Garstyčios praranda prieskoninių augalų statusą
2012-03-19

Kaunas, kovo 19 d. Panašu, kad bus sustabdytas didžiulį ažiotažą pernai sukėlęs ekologiškai auginamų juodųjų ir rudųjų garstyčių plotų didėjimo bumas. Artimiausiu metu Žemės ūkio ministerijoje turėtų būti galutinai patvirtinta, kad perskirstant remiamų ekologiškai auginamų augalų grupes, rudosios ir juodosios garstyčios yra priskirtos varpinių ir ankštinių javų grupei. Taigi, ir išmokos už šių augalų pasėlius sumažėja.

Penktadienį vykusiame visuotiniame Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) susirinkime žemdirbiai buvo informuoti apie kai kuriuos ekologinio žemės ūkio sertifikavimo ir paramos šiam sektoriui teikimo taisyklių pakeitimus. Kaip pabrėžė naujoves pristačiusi ŽŪM Išteklių ir kokybės departamento Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vyriausioji specialistė Neda Jakubauskienė, visi pakeitimai kol kas turi projekto statusą ir juos dar turi pasirašyti žemės ūkio ministras.

ŽŪM Išteklių ir kokybės departamento Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vyriausioji specialistė Neda Jakubauskienė

Paramos skirtumas - solidus

Taigi, numatoma, kad juodieji bastučiai (juodosios garstyčios) ir sereptiniai bastučiai (rudosios garstyčios) iš Prieskoninių ir aromatinių augalų grupės perrašomi į Varpinių ir ankštinių javų grupę. O štai gauruotosios sojos iškeliamos iš Varpinių ir ankštinių javų grupės į Daržovių grupę. Atsiranda ir naujas remiamas augalas - saulėgrąžos. Ekologinių ūkių šeimininkai siūlė įtraukti į remiamų sąrašus ir daugiau naudingų augalų - dygminus, lubinus. Tokie siūlymai auditorijos buvo sutikti plojimais.

LEŪA pirmininkas Saulius Daniulis prisiminė, kad įtraukti rudąsias garstyčias į Aromatinių, medicininių ir prieskoninių augalų grupę buvo LEŪA iniciatyva ir tai padaryta 2011 m. pavasarį. Juodosios garstyčios ir seniau buvo minėtoje grupėje, o baltosios garstyčios visada buvo varpinių javų grupėje. Ekologiškai ūkininkaujantiems išmokos už javus pernai siekė 742 Lt/ha, o už vaistinius augalus buvo daugiau negu dvigubai didesnės - 1 688 Lt/ha.

Itin sparčiai išaugę juodųjų ir rudųjų garstyčių plotai (gerokai perkopė 20 tūkst. ha) privertė sunerimti ekologinius ūkius kontroliuojančias institucijas, kad nebūtų piktnaudžiavimo atvejų. Įvertinus tai, kad garstyčių auginimo agrotechnika yra palyginti paprasta, šiemet jas pagal paramos lygį nuspręsta priskirti javams.

Paramos „lubos" vaistinių ir prieskoninių augalų augintojams

ŽŪM svarstomas ir klausimas dėl vadinamųjų „lubų" auginantiems vaistažoles, aromatinius ir prieskoninius augalus - parama būtų mokama tik 10 ha sertifikuotą tokių augalų plotą. Numatoma įvesti ir reikalavimą nuimti derlių iki lapkričio 15 dienos. Jei pasitaikytų atvejų, kai dėl oro sąlygų ir vėlyvos biologinės augalų brandos (pavyzdžiui, grikių) derliaus nuėmimą tektų vėlinti, apie tai sertifikavimo įstaigą raštu reikėtų informuoti prieš 48 valandas.

LEŪA pirmininkas Saulius Daniulis sakė, kad ūkininkai nesutinka su kai kuriais naujais taisyklių pakeitimais. „Visiškai nesąmoningas reikalavimas nuimti derlių. Jei žirnius perlijo, jie išbyrėjo, tai ką, vis tiek reikia važiuoti į lauką su kombainu? Kam lįsti į rinkos dėsnius? Juk chemizuotiems ūkiams niekas tokių reikalavimų nekelia. Arba tos „lubos" - o jei iš pernai auginama daugiau kaip 10 ha kmynų, kurie yra dvimečiai augalai, tai ką, išmokos bus mokamos tik už dalį jų", - klausė S. Daniulis ir žadėjo kartu su asociacijos valdybos nariais siekti, kad tokie taisyklių pakeitimai nebūtų priimti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai