Daržovių augintojų iniciatyva - technikos demonstravimas ūkyje
2012-04-13

Kėdainių r., balandžio 13 d. Pavasarinis žemės dirbimas ir dirvos paruošimas sėjai aktualus ne tik grūdinių kultūrų, bet ir daržovių augintojams, tik pastariesiems pasirinkti reikiamą techniką šiems darbams atlikti gerokai sunkiau.

Viena, specializuotų mašinų pasiūla gerokai mažesnė, nes ir pačių daržovių augintojų Lietuvoje nėra daug, antra, nėra rengiamos lauko dienos šioms mašinoms pristatyti. Šią spragą mėginta panaikinti organizuojant lauko dieną Kėdainių r., Daukšių kaime. Renginio iniciatoriai ir pagrindiniai organizatoriai - Lietuvos daržovių augintojų asociacija ir bendrovė „Dotnuvos projektai".

Kad tokie renginiai reikalingi, vienareikšmiškai sutiko nemaža dalis daržovių augintojų.  Jie ne tik įdėmiai klausėsi Valentino Bogačiovo patarimų, kai nustatyti dirvos purenimo gylį, bet ir patys mėgino tai padaryti

Pasak vieno iš organizatorių LDAA valdybos pirmininko Vidmanto Kvedaro, tai svarbus įvykis asociacijos istorijoje, mat daržovių augintojai pavasarį susirinko pirmą kartą - jau tradiciniais tapę seminarai paprastai organizuojami vasarą. „Pavasarinėje parodoje „Ką pasėsi" eksponuota daug technikos ir padargų, skirtų javų, cukrinių runkelių augintojams ir gyvulininkystės ūkiams, o štai daržininkams tinkamų mašinų pasirinkimas nebuvo gausus, nors pavasarinis dirvos paruošimas mums taip pat labai aktualus. Be to, ten technika tik apžiūrima - kaip dirba realiai laukuose negalime pamatyti", - kaip kilo mintis rengti lauko dieną pasakojo V. Kvedaras.

LDAA direktorė Zofija Cironkienė pabrėžė, kad jei bus poreikis, tokį gamybinį seminarą bus galima surengti ir kitą pavasarį, pasikviečiant daugiau techniką siūlančių įmonių. „Juk matant techniką dirbant laukuose, dalijantis patirtimi ir pastebėjimais, išsiaiškinus vienos ar kitos mašinos privalumus bei trūkumus išsirinkti sau tinkamą gerokai paprasčiau", - pastebėjo Z. Cironkienė.

Galimybe pademonstruoti, kaip dirba technika laukuose, pasinaudojo ne tik „Dotnuvos projektai", bet ir „DOJUS agro", kurie pristatė dirvos purenimo padargus, taip pat „Meteka". Ūkiuose naudojamos technikos pliusus bei minusus išsakė ir patys daržovių augintojai, pristatydami skirtingų gamintojų žemės dirbimo frezas su vagų formuotuvais morkoms.

Technika dirvai purenti

Pristatydamas Kverneland rotorinį kultivatorių ir giluminius purentuvus, bendrovės „Dotnuvos projektai" specialistas Valentinas Bogačiovas pastebėjo, kad tiek daržininkystės, tiek javų augintojų ūkiuose vis aktualesnis tampa gilus žemės dirbimas, siekiant suardyti podirvio padą, kad oras ir vanduo patektų į gilesnius dirvožemio sluoksnius. Jo teigimu, paprastai dirvą purenti reikėtų apie 35 cm gyliu. Gilesnis purenimas reikalingas, jei ūkiuose įrengtos laistymo sistemos ar laukams dirbti naudojama galinga technika, o pavasariniai darbai pradedami pradžiūvus paviršiui, nors gilesniuose dirvožemio sluoksniuose dar tebestovi vanduo.

Pavasariniam žemės dirbimui ir dirvoms purenti V. Bogačiovas rekomendavo KvernelandCTC rotorinį kultivatorių, kuris gali dirbti iki 35 cm gyliu ir būti komplektuojamas su dantytaisiais, ardeliniais ar žiediniais volais, skirtais grumstams dirvos paviršiuje trupinti. Nemažai daržovių augintojų apie šio padargo privalumus ir trūkumus teiravosi ir ūkio savininko Sauliaus Dambrausko - daržovėms ir grūdinėms kultūroms auginti skirtas dirvas (valdo jis apie 700 ha) purena jis kultivatoriumi su dantytuoju volu.

Pakabinamu dirvos purentuvu Kverneland CLE  dirvą galima purenti iki 70 cm gyliu

Giliau suspaustai dirvai purenti pristatyti giluminiai Kverneland purentuvai CLG II bei CLE. Pirmasis gali dirvą išpurenti iki 50 cm, antrasis - iki 70 cm, be to, juo galima daryti ir melioracijos griovelius ir taip išspręsti užmirkusių laukų problemą.

„Išpurenti dirvą - pusė darbo, svarbu tą purumą ir kuo ilgiau išlaikyti. Mokslininkai rekomenduoja giliai supurentoje dirvoje dvejus metus auginti daugiametes žoles, kad stabilizuotųsi dirvos struktūra. Kad dirva būtų laidesnė ilgesnį laiką, galima ją purenti iš rudens, o išpurenus pavasarį stengtis nevažiuoti į drėgnus laukus", - patarimus purenimo mašinomis besidomintiems daržovių augintojams dalino V. Bogačiovas. Be to, jis pridūrė, kad renkantis techniką ir jos komplektaciją visų pirma reikia atsižvelgti į dirvos struktūrą.

Specialioji technika - išbandyta ūkiuose

Olandų gamybos žemės dirbimo frezą Struik su vagų formuotuvu morkoms pristatė V. Kvedaras, dirbantis su ja ūkyje Lančiūnavoje (Kėdainių r.) penktus metus. Anot ūkininko, šis padargas turi keletą minusų: pirmiausia kasmet būtina keisti peilius, o jų yra apie 160 vienetų, be to, frezai traukti reikia nemažos galios traktoriaus (180-200 AG). „Lyginant su itališka freza Massano, kuria šeštus metus dirba Virgilijus Kuprevičius, labiau dėvisi ir jos darbinės dalys, pvz., formavimo lėkštes jau teko pakeisti savos gamybos lėkštėmis, kol iš gamyklos atveš originalias", - mašinos trūkumus išsakė jos savininkas.

Itališka frezaMassano su vagų formuotuvu galima dirbti itin sunkiomis sąlygomis. Ja galima formuoti 4 vagas, vieną ar dvi lysves arba dirvos paviršių išlyginti

Iš Virgilijaus Kuprevičiaus ūkio atvežtą frezą Massano pristatė bendrovės „Meteka" direktorius Raigardas Tarvydis. Jo teigimu, ši technika sukurta dirbti ypač sunkiomis sąlygomis. „Vienas iš jos atliekamų darbų - akmenų arba augalų liekanų „laidojimas" dirvos paruošimo metu į gilesnius dirvos sluoksnius. Vienu važiavimu ir žemė išdirbama, ir viršutinis sluoksnis išvalomas nuo akmenų ar praeitų metų derliaus likučių", - mašinos išskirtinumus akcentavo R. Tarvydis. Kad šiai žemės dirbimo frezai su vagų formuotuvu morkoms nebaisūs akmenys, patvirtino ir Pasvalio r. daržovių augintojas Algimantas Morkūnas, dar vienas tokios mašinos savininkas. „Net susidūrus su dideliais akmenimis, frezos darbinės dalys nesulūžta. O peilius reikia keisti kas dveji metai, per metus išdirbant apie 50 ha", - pastebėjimais dalijosi A. Morkūnas.

Ilgai lauktos lenkiškosbulvių sodinimo mašinos Miedema darbui daržovių augintojai negailėjo kritikos - vagos buvo per gilios ir netvirtos, tad pirmas lietus jas sulygintų

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Lietuvoje drastiškai mažėja gyvulių skaičius. Kaip tai vertinate?
Orai