Sukčių taikinys - sėjai besiruošiantys ūkininkai
2015-04-07

Vilnius. Sėjai besiruošiantys ūkininkai turėtų neprarasti budrumo ir įsitikinti, ar perkama javų, pašarinių, aliejinių ir pluoštinių augalų, grikių, runkelių sėkla yra sertifikuota ir kokybiška. Augalininkystės tarnybos specialistai užfiksavo ne vieną atvejį, kai prekeiviai ūkininkams siūlo neaiškios kilmės produkcijos, o pastarieji susigundo skambia reklama ir mažesne kaina.

Kokybiška sėkla - geras derlius

Pastaruoju metu Valstybinės augalininkystės tarnyba (VAT) susiduria su problema - žiniasklaidoje gausu skelbimų, kuriuose prekeiviai, reklamuodami produkciją, pateikia pirkėją klaidinančią informaciją (pvz., nurodoma neegzistuojanti sėklos kategorija). Augalininkystės tarnybos specialistai pagal tokius skelbimus atlieka patikrinimus ir uždraudžia tokią produkciją tiekti rinkai bei nurodo prekeiviui išimti skelbimą iš spaudos, tačiau prekeiviai į tai nekreipia dėmesio ir toliau publikuoja klaidinančią informaciją, piktnaudžiaudami žmonių žinių stoka.

Vaderstad 12 05

Sėklą perkantys ūkininkai turėtų įsitikinti, ar perkama javų, pašarinių, aliejinių ir pluoštinių augalų, grikių, runkelių sėkla yra sertifikuota. Kitu atveju, perkant nesertifikuotą sėklą, neužtikrinama sėklos kokybė, atsiranda derliaus praradimo rizika, perspėja Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

„Sėklos dauginimo ir sertifikavimo metu vykdoma kokybinė ir fitosanitarinė kontrolė užtikrina, kad rinkai tiekiama sėkla yra kokybiška. Todėl įsigyjant sėklą labai svarbu atkreipti dėmesį į pakuotės ženklinimą. Sertifikuotos sėklos fasuotės turi būti paženklintos oficialiomis etiketėmis. Oficialių etikečių pavyzdžiai yra skelbiami VAT interneto svetainėje. Jei tokių etikečių ant fasuotės nėra, sėklos geriau nepirkti", - pataria VAT Augalų dauginamosios medžiagos skyriaus vedėja Marija Alechnovič.

Specialistė atkreipia dėmesį, kad nepatikrinta augalų dauginamoji medžiaga sukelia didelę kenksmingųjų organizmų plitimo, naujų ligų ar kenkėjų atsiradimo riziką. To pasekmės gali būti nemaži derliaus praradimo nuostoliai.

Smulkesni taupo, stambesni - nerizikuoja

LŪS Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas įsitikinęs, kad į sukčių pinkles pakliūva smulkieji ūkininkai. Stambesnieji bijo rizikuoti ir sėklą perka tik iš gerai žinomų ir patikrintų tiekėjų. Dauguma jų sėjai jau pasiruošę, o dabar lūkuriuoja geresnių orų.

„Sėjos dar nepradėjome, gamta motulė neleidžia. Kiekvieną dieną lietus, labai šlapia, laukiam gerų orų. Sėklos turime įsigiję, problemos nėra. Pačios įmonės į ūkius atveža sertifikuotos sėklos, rūpintis niekuo nereikia. Įmonių atstovai važiuoja į ūkius, veda seminarus, ūkininkai jais pasitiki. Abejoju, ar kažkuris iš jų susigundytų nežinomomis veislėmis ar negirdėtomis firmomis", - sako K. Andrijauskas, pasvarstydamas, kad  rizikuoti ir ieškoti pigesnės sėklos ryžtasi nebent pavieniai maži ūkeliai, grūdines kultūras auginantys savo reikmėms.

Ūkininkas neslepia, kad perkant iš įmonių sertifikuotą sėklą ši atsieina bene tris kartus brangiau, tačiau esi garantuotas, kad tavęs neapgaus.

Panevėžio rajone, Miežiškių kaime, ūkininkaujantis Alvydas Abukauskas nė kiek nesistebi sukčių pastangomis įbrukti nekokybišką produktą. „Ar jūs ne Lietuvoje gyvenate, kad tuo stebitės? Čia kiekvieną dieną gali nusipirkti bet kokį šlamštą. Ne tik prastą sėklą. Skelbimuose tik ir siūlo - pirk pigiau, pirk geriau. Stengiamės iš nežinomų tiekėjų nepirkti, ieškoti per pažįstamus, bet pasitaiko visko", - tvirtina ūkininkas.

Už pažeidimus - sankcijos

Siekiant išvengti tokios rizikos, VAT pataria sėklą pirkti specializuotose parduotuvėse, iš atestuotų dauginamosios medžiagos tiekėjų, kurių sąrašas skelbiamas VAT interneto svetainėje, o ne iš tiekėjų, kurių savame ūkyje išauginta sėkla yra neperėjusi sertifikavimo proceso ar nepripažinta kaip priklausanti standartinei kategorijai. Visų šių kriterijų neatitinkanti sėkla tinkama tik naudoti savo reikmėms.

Ūkininkai, kurie nori dauginti ir tiekti rinkai sėklą, privalo būti įtraukti į atestuotų dauginamosios medžiagos tiekėjų sąrašą. Tiekiamos rinkai sertifikuotos sėklos fasuotės turi būti sandariai uždarytos ir paženklintos oficialios institucijos etiketėmis, daržovių standartinės kategorijos sėklos pakuotės - tiekėjo etiketėmis.

Tiekiamos rinkai dauginamosios medžiagos kontrolę atlieka Alytaus, Klaipėdos, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Utenos ir Vilniaus VAT regioninių skyrių specialistai. Jie vykdo tiekiamos sėklos patikrinimus įvairiose jos platinimo vietose: parduotuvėse, mugėse, turgavietėse ir t. t. Už nustatytus pažeidimus gresia administracinė atsakomybė.

Sėklos, neatitinkančios privalomųjų kokybės reikalavimų, tiekimas rinkai įmonių darbuotojams ar individualia veikla besiverčiantiems fiziniams asmenims užtraukia baudą nuo 14 iki 144 Eur, pareigūnams - nuo 289 iki 579 Eur.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai