Lietuva palaiko Lenkiją dėl išmokų už pieno produktų eksportą
2012-07-18

Vilnius, liepos 18 d. Lietuva palaiko Lenkijos siūlymą iš Europos Sąjungos (ES) biudžeto pradėti mokėti išmokas už pieno produktų eksportą į trečiąsias šalis. Lenkijos atstovai tai pasiūlė pirmadienį vykusiame ES Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdyje Briuselyje.

„Mes prašome, kad būtų įjungti rinkos reguliavimo mechanizmai. Tai yra, bent laikinai būtų taikomos eksporto grąžinamosios išmokos, kadangi praeitų metų pabaigoje - šių metų pradžioje pasaulinėse rinkose pieno produktų kainos krito", - BNS sakė Žemės ūkio ministerijos Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

Pasak jo, jeigu prašymas būtų patenkintas ir pieno perdirbėjams iš ES biudžeto būtų mokamos išmokos, pakiltų ir pieno supirkimo kaina. Ji, pasak R.Krasuckio, nuo praėjusių metų pabaigos sumažėjo maždaug ketvirtadaliu.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Prasidėtų tas judėjimas pieno produktų, ir rinkoje padėtis stabilizuotųsi, pieno supirkimo kainos galėtų grįžti į ankstesnį lygmenį, nes dabar pas mus sumažėjo 26 proc. vidutinė supirkimo kaina", - sakė R.Krasuckis.

Pasak jo, ar bus pritarta išmokoms už pieno eksportą, paaiškės jau šią savaitę.

Tačiau Žemės ūkio ministerijos Mėsos ir pieno skyriaus vyriausioji specialistė Neringa Michailovaitė teigė, kad vargu, ar EK artimiausiu metu sutiks mokėti išmokas už pieno produktų eksportą. Anot jos, kol kas neaišku, kokio dydžio išmokas gautų Lietuva.

„Išmokų dydį nustatytų Europos Komisija (EK). Jie nustato pagal tai, kokios tuo metu kainos ES rinkose, kokios pasaulinėse rinkose, ir nėra nei mažiausios, nei didžiausios galimos sumos, todėl sunku spėlioti", - BNS sakė N.Michailovaitė.

„Jie stengiasi nedaryti skubotų sprendimų, todėl stebi rinkas, ir tik jeigu bus jau tikrai visai blogai, tada gal sutiks mokėti subsidijas", - aiškino N.Michailovaitė.

Paskutinį kartą įmonėms, eksportavusioms pieno ir galvijienos produktus, subsidijos buvo išmokėtos 2009 metais - iš ES biudžeto tuomet skirta 21 mln. litų.

Pastarajam Lenkijos siūlymui taip pat pritarė Estija, Belgija, Vengrija, Portugalija ir Slovėnija, pranešė AFP. Tačiau siūlymui prieštaravo Didžioji Britanija, Vokietija ir Liuksemburgas.

Lietuvoje vidutinė pieno supirkimo kaina birželį buvo 778,1 lito už toną - per mėnesį ji sumažėjo 3,4 proc., o per metus - birželį, palyginti su pernykščiu birželiu, - 15,4 procento.

Lietuvos pieno perdirbimo įmonių eksportas sudaro daugiau kaip 50 proc. viso perdirbamo pieno, o 37 proc. viso eksporto sudaro eksportas į trečiąsias šalis.

Lietuvos žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius birželį ES siūlė atnaujinti išmokas už į trečiąsias šalis eksportuojamus pieno produktus. Gegužės mėnesį K.Starkevičius dėl padėties pieno sektoriuje kreipėsi į ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisarą Dačianą Čiolosą (Dacian Ciolos).

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai