas buvo nauji galingi Case kombainai, kurių vienas - su vikšrine važiuokle - itin traukė ūkininkų dėmesį.

Saulėtas oras renginio organizatorius ir džiugino, ir kėlė šiek tiek nerimo, mat dalis ketinusių atvykti į technikos demonstravimą paskutinę minutę apsigalvojo ir išvairavo kulti savų laukų. Bet tie, kas atvažiavo, turėjo progos įvertinti tikrų technikos galiūnų darbą žieminių rapsų lauke.

Juozas Pečiulis

Dojus agro 19 09 10

„Imitavome tikrą darbą, kuris vyksta ūkiuose javapjūtės metu: kūlimas, iš karto po jo - augalų liekanų įterpimas ir skutimas, kartais, žinoma, dar prisireikia ir suarti. Parodėme ne tik naujus Case kombainus, bet ir visą gamą Case traktorių, taip pat Kverneland žemės dirbimo techniką. Tikimės, kad toks renginys taps tradicija", - sakė „Dotnuvos projektų" komercijos direktorius Juozas Pečiulis (nuotr.).

Demonstruotas rotorinis kombainas Axial-flow 7230 yra mažiausias iš 230-os serijos kombainų, nors žodis „mažiausias" sunkiai derinasi su 446 AG, 7,6 m pločio pjaunamąja ir 12 kubinių metrų bunkerio talpa. „Taip jau yra, kad tai, kas prieš 10 metų buvo dideli kombainai, šiandien laikomi vidutiniokais. Technikos stambėjimas neišvengiamas, nes visame pasaulyje aiški tendencija, kad žemės ūkyje nuolat mažėja dirbančiųjų, tad tiems patiems žmonėms tenka atlikti žymiai didesnį darbą, - paaiškina „Dotnuvos projektų" vadybininkas Saulius Sagatys. - Viskas eina didyn, mašinos darosi sunkesnės, todėl reikia rūpintis pagrindiniu žemdirbio turtu - jo dirva. Štai kodėl kombainas apautas vikšrine važiuokle".

Kombainas Case Axial-Flow 7230 su vikšrine važiuokle per vieną javapjūtės dieną nesunkiai prikulia 200 tonų, o jo privalumai labiausiai išryškėja dirbant apsunkintomis sąlygomis, šlapiose dirvose

Lietuvoje ne taip jau retai pasitaiko, kad derlių kulti tenka šlapiuose laukuose, ne išimtis gali būti ir šie metai. Kombainas su vikšrine važiuokle - didelis privalumas tokiomis sąlygomis. Vikšrinės važiuoklės privalumai turėtų itin išryškėti nuimant kukurūzų derlių, nes paprastai jų pjūtis nusikelia į vėlyvą rudenį.

Kombaine Axial-flow 7230 yra viskas, ko reikia, kad jį būtų galima valdyti nuotoliniu būdu. Ne toks prašmatnus ir mažiau elektronikos prikrautas yra modelis Axial-flow 7088. „Kam reikia paprasto, galingo, našaus kombaino - tai pats tinkamiausias variantas", - pabrėžė S. Sagatys. 7-osios našumo klasės kombainai - tai garantuotai 180 t grūdų per dieną. Žinoma, priklausomai nuo lauko, oro sąlygų, dirbančiojo žmogaus patirties, darbo našumas gali kilti gerokai per 200 tonų.

„Visa žemės ūkio technika skirta pinigams laukuose išbarstyti, o jiems susirinkti yra tik viena mašina - kombainas, todėl šią investiciją reikia labai apgalvoti. Jei sugedo traktorius, tai tas pats, kas sugedo mašina ir vėluoji į darbą. Tačiau jei sugedo kombainas - tai tas pats, kas sugedo bankomatas, kuris tau atiduoda pinigus", - įtikinamai paaiškino S. Sagatys

Sauliaus Sagačio nuomone, demonstruotas kombainas su vikšrine važiuokle orientuotas maždaug 400 ha ūkiui. „Žinoma, jis pajėgtų sudoroti 600 ha, bet metai metams nelygūs, todėl visuomet patartina turėti bent 25 proc. našumo rezervo. Kombainas paprastai perkamas bent jau 5 metams į priekį, todėl reikia įvertinti ūkio plėtros perspektyvas. Iš esmės mūsų ūkininkus, vis dar stipriai plečiančius ūkius, galima laikyti paaugliais, kurie labai greitai viską išauga", - kaip neapsirikti renkantis žemės ūkio mašinas patarė S. Sagatys.

Skaičiuojama, kad javapjūtei mūsų šalyje gamta skiria apie 10 dienų. Taigi, toks kombainas per vieną javapjūtę vidutiniškai prikultų 2 000 tonų grūdų. Case kombainai ne tik našūs, bet ir dėl ypatingos rotorių konstrukcijos kulia labai švelniai, mažai žaloja grūdus, taip pat ekonomiški kuro sunaudojimo atžvilgiu - pavyzdžiui, Axial-flow 7230 kūlimo metu kuro sąnaudos yra 1,8-2 l/tonai grūdų.

Demonstruoti Kverneland žemės dirbimo padargai, kuriais vienu važiavimu galima giliai įdirbti lauką ir pasėti

Case kompanijos kombainai labiau pritaikyti vidutiniams ir dideliems ūkiams. JAV rinkai jie gaminami net su 12 m pločio pjaunamosiomis. Lietuvoje Case kombainus taip pat dažniausiai renkasi stambesnių ūkių šeimininkai. Beje, praėjusią savaitę Latvijoje, netoli Jelgavos, buvo organizuota „Kombainų diena", kurioje maždaug pusantro tūkstančio žemdirbių miniai buvo pristatyta 14 skirtingų kompanijų kombainų. „Axial-flow 7230 kombainas buvo ne tik aukštai įvertintas, bet jau ir turi naujus šeimininkus - jį užsisakė vienas stambus Latvijos ūkis", - sakė J. Pečiulis.

Žemdirbiai, jau ne vienus metus dirbantys savo ūkiuose su Case kombainais pabrėžia jų patikimumą ir darbo kokybę. Štai Pasvalio r. ūkininkas Vilhelminas Janušonis, šešis sezonus atidirbęs su Case 2388 rotoriniu kombainu, dabar jį pardavė ir šiemet įsigijo naują Case 6088, su kuriuo kitos savaitės pradžioje planuoja pradėti javapjūtę.

Pasvalio r. ūkininkas Vilhelminas Janušonis kitą savaitę javapjūtę pradės nauju Case Axial-Flow 6088 kombainu

 „Anuo kombainu buvome labai patenkinti, tikimės ir šitas nenuvils. Renkantis techniką, svarbiausia žinoma, kaina ir kokybė. Bet ne mažiau svarbu ir bendravimas. Kai kuriose firmose nuvažiavus tartis dėl pirkinio, pirmiausia tave pradeda mokyti, kaip reikia gyventi, aiškinti, ko ūkiui reikia. Man tas nepatinka. O čia niekas nemokė, kaip man savo ūkyje reikia tvarkytis - atvirkščiai, atidžiai išklausė mano pageidavimų. Pasvalyje yra „Dotnuvos projektų" filialas, taigi, servisas šalia - o tai irgi labai svarbu", - pasirinkimo kriterijus aiškino V. Janušonis, kuriam kaip tik renginio išvakarėse į ūkį buvo pristatytas ir naujutėlis Magnum serijos 260 AG Case traktorius.

„Planuojame tokį priešjavapjūtinį seminarą daryti kasmet", - planais pasidalijo „Dotnuvos projektų" generalinis direktorius Rimantas Dapkus. Jo skaičiavimais, Lietuvoje dar šiemet turėtų būti parduota 10-12 Case kombainų.

Rimantas Dapkus

„Žiūrint į piniginę išraišką, mūsų pardavimai nėra kritę palyginti su pernai metais, bet skaičiuojant vienetais, ir traktorių, ir kombainų parduota šiek tiek mažiau. Tai reiškia, kad mūsų klientai perką galingesnę, taigi ir brangesnę techniką. Šiaip metus vertiname kaip gerus", - apibendrino R. Dapkus (nuotr.).

Kadangi derlius prognozuojamas neblogas, ūkininkų pajamos turėtų būti geros, tad metams baigiantis galima tikėtis aktyvaus žemdirbių investavimo į techniką. „Viskas eina į priekį, tad ir investuoti į naujesnę, modernesnę techniką žemdirbiams tenka nuolat. Stovėti vietoje negali, nes tuoj pajusi, kad kiti tave aplenkė ir paliko", - sakė renginyje dalyvavęs Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas. Jo prognozėmis, dar šią savaitę šalyje turėtų būti nukulta apie 50 proc. visų žieminių rapsų pasėlių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai