Paukštininkystės ūkius smaugia PVM ir brangstantys grūdai
2013-04-17

Vilnius. Paukštininkystės ūkiai, vieni pirmųjų įgyvendinę ES direktyvos reikalavimus, investavę milijonines lėšas į paukščių gerovę, susidūrė su naujais sunkumais. Nuostolius lemia ne tik didžiausias ES šalyse pridėtinės vertės mokestis ir brangstantys grūdai, bet ir kaimynų lenkų tiekiama pigesnė produkcija.

Nors paukščių augintojai sako, kad lietuviška prekė kol kas paklausesnė už lenkišką, bet pripažįsta, kad nuostolius atnešanti konkurencija juos gali nuvaryti į bankrotą. Šiuo metu paukštienos gamyba sudaro vos ne pusę visos mėsos sektoriaus. Nemažai jos eksportuojama.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pagal Lietuvos kaimo plėtros programą vykdomas Lietuvos paukštynų modernizavimas, naujų technologijų diegimas formuoja įvaizdį, kad paukštininkystė lipa iš sunkmečio duobės. Tokią nuomonę sudaro ir Lietuvos statistikos departamento teikiami duomenys apie padvigubėjusį paukštienos suvartojimą bei žemas paukštienos ir kiaušinių kainas parduotuvių lentynose. Nepaisant šių aplinkybių, paukštininkystės ūkiai Lietuvoje nesijaučia nei saugūs, nei esantys ant pakilimo bangos.

Pasak Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidento Vytauto Tėvelio, produkcijos kainos mūsų šalyje - vienos žemiausių tarp ES valstybių, o gamybos sąnaudos – vienos didžiausių. Tuo naudojasi kaimyninių šalių paukštininkystės ūkiai, užversdami prekybos centrus pigia mėsa ir kiaušiniais bei numušdami realią lietuviškos paukštienos kainą.

„Paukštininkystės ūkiai Lietuvoje sutvarkyti pagal visus europinius direktyvų reikalavimus. Reikiamas sąlygas įgyvendino tiek broilerių mėsos, tiek kiaušinių gamintojai. Lietuvoje brangi energetika, didelis PVM, tačiau pagal kiaušinių kainą tarp ES šalių esame tik 22-23 vietoje. Pagal paukštienos kainas atsiduriame dar toliau, 25-26 vietoje. Pigiau už mus produkciją parduoda tik kelios šalys. Tarp jų ir mūsų kaimynė Lenkija, gaminanti gal 10 kartų daugiau paukštininkystės produktų. Daug šios šalies produktų patenka ir į Lietuvos rinką, o tai daro neigiamą poveikį Lietuvos paukštininkystės rinkai ir kainodarai“, – tvirtina Vytautas Tėvelis.

Lietuvos paukštininkystės asociacija kreipėsi į šalies valdžią prašydama sumažinti PVM mokestį.Lietuvos vištų augintojų asociacijos vadovas Kęstutis Vaicekauskas sako, kad valstybė galėtų padėti ne tik mažindama PVM skirtumą (Lietuvoje jis – 21 proc., o Lenkijoje – 5-6 proc.), bet ir ieškodama būdų, kaip suvienodinti paramą visoms žemės ūkio sritims, neišskiriant kurios nors vienos.

„Nei paukštininkai, nei kiaulių augintojai niekada nebuvo remiami jokiomis subsidijomis. Tik galvijų augintojai gauna priemokas už pieną, pasėlius ar dyzelį. Šiandien Lietuvoje geriausiai gyvena pieno pramonė ir karvių augintojai. Kam pridedame, tą ir turime, – tvirtina Kęstutis Vaicekauskas. – Pašarai labai brangūs, esant tokioms grūdų kainoms neįmanoma užauginti pigaus produkto – kiaušinio ar vištos, broilerio ar kiaulės”.

Paukščių augintojai ragina lietuvius valgyti tik lietuvišką produkciją, nes jos kokybė aukšta, šviežumas garantuotas, ko negali užtikrinti kitų šalių tiekėjai.

Kol kas lietuviška vištienos produkcija paklausesnė už lenkišką, bet jeigu gamintojai būtų priversti ją pabranginti, pirkėjas rinktųsi pigesnę, lenkišką. „Vienas iš mūsų, vištų augintojų, asociacijos tikslų – šviesti visuomenę, aiškinti, kad lietuviški kiaušiniai yra kokybiškesni ir sveikesni, nes yra reguliariai kontroliuojami veterinarijos tarnybos. O štai rinką užkariavę importiniai – netikrinami. Kas žino, kiek jie atitinka ES standartus, nors juos ir yra deklaravę“, – abejonėmis dėl kaimynų tiekiamos produkcijos kokybės dalinasi K. Vaicekauskas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai