Draudimas turėti daugiau kaip 500 ha žemės gali tapti leidimu
2013-05-21

Vilnius. Seimas šiandien pradėjo svarstyti Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinojo įstatymo pataisas, kurios turėtų užkirsti galimybes verslininkams įsigyti ir valdyti didesnius žemės ūkio paskirties žemės plotus nei leidžia įstatymai – virš 500 hektarų.

Nors kai kurie parlamentarai piktinosi, kad pataisos yra „parengtos atmestinai“, Seimas priėmė jas svarstyti: už balsavo 64 parlamentarai, o prieš – vienas, o susilaikė – 6 Seimo nariai.

Pataisas pristačiusi žemės ūkio viceministrė Leokadija Pačikovska negalėjo atsakyt į klausimą, kaip priėmus įstatymą reikėtų elgtis tiems šalies gyventojams, kurie, turėdami beveik 500 ha žemės, dar jos paveldėtų ir iš viso galėtų turėti daugiau nei leistų įstatymas. Domėtasi, kaip bus pasielgta, jei žemę dovanos.

Pataisos numato, kad daugiau nei leidžiama žemės negalės įsigyti tarpusavyje susiję asmenys, taip pat jos nebus galima konsoliduoti, pasitelkiant trečiuosius asmenis. Be kita ko, siekiant įsigyti žemės ūkio paskirties žemės, potencialus pirkėjas privalės užpildyti specialią deklaraciją ir patvirtinti, kad jo turimos žemės ūkio paskirties žemės plotas neviršys maksimalaus. Taip pat jis privalės atskleisti, už kokius pinigus žemė bus perkama.

Siūloma nustatyti, kad asmuo yra susijęs su įmone, kai jis tiesiogiai arba netiesiogiai turi balsų daugumą įmonėje, gali turėti įtakos jos valdymui. Tikimasi, kad deklaruojant sandoriui reikalingų lėšų kilmę, bus išvengta piktnaudžiavimų ir apsimestinių sandorių, kai jau valdantis 500 ha žemės asmuo skolina lėšas neva nesusijusiam pirkėjui, o vėliau tokios įmonės reorganizuojamos, jas sujungiant.

Susijusiais asmenimis bus laikomi tėvai, įtėviai, nepilnamečiai vaikai bei įvaikiai, tiesiogiai ar netiesiogiai turintys balsų daugumą įmonėje, darantys lemiamą įtaką įmonei, to paties asmens ar asmenų įsteigti juridiniai asmenys.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šalyje yra daugiau kaip 30 įmonių grupių, kurios valdo vidutiniškai daugiau kaip po 1,5 tūkst. ha žemės, o viena iš grupių yra įsigijusi 13 tūkst. ha žemės. Teigiama, kad didžioji dalis šios grupės turimos žemės ūkio paskirties žemės – 11,5 tūkst. ha – buvo įsigyta per trumpą laikotarpį.

Pataisomis taip pat siūloma nustatyti žemės ūkio paskirties žemę įsigyti ketinančių asmenų pirmumą: pirmi būtų žemės sklypo bendraturčiai, antri – parduodamo sklypo naudotojai, treti – kaimyninio žemės sklypo savininkai. Šis pirmumas būtų taikomas tik ūkininkams, registravusiems ūkį, ar turintiems žemės ūkio srities išsilavinimą, juridiniams asmenims, jei jų pajamos iš žemės ūkio veiklos sudaro daugiau kaip 50 proc.

BNS, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai