Už ekologiškus vaisius ir daržoves mokės brangiau
2013-05-28

Kaunas. Penktus metus mūsų šalyje vykdomoje programoje „Vaisiai mokykloms" kompensuojamoji kainos dalis tiek už ekologiškus, tiek už paprastus vaisius ir daržoves buvo vienoda. Tačiau 2013–2014 mokslo metais numatoma už ekologišką produkciją mokėti brangiau.

Tokiomis naujienomis su ekologiškais ūkininkaujančiais žemdirbiais praėjusią savaitę pasidalijo Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros generalinio direktoriaus pavaduotojas Germanas Lamsodis.

Pavyzdžiui, už kilogramą paprastų obuolių kompensuojamoji kaina yra 2,80 Lt, už ekologiškų ar išskirtinės kokybės obuolius numatyta mokėti 3,50 Lt. Už paprastas kriaušes mokama 3 Lt/kg, už ekologiškas ar išskirtinės kokybės - 4 Lt/kg. Už paprastų morkų kilogramą - 1,50 Lt, už ekologiškų ar išskirtinės kokybės - 2,20 Lt (visos kainos nurodytos be PVM).

LYTAGRA 19 07 04 mob

Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros generalinio direktoriaus pavaduotojas Germanas Lamsodis informavo, kad programoje „Vaisiai mokykloms" 2013–2014 metais numatoma diferencijuoti kompensuojamas kainas už paprastą ir už ekologišką produkciją

Pasak G. Lamsodžio, naujoji kompensavimo tvarka suteiks prioritetą ekologiškai produkcijai ir skatins ekologinę gamybą plėtojančius žemdirbius aktyviau dalyvauti programoje „Vaisiai mokykloms". Kol kas žemdirbiai savo produkciją moksleiviams siūlo labai vangiai.

Pagrindinės vangumo priežastys - sunkumai užtikrinant reikalingą produkcijos kiekį ir dideli logistikos kaštai. Vargu ar bent vienam žemdirbiui būtų patrauklu pačiam išvežioti vaisius ar daržoves po mokyklas, kurios nutolusios nuo jo ūkio dideliais atstumais. Todėl neišvengiamai šioje grandyje atsiranda tarpininkų, užtikrinančių sklandžią logistikos grandinę.

Naujiena, kad už ekologišką produkciją žadama mokėti daugiau, žemdirbius nuteikia optimistiškai, tačiau ne vienas ekologinio ūkio savininkas neslėpė pasipiktinimo dėl to, kad ta pati aukštesnė kaina numatyta ir už ekologišką, ir už išskirtinės kokybės produkciją. Daugelio nuomone, šių dviejų auginimo būdų jokiu būdu negalima plati į vieną - ekologiški produktai turėtų būti bent jau 20 proc. brangesni negu IKP.

Šiais mokslo metais programoje „Vaisiai mokykloms" dalyvavo 191 tūkst. vaikų ir moksleivių. Pagrindiniai programos tikslai yra pagerinti vaikų ir moksleivių mitybą bei skatinti sveikų produktų - vaisių ir daržovių - vartojimą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai