Zurnalui - A1-Bioversija +  II pusm 2025 06 04 25 01 09 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2023/12
„Agritechnica 2023“ – žemės ūkio technikos naujovių arena
  • Gitana KEMEŽIENĖ, Vokietija
  • Mano ūkis

Po ketverių metų sugrįžusioje tarptautinėje parodoje „Agritechnica 2023“ naujoves pristatė daugiau kaip 2 800 gamintojų iš 52 šalių, pasiekti ir nauji lankytojų rekordai.

Didžiausia žemės ūkio technikos ir technologijų paroda paskutinį kartą Hanoverio parodų centre Vokietijoje šurmuliavo 2019 m. rudenį (2021 m. ji neįvyko dėl pandemijos).

Šiemet parodoje dalyvavo didžioji dauguma žemės ūkio technikos ir technologijų pramonės lyderių. Jų ekspozicijos užėmė beveik 400 000 m2. Techniką, technologijas ir žemės ūkiui skirtus inovatyvius sprendimus pristatė 980 Vokietijos (35 proc.) ir 1 831 užsienio (65 proc.) įmonė. Tai naujas parodos „Agritechnica“ tarptautinio dalyvavimo rekordas.

Iš užsienio šalių gausiausiai buvo atstovaujama Italijai (351 įmonė), Kinijai (182), Turkijai (159), Nyderlandams (141), Prancūzijai (106), Indijai (81), Lenkijai (73), Austrijai (67), Jungtinei Karalystei (59) ir JAV (57). Lietuvai parodoje atstovavo 13 įmonių, Latvijai – 3, Estijai – 4 įmonės.

Paroda išsiskyrė nacionalinių stendų gausa – juos įrengė 23 šalys iš trijų žemynų (tai dar vienas parodos rekordas). Naujiena buvo Nyderlandų, Šiaurės Airijos, Švedijos, Ukrainos, Nebraskos valstijos (JAV) ir Taivano stendai.

Pagrindinis šiųmetės parodos akcentas – žaliasis produktyvumas, didžiausią dėmesį skiriant sprendimams ir technologijoms, kurios padeda didinti našumą, efektyvumą, produktyvumą, naudoja mažiau išteklių ir tausoja aplinką ir gamtą. Į produktyvumo ir ekologijos dermę buvo orientuota ne tik techninė parodos programa, bet ir vykę forumai, konferencijos, seminarai, kuriuose pranešimus skaitė apie 400 pranešėjų ir ekspertų.

Inovacijų apdovanojimams gauti buvo pateikta 251 paraiška, iš kurių 218 pateko į parodos inovacijų sąrašą. Parodą organizuojančios Vokietijos žemės ūkio draugijos (DLG) Inovacijų komisija vieną eksponatą apdovanojo aukso, o 17 – sidabro medaliais.

Per savaitę parodą aplankė daugiau kaip 470 tūkst. lankytojų, iš kurių du trečdalius sudarė vokiečiai. Užsienio lankytojai atvyko iš 148 šalių (84 proc. iš Europos, 16 proc. – iš kitų žemynų, daugiausia Centrinės ir Pietų Amerikos).

Naujų tiekėjų paieška

„Agritechnica“ traukia ne vien ūkininkus, bet ir technikos prekybos atstovus. Jiems tai galimybė susitikti su gamintojais, aptarti bendradarbiavimo planus, užmegzti naujus kontaktus. Pirmosiomis dienomis parodoje apsilankė bendrovės „Agrokoncerno technika“ komanda. Įmonės direktoriaus Mindaugo Lapatkino parodoje laukė intensyvi darbotvarkė, kurioje – susitikimai su gamintojais ir tiekėjais.

„Svarbu susitikti su esamais tiekėjais, bet mūsų įmonė užaugo, tad kitas apsilankymo tikslas – plėsti produktų krepšelį. Galiu patikinti, kad ateinančiais metais turėsime ne vieną naujieną, kai kurias jų pristatysime pavasarį parodoje „Ką pasėsi…“. Nors dauguma gamintojų mūsų šalyje turi prekybos atstovus, tačiau ne visi vienodai gerai įgyvendina gamintojų norus ir tikslus, tad 2024 metais įvyks pokyčių kai kurių prekės ženklų atstovavimo istorijoje“, – sakė M. Lapatkinas, užsimindamas, kad per susitikimus kalbėta apie savaeigės ir prikabinamos technikos gamintojų atstovavimą mūsų šalyje.

Pasak M. Lapatkino, žemės ūkio technikos rinka visame pasaulyje yra sulėtėjusi, tai atveria naujas bendradarbiavimo galimybes. „Ankstesniais metais daugelis gamintojų nenorėjo leistis į kalbas apie atstovavimą, dabar jie gerokai atviresni, su jais lengviau kalbėtis, tad tiems, kurie gerai dirba, atsiranda gerokai daugiau galimybių“, – sakė „Agrokoncerno technikos“ vadovas, neabejodamas, kad prie to prisidėjo įdirbis su „Bednar“ technika ir per trejus metus beveik 5 kartus išaugę šios čekų gamintojos mašinų pardavimai mūsų šalyje.

„Pagal pardavimus esame ketvirti tarp visų prekybos atstovų, įskaitant Kanadą, Šiaurės Ameriką, Australiją, Naująją Zelandiją, Prancūziją, kurių rinkos gerokai didesnės. Tai – didžiulis pasiekimas, kuris rodo, kad mūsų klientai vertina kokybišką techniką, inovacijas, o mes, kaip pardavėjai, gebame teikti tinkamą techninę priežiūrą“, – teigė M. Lapatkinas.

Bendrovė „Agrokoncerno technika“ planuoja išplėsti produktų krepšelį Europoje gaminamomis žemės ūkio mašinomis, nes iš patirties žino, kad bendradarbiavimas su kitų žemynų (pavyzdžiui, Šiaurės Amerikos) kompanijomis mažina konkurencingumą dėl didelių technikos transportavimo kaštų ir gerokai ilgesnio reagavimo laiko.

„Mūsų ūkiai yra didelių permainų kryžkelėje, jie daug investuoja į pažangiausius sprendimus, kurie leidžia taupyti ir dirbti kokybiškai. Todėl nenorime atstovauti gamintojams, kurių technika netinka Lietuvos ūkiams. Puikiai suprantame, kad tai, kas nauja, pažangu ir kokybiška, nėra pigu. Mes renkamės ne kainą, o kokybę. Vadinasi, technika, kuria išplėsime pasiūlą, turi atitikti „Agrokoncerno“ ūkių ir klientų poreikius. Kitais metais planuojame teikti ir technikos nuomos paslaugą“, – sakė M. Lapatkinas.

Vienas iš „Agrokoncerno technikos“ išskirtinumų – galimybė visą naują techniką išbandyti ir testuoti „Ateities ūkyje“, nustatyti jos privalumus ir trūkumus, teikti rekomendacijas gamintojams tobulinant mašinas, skirtas mūsų regionui. „Mūsų stiprybė yra visų „Agrokoncerno“ padalinių sinergija. Turime agronomijos, inžinerijos, tiksliųjų technologijų specialistų, todėl galime sujungti žinias ir patirtį ir vieni kitiems padėti. O tai daugeliui žemės ūkio technikos gamintojų labai patrauklu“, – pabrėžė Mindaugas Lapatkinas.

Išplėtė juostinių ir tiesioginių sėjamųjų pasirinkimą

„Agrokoncerno technikos“ verslo partnerė Čekijos žemės ūkio technikos gamintoja „Bednar“ parodoje pristatė ne vieną naują mašiną, pradedant atnaujintais diskiniais ir noraginiais skutikliais, tarpueilių kultivatoriais. Pavyzdžiui, noraginių giluminių kultivatorių Fenix FN atnaujintas rėmas, volų tvirtinimas, noragų kojų apsaugos sistema, viengubą spyruoklę pakeičiant dviguba. Tačiau daugiausia lankytojų dėmesio ekspozicijoje sulaukė naujosios sėjamosios: juostinė Bednar Matador MO 6000 ir tiesioginė Bednar Directo NO 6000.

„Juostinę sėjamąją išbandėme savo ūkiuose ir galime patikinti, kad tai itin gerai suprojektuota ir sukonstruota mašina, tinkama dirbti mūsų sąlygomis sėjant rapsus, pupas, kitas plačiaeiles kultūras, taip pat javus. Neabejojame, kad juostinė sėjamoji šalia diskinių Bednar skutiklių bus svarbus produktas įmonės krepšelyje“, – sakė „Agrokoncerno technikos“ produktų grupės vadovas Skirmantas Diliautas.

Matador MO aprūpinta Active-Mix noragais, kurie gali purenti dirvą iki 35 cm gyliu ir tręšti dviejuose gyliuose – giliau ir ant paviršiaus. Noragus nuo apkrovos saugo hidrauliniai cilindrai, kurių suveikimo jėga siekia 870 kg, o atsivertimas – iki 28 cm, todėl, net ir sutikus didesnę kliūtį dirvoje, mašinos noraginė sekcija apsaugoma nuo pažeidimų. Ant Active-Mix noragų galima montuoti 40 arba 80 mm Long Life kietmetalio kaltus. Diskinė sekcija už noragų reguliuojama hidrauliškai.

Sėjamoji komplektuojama su dviejų kamerų sėklų ir trąšų bunkeriu, kurio bendra talpa yra 5 000 l (talpų santykis 40/60). Šiuo metu siūloma 6 m darbinio pločio mašina, tačiau greitai bus galima rinktis ir 3 ar 4 m modelius.

Tiesioginė sėjamoji Bednar Directo mūsų šalies laukuose dar nėra testuota, tačiau pardavėjai mano, kad ji taip pat sulauks lietuvių žemdirbių susidomėjimo. Sėjamoji komplektuojama su atskiru bunkeriu, į kurį galima pilti granules nuo šliužų ar pradines trąšas, kad vienu metu būtų atliktos kelios operacijos. Pristatyta 6 m darbinio pločio sėjamoji, tačiau jau kitais metais gamintoja pasiūlys 8 ir 12 m pločio mašinas.

Viename stende – du sidabro medalininkai

Naujų ir atnaujintų mašinų gausa išsiskyrė kompanijos „Amazone“ ekspozicija. Dvi šios gamintojos inovacijos apdovanotos parodos sidabro medaliais: išcentriniams trąšų barstytuvams sukurta programa Curve Control, užtikrinanti tikslų ir tolygų trąšų išbėrimą posūkiuose ar apvažiuojant kliūtis, ir jutiklinė žemės dirbimo padargo stebėsenos įranga (sukurta bendradarbiaujant su „Claas“ ir „AgXeed“). Ant padargo sumontuota jutiklių įranga stebi ir fiksuoja dylančiųjų dalių būklę, jų veikimą, užsikimšimo problemas ir perduoda informaciją autonominės mašinos (roboto ar autonominio traktoriaus) operatoriui.

Įspūdinga „Amazone“ naujiena – 11 200 m3 talpos išmanus prikabinamas trąšų barstytuvas ZG-TX, kuriuo galima berti ne tik mineralines, bet ir granuliuotas organines trąšas, palaidas kalkes. Pasak „Amazone“ technika prekiaujančios bendrovės „Lytagra“ produktų grupės vadovo Vytauto Mykolaičio, tokios universalios mašinos lig šiol labai trūko, nes kokybiškai išberti skirtingas medžiagas viena mašina buvo sunkoka. Naujajam barstytuvui pritaikyta TS trąšų skleidimo sistema, o kalkėms skleisti sukurtas visiškai naujas padavimo elementas ir paskleidimo diskai. V. Mykolaičio teigimu, pakeisti mineralinių trąšų į kalkių skleidimo įrangą užtrunka apie pusę valandos.

Tarp naujų „Amazone“ mašinų – važiuoklės, kur kiekvienas ratas individualiai kopijuoja lauką, savaeigis Pantera purkštuvas su 7 000 l pesticidų rezervuaru, universali 9 m darbinio pločio sėjamoji Cirrus, komplektuojama su 5 700 l bunkeriu ir ypač dideliu sėklų paskirstymo aparatu, kurio kiekvienas sėklavamzdis veikia kaip atskira sekcija, taip užtikrinant ypač didelį sėklų ir trąšų įterpimo tikslumą.

Didelio darbinio pločio padargai

Kompanijos „Kverneland“ stende dėmesį traukė didelio darbinio pločio padargai – 12 m diskinis skutiklis ir tokio pat pločio Kverneland Arcadia 20120F akėčios. Pasak kompanijai „Kverneland“ Lietuvoje atstovaujančios įmonės „Dotnuva Baltic“ vadybininko Mindaugo Dikšaičio, keičiantis klimatui, darbus atlikti reikia kuo greičiau ir našiau, todėl auga plačių padargų paklausa ir pasiūla. Naujojo Kverneland diskinio skutiklio išskirtinumas – galimybė ir sekliai, ir giliai (nuo 3 iki 15 cm gyliu) dirbti iki 20 km/val. greičiu dėl mažai iškarpytų kūgio formos diskų.

Tarp kompanijos naujienų – ir mažesniems ūkiams skirta pakabinama sulankstoma 6 m darbinio pločio Kverneland Satio 1060 F sėjamoji, tikslioji sėjamoji Optima F su trąšų įterpimo Pudama sistema, trąšas įterpiančia porcijomis giliau nei sėklos. M. Dikšaičio teigimu, toks įterpimas leidžia iki 25 proc. sumažinti trąšų normą, nes jos atiduodamos tiksliai po sėkla porcijomis, neberiant po visą plotą, todėl trąšų nuostoliai mažesni.

Švedų gamintojos naujienos

„Väderstad“ stendo lankytojai galėjo apžiūrėti ne tik naujos koncepcijos itin tiksliai sėti galinčią Proceed V sėjamąją, kurios pirmieji modeliai bus pradėti tiekti rinkai 2024 m. pabaigoje, bet ir Europos rinkai adaptuotą kanadietišką ir pirmą kartą pristatytą Väderstad Seed Hawk 600-900C tiesioginės sėjos mašiną su peilinių noragėlių sistema.

Naujiena žemės dirbimo mašinų pasiūloje – tarpueilių kultivatorius Extract, kuris suteikia galimybę prižiūrėti pasėlius nenaudojant chemijos piktžolėms naikinti. Šios mašinos papildė „Väderstad“ produktų krepšelį, švedams įsigijus visą danų bendrovės „Thyregod“ tarpueilių kultivatorių produktų gamą. Prekybą šiomis mašinomis kompanija planuoja pradėti 2024 m. vasarą. Pirmiausia bus parduodami du modeliai: prikabinamas Extract L 16-48 ir pakabinamas Extract V 8-36, kurie galės dirbti 225, 250, 450, 500 ir 750 mm tarpueiliais.

Taip pat pristatyti naujos kartos, atnaujintos konstrukcijos ir programinės įrangos TopDown ir Opus skutikliai, kurie bus komplektuojami su E-Services sistema – įdiegtu elektroniniu valdymo įtaisu, jutikliais ir atnaujinta elektronika. Visa tai leidžia dirbti žemę pagal žemėlapius, atsižvelgiant į granuliometrinę dirvožemio sudėtį, tipą, lauko charakteristikas, o atskirų darbinių elementų (lėkščių, noragų, lyginimo agregato ir tankinimo volo) nustatymai keičiami automatiškai, nestabdant važiavimo. Pasak lietuviškos įmonės „Väderstad“ pardavimų vadovo Manto Orlos, ši įranga padeda tausoti dirvožemį, nes dirba tik reikiamu giliu, saugo jo struktūrą, taupo sąnaudas ir mažina darbinių dalių dilimą, todėl ilgėja padargo eksploatacijos laikas.

Siekiant didinti padargų universalumą ir funkcionalumą, diskiniai Carrier XT skutikliai bus siūlomi su BioDrill smulkių sėklų sėkladėže ir įterpimo įranga, taip pat akėtėlėmis, padėsiančiomis kovoti su pelėmis ar šliužais laukuose. Išplėstos ir greitaeigių tiksliųjų Väderstad Tempo L 8-24 sėjamųjų galimybės – jas galima rinktis su skystųjų trąšų sistema ir 2 000 l plastikine talpa. Skystąsias trąšas galima įterpti sėklų eilutėje per sėjimo sekciją ar šalia sėklų eilutės per trąšų noragėlį. Sistema sukurta taip, kad įvairias skystųjų trąšų normas būtų galima tręšti nekeičiant purkštukų. Skystųjų trąšų sistema visiškai integruota į iPad planšete valdomą sistemą Väderstad E-Control, per kurią vairuotojas gali kontroliuoti tiksliąją sėją lauke. Kaip ir dozuojant sėklas, taip ir įterpiant skystąsias trąšas, galima išjungti eilutę po eilutės.