Zurnalui - A1-BASF + prenumerata 2024 11 19 23 04 15 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2023/11
„Agritechnica 2023“: dėmesys tikslumui, stebėsenai, automatizavimui
  • Doc. dr. Remigijus ZINKEVIČIUS VDU Žemės ūkio akademija
  • Mano ūkis

Tarptautinės žemės ūkio technikos parodos „Agritechnica 2023“ inovacijų vertinimo komisija atrinko 218 iš 251 pateiktos paraiškos. Aukso medaliu įvertino vieną inovaciją, sidabro – 17 žemės ūkio technikos naujovių.

Šį mėnesį rengiama Hanoverio paroda „Agritechnica 2023“ lankytojams pristato ne vieną naujos koncepcijos traktorių ar mašiną, supažindina su grūdinių augalų derliaus nuėmimo technikos naujovėmis. Svarbiausios jų susijusios su javų kombainų kūlimo ir separavimo sistemomis. Siekiant užtikrinti stabilų našumą ir darbo kokybę, toliau didėja mašinų galia ir automatizavimo laipsnis. Išlieka paklausios įvairioms sąlygoms tinkančios javų kombainų pjaunamosios su dugno juostiniais transporteriais.

Nauja dviejų ašinių rotorių javų kombaino koncepcija

Tolesnį techniškai įmanomą javų kombainų laidumo didinimą vis labiau riboja jų konstrukcija, t. y. gabaritai, masė ir geometrija. Tai aktualu siekiant kūlimo kanalo praplėtimo, kaip veiksmingiausios konstrukcinės priemonės, nes tiesiogiai paveiktų javų kombaino plotį, kuris jau dabar yra beveik ties leistina transporto priemonių pločio riba. Paprastai ilginant kūlimo ir atskyrimo kelią, blogėja separavimo funkcijos. Be to, dėl didesnės pavaros galios ir atitinkamų pavaros elementų matmenų, kūlimo ir separavimo mazgų viršijamos teisės aktais nustatytos ašių apkrovos.

Vieninteliu parodos aukso medaliu apdovanota firmos „New Holland“ nauja dviejų ašinių rotorių javų kombaino CR koncepcija, kuri, laikantis visų ribojimų, leidžia pasiekti maksimalią galią. Esminė šio javų kombaino naujovė – pavaros mechanizmas su išilgai, pagal rotorių pasvirimą, sumontuotu varikliu. Rotorius ir pjaunamąją su nuožulniuoju transporteriu tiesiogiai arba per kardaninius velenus suka centrinė, viduryje sumontuota pavara su galios paskirstymu.

Kairysis rotorius atlieka tiekimo būgno pirminio veleno funkciją. Kardaninis velenas yra dešinėje važiuoklės pusėje virš rotoriaus korpuso lygio. Nors tai gerokai padidino važiuoklės plotį, abiejose važiuoklės pusėse pavarų nėra. Atsiradusi laisva erdvė leido praplatinti kūlimo kanalą ir taip padidinti techninį javų kombaino našumą. Norint pašalinti užsikimšimus, programinės įrangos valdoma automatinė sistema ne tik atlieka įprastus judesius pirmyn ir atgal, bet ir įtempia tiekimo būgno diržą, o sukamasis judesys perduodamas ypač tiksliai.

Apie 13 proc. praplatintas ir patentuotas naujojo javų kombaino valytuvas, optimizuotas ir grūdų elevatoriaus pripildymas, kai slėgio jutikliai atskirai matuoja dinaminį slėgį, taigi, ir kūlenų (grūdų ir priemaišų mišinio) pasiskirstymą viršutinio sieto priekyje ir gale. Netolygaus grūdų ir priemaišų mišinio pasiskirstymo trūkumus kompensuoja skersiniai kratikliai. Sistema užtikrina tolygų kūlenų pasiskirstymą ant viršutinių sietų ne tik dirbant lygioje vietovėje ir šlaituose, bet ir gali ištaisyti pagrindinę skersinio pasiskirstymo problemą, būdingą ašinių rotorių javų kombainams.

Šiaudų smulkinimo ir paskleidimo įrangai valdyti naudojamos vaizdo kameros. Javų kombaino masei beveik nepakitus, tai didina mašinos energijos vartojimo efektyvumą. Su naujuoju CR dviejų ašinių rotorių kombainu „New Holland“ žengia į naują šio tipo grūdinių augalų derliaus nuėmimo mašinų našumo klasę.

Originalus seklaus žemės dirbimo padargas

Siekiant išsaugoti dirvožemio vandenį ir jį optimaliai panaudoti pabiroms, piktžolių sėkloms ar tarpiniams augalams sudygti, ražienos po derliaus nuėmimo turėtų būti įdirbamos kuo sekliau. Šią problemą sprendžia firmos „Saphir“ sukurtas seklaus žemės dirbimo padargas GrindStar, kuris įvertintas parodos sidabro medaliu. Šio originalaus padargo rotoriai, besisukantys nuo sąlyčio su dirva, ją įdirba itin sekliai (iki 2 cm). Rotorių skersmuo yra 75 cm, o pusė jų perimetro su įstrižomis darbinėmis dalimis nuolat liečiasi su žeme. Kiekvienas rotorius su padargo rėmu sujungtas per lygiagretainio mechanizmą, todėl daug geriau prisitaiko prie dirvos paviršiaus nelygumų.

Pasyvios, nuo sąlyčio su dirva besisukančios darbinės dalys išpurena smulkią dirvą ir uždengia pabiras. Jos purena ražieną ir sudaro sąlygas greitesniam derliaus liekanų puvimui. Kiti panašios paskirties padargai (pvz., akėčios) ražienas purena ne taip intensyviai arba giliau (virbalinės spyruoklinės akėčios arba kompaktiškos lėkštinės akėčios).

Padargo GrindStar traukos galios poreikis yra nedidelis, apie 20 kW/m darbinio pločio, panašus kaip ir akėčių, tačiau augalinės liekanos apdorojamos intensyviau, kaip ir naudojant mulčiuotuvą. Taigi, seklaus žemės dirbimo padargas GrindStar, sujungdamas mulčiuotuvo ir akėčių privalumus, gerokai patobulina gerai žinomą technologiją.

Padargų darbinių dalių būklės stebėjimo sistema

Parodos sidabro medaliu įvertintas bendras firmų „Lemken“ ir „Track32 B.V.“ kūrinys – žemės dirbimo padargų darbinių dalių būklės stebėjimo sistema iQblue tool monitoring.

Jutiklių sistemos, stebinčios žemės ūkio mašinų ir padargų darbo proceso kokybę, yra labai svarbios, siekiant didesnio autonomiškumo. Sistema iQblue tool monitoring leidžia dirbant stebėti sunkiojo kultivatoriaus noragėlių būklę ir nustatyti galimą darbinių dalių praradimą ar antgalių nusidėvėjimą. Laiku įspėjus, rankiniu, pusiau autonominiu ar visiškai autonominiu būdu naudojamuose žemės dirbimo padarguose galima laiku pakeisti darbines dalis, taip užtikrinant darbo kokybę arba užkertant kelią jų sugadinimui. Sistema, visų pirma, yra skirta autonominėms transporto priemonėms, tačiau ją galima naudoti ir įprastuose, traktorininko valdomuose traktoriuose.

Darbinių dalių būklė stebima lauko pagrąžose sukantis, kai padargas iškeltas – dirbtinio intelekto algoritmai analizuoja kameros vaizdus. Taip galima nustatyti darbinės dalies nusidėvėjimą ar praradimą. Be to, galima prognozuoti, kada reikės keisti padargų darbines dalis. Sistema įspėjimus pateikia šviesoforo principu. Noragėlių praradimas žymimas raudonai, sugadinti arba susidėvėję noragėliai – geltonai, o tinkami naudoti – žaliai.

Automatizuotas ir nuo traktorininko nepriklausantis žemės dirbimo padargų darbinių dalių būklės stebėjimas leidžia iš anksto pranešti apie būtiną susidėvėjusių dalių keitimą ir nustatyti pažeidimus, todėl yra svarbus žemės ūkio mašinų ir padargų darbo procesų autonomizavimo vystymo etapas.

Trąšų barstomųjų darbo posūkiuose valdymo sistema

Tręšiamųjų mašinų grupėje, siekiant kuo efektyviau ir su mažesniais maisto medžiagų nuostoliais paskleisti trąšas, išlieka tendencija didinti našumą, saugoti aplinką ir tausoti išteklius. Esminis tolesnio jų tobulinimo komponentas yra automatizavimo įrangos integravimas ir mašinų valdymo ir paskleidžiamų trąšų kiekio kontrolės paprastinimas.

Barstant mineralines trąšas netaisyklingos formos laukuose, kai agregatas juda kreivalinijine trajektorija, ypač esant dideliam išcentrinės barstomosios darbiniam pločiui, išorinėje ir vidinėje posūkio pusėje matyti ženklūs paskleidžiamų trąšų kiekio skirtumai. Pesticidų purkštuvuose ši problema taip pat yra gerai žinoma. Ji sprendžiama reguliuojant per atskirus purkštukus išpurškiamo skysčio kiekį, nes purkštuvo sija yra už fizinio mašinos posūkio taško.

O štai išcentrinių barstomųjų trąšų nusviedimo atstumas yra iki dviejų kartų didesnis už pačios mašinos darbinį plotį. Be to, mineralinių trąšų patekimo vieta, atsižvelgiant į jų rūšį ir barstomosios darbinį plotį, yra už keleto metrų nuo tręšiamojo aparato, o sklaidomieji diskai trąšas dirvos paviršiuje išbarsto puslankiu. Taigi, tręšimo agregatui judant kreivalinijine trajektorija, reikia reguliuoti ne tik išberiamų trąšų kiekį, bet pirmiausia būtina atsižvelgti į trąšų skleidimo schemos poslinkį. Visa tai reikalauja tiksliai žinoti, kaip sklaidomieji diskai barsto skirtingas trąšas ir tai kompleksiškai įgyvendinti jų valdymo algoritme. Naudojant Amazone CurveControl sistemą, išcentrinių barstomųjų trąšų skleidimo schema gali būti reguliuojama judant kreivalinijine trajektorija.

Skleidžiamų srutų kiekio reguliavimo sistema

Didėjant vis talpesnių srutvežių su laistomosiomis žarnomis darbiniam pločiui, tiksliai paskleisti skystas organines trąšas kintamomis normomis sunkoka, nes tręšimo norma per visą mašinos darbinį plotį yra vienoda. Toliau tobulindama gerai pažįstamą dviejų siurblių įrangą, firma „Zunhammer“ sukūrė ECO-Duo Vario sistemą, kuri taip pat įvertinta sidabro medaliu.

Naujovė ta, kad skleidžiamų skystų organinių trąšų normą kiekvienoje laistomųjų žarnų pusėje galima reguliuoti atskirai. Taip galima dvigubai pagerinti tręšimo kintamomis normomis tikslumą. Ypač tai svarbu esant dideliam srutvežių darbiniam pločiui. Išjungus atskiras laistomųjų žarnų sekcijas, skleidžiamų skystų organinių trąšų norma kitose sekcijose nesikeičia, nes šioje sistemoje reguliuojamas siurblio sukimosi greitis.