

- Gitana KEMEŽIENĖ
- Mano ūkis
Didžiosiose žemės ūkio technikos parodose gamintojų prestižo reikalas pristatyti naujas ar atnaujintas mašinas, inovatyvias technologijas ir techninius sprendimus. Kiekvieną pavasarį parodoje „Ką pasėsi…“ naujienų žemdirbiams pateikia ir gamintojų atstovai Lietuvoje.
***
Bendrovė „DOJUS agro“ šiam sezonui kartu su gerokai atnaujinta John Deere 8R serija pirmą kartą pristatė ir John Deere 8R 410 traktorių su elektrine bepakope transmisija eAutoPowr. Transmisija sujungia mechaninį ir hidraulinį galios perdavimą ir leidžia bepakopiškai keisti važiavimo greitį, nepaisant variklio sukimosi greičio. eAutoPowr transmisijoje hidraulinė galios perdava pakeista dviem elektros varikliais. Šis sprendimas padidina transmisijos efektyvumą, sumažina triukšmą. Taip pat atsiranda galimybių tiekti iki 100 kW papildomos 480 V elektros energijos išoriniams padargams.
Atnaujinant 8R serijos traktorius ypatingas dėmesys skirtas išmanumui, komfortui ir dirvožemio tausojimui. Nuo šiol šios serijos traktorius įmanoma užsakyti tik su visa AutoTrac sistema, t. y. integruotu StarFire GPS imtuvu ir Auto-Trac aktyvacija monitoriui. Kad būtų užtikrintas sklandus automatinio vairavimo sistemos ir išmaniųjų ISOBUS padargų valdymas, padidinta valdymo monitoriaus įstrižainė: 2024-ųjų modelių G5Plus monitorių skersmuo 12,8 colio, buvo 8,4 colio. Monitoriai į ūkius keliaus jau su įjungtu padargo sekcijų valdymu (valdoma iki 255 sekcijų).
Atnaujintas ir 10,1 colio John Deere 5G. Abu monitoriai įgavo papildomos spartos ir itin ryškų 1080p HD raiškos ekraną, kuriuo lengva valdyti traktorių ir ISOBUS padargą. Patobulintos automatinės ir darbo planavimo funkcijos. Monitoriumi dokumentuoti darbai automatiškai persiunčiami į „John Deere“ operacijų centro internetinę platformą, kurioje ūkininkas realiu laiku valdo savo pasėlių auginimą ir taupo sąnaudas. Lietuvos ūkininkų vis aktyviau naudojamas „John Deere“ operacijų centras – laukuose dirbančios technikos programavimo įrankis, padedantis išvengti klaidų.
Nuo šių metų John Deere 8R serijos traktoriuose galima užsakyti ir integruotą padangų slėgio sistemą, kuri leidžia nelipant iš kabinos padidinti slėgį 1 bar per 7,6 min., o sumažinti – per 4,6 minutės. Taip optimaliai sureguliuojamas padangų slėgis, sumažinamas prabuksavimas, todėl tausojama dirva, o pats traktorius gali dirbti dar efektyviau, sunaudodamas mažiau degalų.
Tiksliosios žemdirbystės technologijų srityje „DOJUS agro“ pristato naują StarFire 7000 DGPS imtuvą, kuris dar greičiau prisijungia prie „John Deere“ palydovų tinklo ir suteikia galimybę pigiau naudotis kartotiniu 2,5 cm tikslumo SF-RTK signalu.
Įmonė turi naujienų ir komunaliniam sektoriui. Parodoje ji pristatė naują prekės ženklą „Energreen“ – italų kompaniją, gaminančią nuotoliniu būdu valdomus robotus ir savaeiges kelių priežiūros mašinas, išsiskiriančias net iki 15 m darbinio ilgio strėlėmis. Pastarųjų mašinų italai parduoda daugiausia, tačiau lietuviškoji įmonė pažintį su italų technika pradeda nuo nuotoliniu būdu valdomų šlaitų robotų, kurie gali įvairius darbus atlikti pavojingose vietovėse ir ten, kur traktorius ar savaeigė teritorijų priežiūros mašina negali įvažiuoti. Kompanija siūlo robotus, kuriuose montuojami nuo 23 (benzininis) iki 100 AG dyzeliniai varikliai, atitinkantys V etapo emisijų reikalavimus. Nuotoliniu būdu valdomi šlaitų robotai yra daugiafunkcės mašinos, nes gali būti komplektuojami su skirtingais priedais – nuo žolei šienauti skirtų mechanizmų iki kelmams naikinti skirtos įrangos. Be to, gali dirbti su medienos smulkintuvu, kaušu, palečių šakėmis, tranšėjų kasimo mechanizmu, sniego verstuvu ar pūstuvu, todėl gali būti naudojami įvairių sferų ir žiemos, ir vasaros darbams, įskaitant ir žemės ūkį.
***
Viena iš bendrovės „Rovaltra“ šio sezono naujienų – prieš pat parodą į Lietuvą atvykęs naujasis šeštos kartos Valtra S416. Tai galingiausias S serijos atnaujinto dizaino ir techninių charakteristikų modelis (šios serijos mašinų gamyba iš Prancūzijos vėl sugrįžo į Suomiją). Siekiant supaprastinti priežiūrą, traktoriuje įrengtas naujos kartos AGCO Power variklis, turintis nebe du, o vieną turbokompresorių. Jame neliko ir EGR vožtuvo. Atnaujinta hidraulinė sistema, galima parinktis – didelio našumo jungtis, kuri gali tiekti beveik 200 l/min. alyvos srautą. Visi S serijos traktoriai gali būti komplektuojami su naujausiomis išmaniojo ūkininkavimo sistemomis, kurios visiškai automatizuoja traktoriaus darbą ir operatoriui lieka tik prižiūrėtojo funkcija.
Kita „Rovaltros“ atstovaujama suomių gamintoja „Antti“ pirmoji pasaulyje sukūrė rekuperacijos sistemą porcinėms grūdų džiovykloms, kuriose oras keliauja ratu. Jos pagrindas – Antti Ductex valymo įranga arba kitaip dulkių separatorius, kuris pašalina dulkes ir šiukšles iš džiovyklos išmetamo oro, o tada per rekuperacijos sistemą jis grąžinamas į džiovyklą. Rekuperacijos sistema leidžia sutaupyti iki 20 proc. energijos, įskaitant kuro ir elektros sąnaudas, taip pat padeda iki 6 decibelų sumažinti triukšmą aplink grūdų džiovyklą.
Kadangi visos „Antti“ džiovyklos išsiskiria moduline konstrukcija, naująją rekuperacijos sistemą galima įrengti ne tik naujai montuojamose, bet ir jau veikiančiose porcinėse ar nepertraukiamo srauto džiovyklose.
***
„Ivabaltės“ šio sezono technikos naujienų sąraše – naujos kartos patobulinta Lemken Solitair DT sėjamoji su nauja dozavimo sistema. Išmanūs inžineriniai sprendimai padėjo sumažinti naujosios sėjamosios svorį, todėl ir jai traukti reikia mažesnės galios traktoriaus. Mažesnįjį iš dviejų Solitair modelių – 4 m darbinio pločio DT/400 – galima agreguoti su 140 AG traktoriumi, nors gamintoja rekomenduoja nuo 140 iki 240 AG traktorius. Šešiametrei DT/600 mašinai traukti rekomenduojamas 180–300 AG galios traktorius. Abu modeliai gali sėti į eiles 125–167 mm tarpueiliais.
Rauch Aero pneumatinė trąšų barstomoji – dar viena atnaujinta mašina, kurioje įdiegti technologiniai sprendimai leidžia tiksliai sverti ir paskirstyti trąšas, nepaisant jų dydžio ar kokybinių parametrų. Su šia barstomąja tiksliai visame lauke ir galulaukėse išbarstomos net mišrios, mažos frakcijos ar sunkiai skrendančios trąšos, tokios kaip amonio sulfatas ar karbamidas. Vėjas ir kitos nepalankios orų sąlygos tikslumui įtakos neturi.
Atnaujinti ir savaeigiai 3 bazinių modelių purkštuvai Fendt Rogator 600, šiek tiek pakeičiant pačią išpurškimo sistemą. Pagrindinis pokytis – elektropneumatinė purkštukų valdymo sistema, kuri pagerina purškimo kokybę ir greitį, ypač galulaukėse, o ją prižiūrėti paprasčiau ir pigiau. Taip pat 160 l padidinta švaraus vandens bako talpa, atnaujinta purkštuvo siurbimo sistema ir jos valdymas, perdarant vožtuvų sistemą. Pernai pristatyta nauja purkštuvo išsiplovimo sistema, kuri automatiškai įsijungia dar purkštuvui dirbant, tad baigus purkšti, purkštuvas jau būna išplautas, jame nelieka jokių naudojamų preparatų likučių – taip taupomas laikas. Siekiant tikslesnio ir greitesnio sijų kopijavimo, atnaujintuose purkštuvuose įdiegta ir nauja kopijavimo sistema, pakeistas daviklių kampas ir programinė įranga.
***
Skirtingų gamintojų technikos gausa parodoje išsiskyrė bendrovės „Lytagra“ ekspozicija. Viena iš gamintojos „New Holland“ naujienų – naujasis New Holland T7.300 traktorius su PLM Intelligence telematikos sistema ir kitomis išmaniojo ūkininkavimo technologijomis. Tai galingiausias New Holland T7 ilgos bazės traktorius, kurio maksimali galia siekia 300 AG (vardinė – 280 AG). Šis modelis užtikrina geriausią savo klasėje galios ir svorio santykį, nekeičiant traktoriaus dydžio ir išlaikant manevringumą. Operatoriui jaustis komfortiškai leidžia itin tyli Horizon Ultra kabina, taip pat nauja aktyvi hidraulinė trijų lygių reguliuojama Hydraulic Comfort Ride™ kabinos amortizacijos sistema.
Traktoriaus variklis atitinka V etapo išmetamųjų teršalų standartus su patentuota HI-eSCR2 technologija, kuri mažiau teršia aplinką, optimizuoja variklio galią, „elastingumą“, užtikrina mažesnes degalų sąnaudas. Operatorius gali praleisti daugiau laiko laukuose, nes degalų bako talpa didesnė 18 proc. ir siekia 465 l, o eksploatavimo išlaidos sumažėja iki 50 proc. dėl ilgesnio techninės priežiūros intervalo. Taip pat patobulinta New Holland Auto Command bepakopė transmisija, kuri efektyviai perduoda maksimalią galią į ratus, o tai dar labiau padidina traktoriaus našumą.
Derliaus nuėmimo mašinų rinkoje populiarėjant galingiems rotoriniams ašinio kūlimo kombainams, patrauklesnės ir aktualesnės ūkininkams tampa šiuolaikinės lanksčios juostinės pjaunamosios. Kompanija „New Holland“ išplėtė pjaunamųjų pasiūlą, sudariusi sutartį su juostinių pjaunamųjų gamintoja „Mac-Don“ (Kanada). Nuo šiol New Holland CX8 serijos kratiklinius ir CR serijos rotorinius kombainus galima užsakyti gamykloje su FD2 FlexDraper juostinėmis pjaunamosiomis. Jos pasiekia iki 20 proc. didesnį našumą, iki 30 proc. didesnį greitį ir 70 proc. didesnį lankstumą.
Tad parodoje „Ką pasėsi... 2024“ bendrovė „Lytagra“ savo stende pristatė vieną iš populiariausių „New Holland“ rotorinių kombainų modelių CR9.90 (600 AG galingumo) su 10,7 m darbinio pločio MacDon FD235 lanksčia pjaunamąja.
Analogiškų parametrų, tik šiek tiek galingesnis rotorinis New Holland CR10.90 (700 AG) kombainas 2014 m. pasiekė oficialų kūlimo našumo rekordą, per 8 val. prikūlęs 797,65 t kviečių. New Holland CR11 modelio kombaino, kuris pelnė „Agritechnica 2023“ aukso medalį, į parodą „Ką pasėsi... 2024“ nespėta pristatyti, tačiau „Lytagros“ atstovai tikina, kad šio modelio derliaus nuėmimo mašiną su MacDon pjaunamąja jau šį sezoną bus galima pamatyti Lietuvos laukuose.
Populiarėjant juostiniam žemės dirbimui ir sėjai „Lytagros“ atstovaujama „Amazone“ atnaujino Europos rinkai skirtą Amazone Primera sėjamąją. Parodoje eksponuota 6 m darbinio pločio Amazone Primera DMC 6000, nors gamintoja siūlo nuo 3 iki 12 m darbinio pločio juostinio dirbimo ir sėjos mašinas. Vienas iš šios noraginės konstrukcijos sėjamosios, turinčios labai mažai dylančiųjų ar gendančių dalių, atnaujinimų – transportinio pločio pakeitimas iš 4,5 m į 3 m, kad atitiktų Europos šalių kelių reikalavimus. Sėjamoji išsiskiria kiekvieno norago individualiu prisitaikymu prie dirvos ir lauko reljefo, o geras paviršiaus kopijavimas užtikrina sėklų įterpimą vienodame gylyje. Sėklos gali būti beriamos atskirai arba kartu su trąšomis.
***
Bendrovės „East West Agro“ naujiena – „Massey Ferguson“ šeimos flagmanas MF 9S.425 traktorius, galingiausias šios serijos modelis. Seriją sudaro šeši modeliai nuo 285 iki 425 AG galios diapazono. Traktoriuje montuojamas naujas 8,4 l darbinio tūrio variklis su vienu dideliu fiksuotos kameros turbokompresoriumi, be EGR ir be aktyvaus DPF leidžia užtikrinti griežčiausius V etapo emisijų reikalavimus naudojant tik AdBlue sistemą.
Dėl rėminės priekinės traktoriaus dalies galima kabinti įvairiausius priekinius dirvos ruošimo ar sėjos padargus nekenkiant traktoriaus konstrukcijai. Bepakopė Dyna-VT transmisija užtikrina tikslų greičio reguliavimą jau nuo 0,03 km/val.
MF 8S serijoje panaudotas sprendimas Protect-U, dideliu atstumu atskiriantis variklio ir kabinos konstrukciją, užtikrina didžiausią komfortą operatoriui ir mažiausią triukšmo lygį, sklindantį iš variklio. Didelę ir ergonomišką operatoriaus darbo vietą kuria unikalios konstrukcijos keturių statramsčių kabina su pasvirusiu priekiniu langu ir aukščiausio lygio Exclusive kabinos įrangos paketu. Traktoriuje diegiamos visos įmanomos tikslaus ūkininkavimo sistemos su autonominėmis funkcijomis.
Susijungus kompanijoms „Sulky“ ir „Sky“, nuo šiol visos dirvos dirbimo, sėjos ir tręšimo mašinos parduodamos su „Sky“ prekės ženklu ir dažomos pilkai baltu deriniu. Tačiau pakito ne tik spalva, atnaujinti ir techniniai parametrai, išplėsta pasiūla. Pavyzdžiui, siūloma gana plati skirtingų mineralinių trąšų barstomųjų gama – nuo mažiausio 900 l bazinę trąšadėžę turinčio DX 20+ modelio su hidrauliniu sklendžių valdymu iki 7 200 l talpos prikabinamo XT 100 ECONOV modelio su sekcijų valdymu ir kitais patentuotais „Sky“ sprendimais.
Gyvulininkystės ūkiams pristatyta plati gamintojos „Euromilk“ gama: vertikalių sraigtų Rino ir horizontalių sraigtų Puma pašarų maišytuvai-dalytuvai, Buffalo mėšlo kratytuvai ir srutvežiai, taip pat autonominis pašarų pristūmimo robotas Lizard.
***
Viena iš „Agrokoncerno technikos“ naujienų – čekų gamintojos „Bednar“ juostinės ir tiesioginės sėjos mašinos, pirmą kartą pristatytos 2023 m. Hanoverio parodoje. Juostine sėjamąja Matador MO 6000 vienu metu atliekami du darbai – dirbama žemė ir kartu sėjama. „Bednar“ išskirtinumai – plastikiniai slėginiai bunkeriai, kurie tiksliai dozuoja dideles sėklų ir trąšų normas, taip pat klasikinis Corsa CN 6000 sėjos agregatas, atliekantis sėklų išsėjimo funkciją. Išsiskiria ši mašina ir hidrauline noragų apsauga nuo apkrovų – hidraulinių cilindrų suveikimo jėga yra net iki 870 kg. Tokia apsauga užtikrina darbų kokybę ir sunkiausiomis sąlygomis. Taip pat sėjamoji aprūpinta šachmatiškai išdėstytu padanginiu tankintuvu – kiekvienas ratas sumontuotas ant atskiros ašies, o centrinė (transportinė) ašis yra švytuojanti ir turi amortizatorių, kuris sugeria smūgius ir kopijuoja dirvos nelygumus, todėl mašinai traukti reikia mažiau arklio galių, be to, mažėja tikimybė ją užkimšti eksploatuojant sudėtingesnėmis darbo sąlygomis.
Nors tiesioginė sėjamoji Bednar Directo NO 6000 skirta sėti į neišdirbtą dirvožemį, ji tinka ir minimaliai arba visiškai išdirbtai dirvai. Gerą sėjos kokybę užtikrina plastikiniai slėginiai bunkeriai. Sėjamoji turi patentuotą sėjos noragėlį (tarpueilis 16,7 cm), kuris tiksliai kopijuoja dirvą ir tiksliai padeda sėklas ir trąšas į nustatytus gylius. Sėjos noragėlio į dirvą spaudimas yra iki 250 kg, o tai leidžia sėti net ir į sunkias dirvas. Mašina kombinuojama su smulkių sėklų sėjamąja Alfa-Drill 400, todėl vienu metu galima įterpti 3 skirtingas kultūras arba berti mikrogranules.
Dar viena „Agrokoncerno technikos“ stendo naujiena – „Lucas G“ technika. Parodoje įmonė jau pristatė savaeigį pašarų maišytuvą-dalytuvą Lucas G Autospire 240 Performance, aprūpintą 200 AG priekiniu pasikrovimo smulkintuvu, kuris gali krauti pašarus net iš 5 m aukščio. Smulkintuvo transporteris tiesus, todėl visa smulkinamoji masė tolygiai ir be užsikimšimų sumetama į bunkerį. Smulkintuvo transporteris gali dirbti trimis greičiais, o tai leidžia pasiekti maksimalų pašaro gamybos tikslumą (tiksliausiai kraunama dirbant mažiausiu greičiu).
Mašina varoma trijų hidrostatų, todėl galia pasiskirsto tolygiai, pašaras išmaišomas vienodai. Važiuoti galima iki 40 km/val. greičiu, todėl vieną nuo kitos gerokai nutolusias fermas pasiekti neužtrunka. Autospire dalytuvas yra ekonomiškas – mašina turi darbo ir kelio režimus. Kad būtų optimizuotos degalų sąnaudos, kelio režimo apsukos yra iki 1 600 aps./min. Nepaisant dydžio (ilgis 10,78 m), mašinos manevringumas su 4 vairuojamaisiais ratais universalus – apsisukimo spindulys vos 8,1 metro.
Naujas prekės ženklas įmonės krepšelyje – „Weidemann“ krautuvai. „Agrokoncerno technikos“ sutartis su gamintoja dėl jų platinimo Lietuvoje įsigaliojo nuo šių metų pradžios. Parodos lankytojai galėjo susipažinti su keturiomis „Weidemann“ mašinomis, tarp kurių ir teleskopinis krautuvas Weidemann T7042.
„Agrokoncerno“ tiksliųjų technologijų centro „AgroTTC“ komanda parodoje pristatė tiksliojo ūkininkavimo naujienas ir pasiteisinusius sprendimus, kaip antai, dirvožemio tyrimai, ūkio valdymo sistema Agro247, taupyti herbicidus padedanti programinė įranga CultiWise, automatinis vairavimas, išmanieji azoto jutikliai TopCon CropSpec. Tarp kitų naujienų – autonominė dronų stotelė Dbox, naudojama laukams stebėti. Tai ateities technologija, kuri turėtų gerokai palengvinti ūkininkavimą, nes padės greitai, patogiai ir ekonomiškai surinkti duomenis iš laukų, juos apdoroti ir pateikti rekomendacijas.