

- Renaldas GABARTAS
- Mano ūkis
Sukurti gražų furgoną yra gerokai sunkiau nei superautomobilį. Jei McLaren ar Ferrari gali būti ekstravagantiški, žaisti emocijomis, tai komercinės paskirties ratuotis privalo atlikti funkciją – toli ir pigiai vežti daug krovinių. Vadinasi, jis tarsi užprogramuotas būti „dėže ant ratų“. „Renault“ ketvirtos kartos juodadarbis Master šią dilemą išsprendė pavydėtinai sėkmingai.
Svarbiausi principai, kuriais remdamiesi transporto pasaulio praktikai priima sprendimus apie darbinių mašinų parko atnaujinimą, nepasikeitė, vis dėlto akivaizdu, kad automobilių gamintojai pradėjo verstis per galvą, siūlydami potencialiems klientams efektingai atrodančius ir naujausių technologijų prikimštus furgonus. Naujasis Renault Master yra gyvas to įrodymas. Eksterjero dizainas maloniai nuteikia. Prancūzai sugebėjo automobiliui, kurio paskirtis vis dar labai artima dvidurei spintai, suteikti stebėtinai patrauklią išvaizdą. Furgonas atrodo taip, tarsi septynias dienas per savaitę laisvalaikį leistų sporto klube: didelis, raumeningas, savito stiliaus ir būdo.
Masyvioje priekinėje dalyje integruotas didžiulis „Renault“ logotipas ir itin dideli Full-LED priekiniai žibintai, išdėstyti firmine C raidės forma aplink groteles. Tradicinės radiatoriaus grotelės atlieka tik dekoratyviąją funkciją, nes aušinimui skirti ortakiai įrengti po buferiu. U formos intarpas gali būti matinis juodas, o aukščiausioje modelių gamoje – tos pačios spalvos, kaip ir kėbulas. Master bus siūlomas septynių standartinių kėbulo spalvų ir daugiau kaip 300 atspalvių.
Prancūzai ypač daug dėmesio skyrė aerodinamikai ir net sukūrė dizaino koncepciją Aerovan. Furgono proporcijos kruopščiai suderintos, jo oro pasipriešinimo koeficientas yra daugiau kaip 20 proc. mažesnis ir gerokai lenkia ankstesnės kartos ir visų dabartinių konkurentų. Tai pasiekti padėjo net smulkmenos: trumpesnis variklio dangtis, labiau į priekį paslinktas ir pakreiptas priekinis stiklas, supaprastinti šoniniai veidrodėliai, oro įsiurbimo kanalai buferyje, stogo nuolydis ir siauresnė galinė dalis. Dėl aštresnės aerodinamikos pagerėjo ir akustinis komfortas kabinoje. Siekiant optimizuoti aerodinamiką, galinė dalis yra siauresnė, nepaisant to, galinė anga ir krovinių skyrius yra nepaprastai dideli. Šoninių durelių anga padidinta 40 mm, todėl pro jas be vargo galima įkrauti europaletę. Bendra kroviniams skirta erdvė net 100 mm ilgesnė. Galinis langas asimetriškas – tai tipiškas Master bruožas, o galiniai žibintai, kaip ir priekyje, atkartoja C formą.
Kadangi automobilis didelis ir netelpa į paprastai naudojamą aerodinaminį tunelį, Sen Siro aerodinamikos kūrimo tyrimai buvo atliekami naudojant 83 proc. mastelio modelius. Vėliau viso dydžio furgonai buvo išbandyti lėktuvų aerodinamikai įvertinti pastatytame tunelyje. Visos šios inžinierių pastangos gerokai pagerino furgono efektyvumą. Naujojo Master išmetamas CO2 kiekis neviršija 200 g/km ribos. Patobulinta aerodinamika taip pat gerokai sumažino elektrinių versijų sąnaudas – jos 20 proc. mažesnės nei pirmtako.
Iš peties padirbėta ir kuriant furgono interjerą, kuris nuo šiuolaikinių lengvųjų automobilių skiriasi tik ergonomiškai tinkamesne sėdėsena. Į vairuotoją pasuktas S formos prietaisų skydelis padidina vidaus erdvės pojūtį. Medžiagos yra stilingos, o 10 colių ekranas, kuris standartiškai montuojamas visų versijų furgonuose, yra patogus naudoti ir kuria modernumo efektą.
Vairaratis taip pat atkeliavo iš šeiminių mašinų pasaulio – jo aukštį ir gylį galima reguliuoti, kad kiekvienas vairuotojas rastų sau tinkamą padėtį. Automatinių versijų furgonuose pavarų dėžės svirtys yra ant vairo, todėl centrinėje konsolėje pastebimai daugiau vietos kelionės smulkmenoms. Pristatydami dizaino sprendimus, „Renault“ komandos nariai atkreipė dėmesį į 135 l bendros erdvės daiktams, t. y. 25 proc. daugiau nei pirmtake ir daugiau nei bet kuriame šio segmento automobilyje. Dar daugiau – furgoną galima paversti biuru ant ratų. Vidurinės sėdynės atlošas sulankstomas į staliuką, apačioje yra vieta nešiojamajam kompiuteriui, įrenginiams įkrauti įrengtos USB-C jungtys.
Visos interjero detalės malonios liesti ir, kaip tikina gamintoja, skirtos intensyviam kasdieniam naudojimui. Švelnūs ir tuo pat metu tvirti sėdynių kraštai aptraukti TEP medžiaga, todėl laikui bėgant turėtų išlaikyti pirminę išvaizdą. Platus sėdynių pasirinkimas apima amortizuojamas ir pasukamas sėdynes, atskiras sėdynes ir trijų tipų sėdynes keleiviams.
Gerų įspūdžių paliko išbandyti modeliai su tradiciniais vidaus degimo motorais. Jų „meniu“ keturi dyzeliniai Blue dCi jėgos agregatai, generuojantys 105, 130, 150 arba 170 AG. Jų sąnaudos yra gerokai mažesnės (vidutiniškai 1,5 l mažiau 100 km), todėl išskiria 39 g/km mažiau CO2. Transmisija gali būti valdoma įprastine mechanine arba ypač efektyvia nauja 9 greičių automatine EAG9 keitiklio pavarų dėže. Gamintojos teigimu, nepriklausomai nuo pasirinktos versijos, naujasis Renault Master šiuo metu yra efektyviausia savo kategorijos transporto priemonė. Drauge tai reiškia mažesnes eksploatavimo išlaidas ir didesnę iki 2 t siekiančią naudingąją apkrovą.
Dar vienas naujojo furgono koziris – itin plačios galimybės įdarbinti jį skirtingose verslo nišose. Iš viso asortimentą sudarys net 20 skirtingų modifikacijų su 11–22 m3 talpa, 40 mm platesne stumdomų šoninių durų anga ir 100 mm ilgesne krovinių zona – ilgiausia šioje kategorijoje.
Trumpesnė Master ratų bazė ir pertvarkyta priekinė ašis užtikrina manevringumą, įskaitant išskirtinį 1,5 m mažesnį apsisukimo skersmenį, tai ypač svarbu manevruojant mieste.
Ypač maloniai nustebino pirmą kartą pristatyta visiškai elektrinė naujojo Renault Master versija. Elektrinis furgonas nuo pat pradžių buvo projektuojamas taip, kad juo būtų galima nuvažiuoti kuo toliau, pakrauti daugiau ir išleisti mažiau. Dėl šios priežasties kūrėjai naujajame Master nusprendė montuoti dviejų dydžių baterijas, optimizuotas pagal talpą, dydį ir masę: 40 ir 87 kWh. Akumuliatoriai montuojami į vieną korpusą ir pritaikyti važiavimo reikalavimams tiek mieste, tiek priemiestyje. Be to, jie netrukdo transporto priemonės naudingosios apkrovos talpai – o tai esminis šio segmento kriterijus. Baterijos šilumos valdymo sistema palaiko pastovią temperatūrą, todėl padidėja baterijos našumas ir pailgėja eksploatavimo laikas. Kabinos oro kondicionavimo sistema (kuri yra standartinė įranga) taip pat padeda palaikyti optimalią vidaus temperatūrą ir ilgesnį furgono nuvažiuojamą atstumą vasarą ar žiemą.
Elektrinio furgono ratus suka patobulintas 300 Nm/105 kW variklis ir transmisijos sistema su vienu didžiausių perdavimo koeficientų sunkiųjų elektrinių furgonų rinkoje. Dinaminė stabdžių sistema – pirmoji lengvojoje komercinėje transporto priemonėje – taip pat apriboja variklio skyriaus komponentų skaičių (stabdžius įjungia vidinis variklis). Ji ne tik padidina stabdymo efektyvumą, bet ir greičiau reaguoja, todėl pagerėja aktyvioji transporto priemonės sauga.
Atskyrus jėgą, kuria vairuotojas spaudžia pedalą, nuo stabdymo mechanizmo, sistema gali paversti lėtėjimo kinetinę energiją į elektros energiją, kuri įkrauna bateriją ir pailgina nuvažiuojamą atstumą. Taip sistema gali surinkti iki 95 kW energijos.
Visi šie patobulinimai itin pagerino efektyvumą: naujasis Renault Master sunaudoja 27 proc. mažiau energijos nei senesnės kartos furgonas. Oficialiai deklaruojamas nuvažiuojamas atstumas pagal WLTP standartą yra 410 km su 87 kWh baterijos versija ir apie 200 km su 40 kWh baterija, o sąnaudos – 21 kWh/100 km (WLTP) su 87 kWh baterija. Realiomis eismo sąlygomis su pakrautu elektriniu furgonu per Bordo (pietvakarių Prancūzija) apylinkėse vykusius bandymus keliavome vidutiniškai eikvodami apie 27 kWh/100 km.
Vienas svarbesnių klausimų – įkrovimo greitis. Čia prancūzai atrodo neprastai, nes 130 kW nuolatinės srovės greitojo įkrovimo stotelėje per 30 minučių furgono baterijos atsargas papildo tiek, kad galima būtų įveikti per 250 kilometrų. 22 kW kintamosios srovės „Wallbox“ įkrovimo stotelė bateriją nuo 10 iki 100 proc. įkrauna greičiau nei per 4 valandas.
Be to, furgonas turi naujovišką dinaminio stabdymo valdymo sistemą, leidžiančią išlaikyti vienodą stabdymo efektyvumą ir stabdžių pedalo paspaudimo pojūtį, nepriklausomai nuo to, koks yra furgono svoris. Ji taip pat greičiau įjungia automatinę avarinio stabdymo sistemą ir pagerina rekuperaciją, todėl pailgėja elektromobilio įveikiamas nuotolis. Iš viso ketvirtos kartos Master turi 20-ies vairuotojo darbą palengvinančių ir saugesnes keliones užtikrinančių pagalbos sistemų rinkinį, pradedant šoninio stabilumo, automatinio avarinio stabdymo ir priekabos stabilumo pagalbinėmis sistemomis ir baigiant išmaniąja greičio palaikymo sistema.
Deja, kol kas oficialios „Renault“ atstovybės mūsų šalyje nežino, kokios kainodaros laikytis nurodys prancūzai. Tikimasi, kad tai paaiškės artimiausiu metu.