Lenkai ruošiasi kepti kvietruginę duoną
2013-08-16

Varšuva. Iš kvietrugių miltų galima kepti unikalaus skonio duoną, išsiskiriančią ląstelienos ir vitaminų gausa. Tačiau kepimo procesas yra sudėtingesnis palyginti su kitų rūšių duona. Lenkų mokslininkai tobulina kvietruginės duonos formulę, tikėdamiesi sukurti pramoninei gamybai tinkamą receptūrą.

Lenkija yra kvietrugių auginimo pasaulinė lyderė. Tačiau šių javų derlius daugiausia naudojamas gyvūnų pašarams ir kaip žaliava biokurui gaminti. Lenkijos mokslininkų pastangos sukurti kvietrugių miltų ir avižų duonos produkto receptą įvertintos Nacionalinio mokslinių tyrimų ir plėtros centro premija.

Kvietrugiai ir avižos yra puikus biologiškai aktyvių medžiagų, pavyzdžiui, maistinių skaidulų šaltinis. Todėl duonoje, kuri kepama iš kvietrugių ir avižų mišinio, jo yra kur kas daug daugiau negu kvietinėje duonoje.

Vaderstad 12 05

Anot lenkų mokslininkų, avižos pasižymi unikaliomis fiziologinėmis ir maistinėmis, antioksidacinėmis savybėmis ir nesočiųjų riebalų rūgščių turtingumu.

Sumaišius kvietrugių miltus su avižiniais dribsniais ar avižiniais miltais,  gaunami visiškai nauji sveiki aukštos kokybės ir naujo skonio duonos kepiniai.

Problemą sudaro tik tai, kad kvietrugių duoną yra daug sunkiau iškepti. Kvietruginės tešlos kepimo savybės, palyginti su kvietine tešla, yra daug prastesnės. Jas nulemia kvietrugių gliutenas (gliutenas - tai baltymas, kuris nulemia tešlos konsistenciją, jos lipnumą).

Mokslininkams kol kas pavyksta kepti kvietruginę duoną tik laboratorijoje, tačiau nesiseka sukurti technologijos masinei gamybai.

Kvietruginės duonos kūrėjai sprendžia ir ekonominę problemą - kvietrugiai yra pigi žaliava, todėl produkcija turėtų būti prieinama visiems vartotojams.  

Lenkai viliasi, kad pavykus sukurti naujos duonos receptūra, ši duona galėtų tapti šalies prekės ženklu, jos vizitine kortele.

 MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai