Eksministras kritikuoja sankcijų švelninimą gyvulių nelaikantiems ūkininkams
2013-05-29

Vilnius. Sankcijų už kompleksinės paramos reikalavimų (privalomo gyvulių laikymo norint gauti išmokas už pievas ir ganyklas) pažeidimą sušvelninimas neprisidės prie spartesnės gyvulininkystės plėtros, skatins tariamą ūkininkavimą, stiprins išlaikytinių gretas, teigia Šešėlinės vyriausybės žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius.

Siekdama paskatinti kaimo žmones daugiau laikyti gyvulių bei sumažinti vadinamųjų „sofos" ūkininkų skaičių, praėjusių metų birželį Žemės ūkio ministerija priėmė sprendimą dėl privalomo gyvulių laikymo norint gauti išmokas už pievas ir ganyklas. Buvo nustatyta, kad pievas ir ganyklas deklaruojantys pareiškėjai, norintys gauti išmokas, vienam ha deklaruojamų pievų ir ganyklų 2012 metais turi turėti 0,1 sutartinio gyvulio (toliau SG), 2013 m. - 0,2, o 2014 m. - ne mažiau kaip 0,3 SG. Už šio reikalavimo nevykdymą buvo numatytos sankcijos. Jei žemdirbys, neturėdamas gyvulių, deklaravo tik pievas ir ganyklas, kurių plotas viršija 10 ha, parama mažinama 50 procentų, jei turėjo gyvulių, bet 1 ha teko mažiau negu pusė nustatyto SG, parama mažinama 19 procentų.

„Žemės ūkio ministras V. Jukna balandžio mėnesį pakeitė Sankcijų už kompleksinės paramos reikalavimų pažeidimą taikymo metodiką, kuri sušvelnino sankcijas ūkininkams, deklaruojantiems iki 10 ha pievų ir ganyklų ploto. Pakeitimas yra palankus ūkininkams, kurie nevykdė reikalavimo laikyti gyvulis arba laikė jų nepakankamai ir jų deklaruoti pievų ir ganyklų plotai neviršijo 10 ha", - teigiama K. Starkevičiaus pranešime spaudai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Pagal naująją metodiką, jei ūkininkas 2012 metais turėjo gyvulių, bet, perskaičiavus į SG teko bent pusė nustatyto SG, pažeidimas bus vertinamas kaip netyčinis ir parama mažinama tik 3 procentais.

„Praėjusiais metais, patvirtinus Sankcijų taikymo metodiką dėl privalomo gyvulių laikymo, didesnė dalis ūkininkų įsigijo daugiau gyvulių, padidėjo avių ir ožkų skaičius. Buvo prognozuojama, kad šiais metais padidės ir galvijų, ypač karvių, skaičius, tačiau žemės ūkio ministrui žengus žingsnį atgal, šios prognozės vargu ar pasiteisins.

Manau, kad toks sankcijų sušvelninimas tikrai nepadės naujosios Vyriausybės programos vieno iš pagrindinių žemės ūkio srities punktų įgyvendinimui - sparčiai plėtoti gyvulininkystę, ženkliai padidinti gyvulių skaičių. Bus toliau plėtojama socialinių išmokų sistema ne tik per Socialinių apsaugos ir darbo ministeriją, bet ir Žemės ūkio ministeriją. Toliau didės emigracija iš kaimų, nes tik darbas ir pridėtinės vertės kūrimas skatina žmogų likti oriu savo Tėviškėje", - rašoma K. Starkevičiaus pranešime.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai