Netikslūs apleistų žemių žemėlapiai gali sukelti revoliuciją...
2013-06-06

Vilnius. Apleistų žemių žemėlapyje pateikta informacija prasilenkia su tikrove - dalis tikrai apleistų plotų net nepažymėta, o kai kur apleistiems plotams priskirta prižiūrima žemė. Jei žemėlapyje pateikiama informacija nėra patikima, ji negali būti naudojama mokesčiams apskaičiuoti. Žemės ūkio ministerija aiškina, kad apleistų žemių žemėlapis tėra projektas, kurį dar galima tikslinti iki birželio pabaigos.

Apleistų žemių žemėlapis nuo gegužės mėnesio pristatomi Žemės informacinės sistemos (www.zis.lt), Lietuvos erdvinės informacijos portalo (www.geoportal.lt arba http://goo.gl/FCL7Y) bei Registrų centro (www.regia.lt) interneto svetainėse.

Susipažinę su žemėlapiais, ūkininkai pastebi, kad apleistiems plotams daugiausia priskirtos pamiškės, savaime atželiantys miškai, pelkės, karjerai, neveikiantys melioracijos įrenginiai, tačiau apleisti dirbamos žemės plotai pažymėti ne visur, pastebi žemdirbiai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pasak ūkininkų, žemėlapis su nurodytais apleistais plotais neatitinka apleistų plotų apibrėžimo. „Jeigu vadovaujantis tokiais duomenimis bus skaičiuojamas žemės mokestis, galime tikėtis revoliucijos", - tvirtina žemdirbiai.

„Žemėlapyje apleistoms žemėms priskirta mūsų lauko dalis šalia miško, nors ten jau 20 metų sėjami ir auginami javai. Spėju, kad darant nuotrauką buvo paprasčiausias šešėlis nuo medžių", - neteisingu įbraižymu piktinasi ūkininkas.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Žemės politikos departamento direktoriaus Audriaus Petkevičiaus teigimu, žemdirbiams tam ir duotas laikas iki birželio pabaigos pranešti ar patiems ištaisyti netiksliai pažymėtus plotus

Žemės ūkio ministerijos Žemės politikos departamento direktoriaus Audriaus Petkevičiaus teigimu, žemdirbiams duota laiko iki birželio pabaigos pranešti ar patiems ištaisyti netiksliai pažymėtus plotus.

„Tai, kas skelbiama, yra projektas. Plotai, kurie pažymėti kaip apleistos naudmenos, gavus signalų, bus tikrinami vietoje. Klaidos bus redaguojamos, duomenys tikslinami ir tik po to teikiami apmokestinimui. Norėtųsi, kad kreiptųsi ir tie, kam neteisingai per daug nustatyta, tiek tie, kurie mato, kad apleistų plotų yra kaimynystėje, tačiau jie nepažymėti", - sako A. Petkevičius.

Pagal naują tvarką apleisti žemės ūkio naudmenų plotai nustatomi remiantis dirbtinio Žemės palydovo informacija. „Visko vietoje patikrinti nėra galimybių, o 100 proc. padaryti tiksliai pagal žemėlapius taip pat neįmanoma", - teigia Žemės politikos departamento direktoriaus.

Apie 7 proc. mūsų šalies žemės ūkio naudmenų yra apleista ir nedirbama. Sumažinti tokius plotus tikimasi padidinus mokesčius jos savininkams. Mat nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojo nauja Žemės mokesčio redakcija, pagal kurią savivaldybių tarybų sprendimu gali būti taikomas didesnis žemės mokesčio tarifas apleistoms žemės ūkio naudmenoms.

Tuo tarpu apleistų žemių savininkai piktinasi neriamu apynasriu, tačiau imasi įvairių veiksmų - vieni plotus nuomoja ūkininkams, kiti registruoja kaip mišką ir kreipiasi dėl ES paramos naujai veiklos sričiai.

Pasak A. Petkevičiaus, apleistos (nenaudojamos) žemės ploto mažėjimas - viena iš Vyriausybės 2012-2016 metų programos įgyvendinimo prioritetinių priemonių. Bus siekiama, kad per kadenciją apleistos žemės plotas sumažėtų 100 tūkst. ha ir 2016 m. būtų ne didesnis kaip 187 tūkst. ha.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai