

- Doc. dr. Antanas JUOSTAS, prof. dr. Eglė JOTAUTIENĖ VDU Žemės ūkio akademija
- Mano ūkis
Inovatyvios technologijos ir technika leidžia ūkininkams sparčiau pereiti prie gamtą ir dirvožemį tausojančių technologijų, ūkiams tapti išmanesniems, efektyviau planuoti darbus ir priimti racionalius sprendimus.
Be sumaniųjų sistemų neįsivaizduojami ir šiuolaikiniai modernūs kombainai, atliekantys sudėtingiausius technologinius procesus. Šioje publikacijoje – apie šiuolaikinių kombainų pjaunamųjų technines galimybes ir sumaniąsias sistemas.
Dauguma kombainų pjaunamųjų gerai veikia esant puikioms derliaus nuėmimo sąlygoms. Tačiau kada paskutinį kartą buvo puikios sąlygos derliui nuimti? Pjaunamąsias, galinčias imti derlių ekstremaliomis sąlygomis, siūlo daugiau nei 70 metų Manitoboje, Kanadoje, gyvuojanti kompanija „MacDon“, technologijų, inovacijų ir aukštos kokybės derliaus nuėmimo įrangos gamybos lyderė pasaulyje. Vienos iš jų – prie įvairių modelių kombainų tinkamos montuoti MacDon FlexDraper ir Draper Headers pjaunamosios su MacDon Active Float sistema, kuri išlaiko pjovimo aparatą lygiagrečiai dirvos paviršiui ir leidžia maksimaliai išnaudoti įvairias laukų konfigūracijas, esant bet kokiam derliui ir oro sąlygoms.
MacDon Active Float sistema akimirksniu reaguoja į besikeičiančias dirvos sąlygas. Šis greitas dirvos kopijavimo atsakas suteikia galimybę javus ir kitas kultūras pjauti labai arti žemės jos nesuspaudžiant. Du kopijavimo sistemos spyruoklių rinkiniai laiko iki 97 proc. pjaunamosios svorio. Momentinis atsakas į dirvos netolygumus užtikrina 4,8 laipsnio šoninį pasvirimą ir 178 mm vertikalią eigą, nepriklausomai nuo kombaino nuožulniosios kameros padėties. Ši pjaunamosios kopijavimo sistema yra ganėtinai paprasta, nes yra mechaninė ir turi tik vieną jutiklį. Taip išgaunamas aukštas patikimumas dirbant. Aktyvi MacDon kopijavimo sistema užtikrina lygiagretumą su dirvos paviršiumi, kad kiekvienu važiavimu laukas būtų švariai ir tolygiai nupjautas.
Kitas išskirtinumas – FeedMax javų masės tiekimo į nuožulniąją kamerą sistema. Ji sukurta taip, kad galima pritaikyti prie bet kurio kombaino našumo ir kartu užtikrinti optimizuotą masės tiekimą ir aukštą produktyvumą. FeedMax javų masės tiekimo sistemos širdis yra sraigė. Dėl jos gebėjimo prisitaikyti prie skirtingo kombaino važiavimo greičio, masės tiekimo poreikio ir agresyvumo galima pasiekti iki 20 proc. didesnį derliaus nuėmimo našumą.
Prisukamų pjaunamosios sraigės pirštų kiekis gali būti keičiamas atsižvelgiant į kombaino nuožulniosios kameros plotį. Šioje sistemoje naudojami pirštai yra ilgesni, todėl javų masė sugriebiama ir tiekiama toliau nuožulniajam transporteriui.
Skirtingai nei kitų pjaunamųjų, patvari lenktuvų konstrukcija leidžia keisti lenktuvų sukimosi dažnį, užtikrinant, kad javų masė bus švelniai padėta ant pjaunamosios juostinio transporterio stalo. Dėl lenktuvų mechanizmo unikalios formos kumštelio galima nuleisti lenktuvų pirštus tiek, kad jie galėtų palįsti po sugulusia javų mase ir ją pakelti prieš pjaunant. Tuo pat metu hidraulinė pjaunamosios posvyrio kampo keitimo sistema leidžia sinchronizuotai nustatyti ir lenktuvų poziciją, todėl šio tipo pjaunamosios puikiai tinka derliui nuimti esant sudėtingoms sąlygoms.
MacDon pjaunamosiomis galima nuimti skirtingų augalų pasėlius: javus, aliejinius augalus, pupeles ir įvairias kitas kultūras. Perjungimo svirtimi pjaunamoji FlexDraper su integruotu javų masės tiekimo juostiniu transporteriu patogiai perjungiama iš lankstaus pjaunamosios stalo pozicijos į standų stalą. Taip pjaunamoji lengvai pritaikoma įvairiems augalams nuimti esant skirtingoms pasėlio ir orų sąlygoms.
Kanados ūkininkų sukurta naujovė
Ūkininkų pripažinimą pelnė Kanados ūkininkų Steve’o ir Chris’o Kastning’ų sukurta naujovė – Duck Foot (žąsies kojelės) lenktuvų pirštai. Šį atradimą paskatino nepasitenkinimas dėl didėjančių grūdų nuostolių pjaunamosios sistemoje, todėl problemai spręsti buvo sugalvoti skirtingos formos pjaunamosios lenktuvų pirštai. Šio tipo pirštai lengvai montuojami vietoje esamų lenktuvų pirštų. Žąsies kojelių paskirtis – nubraukti besikaupiančią javų masę pjaunamosios stalo link, taip užtikrinant tolygų masės tiekimą. Tolygus masės padavimas užtikrina sklandų kūlimo aparato ir valymo sistemos darbą, be to, leidžia operatoriui greičiau atlikti darbus padidinus važiavimo greitį laukuose. Duck Foot idealiai tinka daugeliui kultūrų, įskaitant lęšius, sojų pupeles, avinžirnius, žirnius, ryžius, visus grūdus, rapsus, sorgus, valgomąsias pupeles, linus, lubinus ir kt. nuimti.
Šio tipo pjaunamųjų pirštus naudojantys ūkiai išskiria tokius jų privalumus:
- greitą ir lengvą montavimą ir nuėmimą,
- unikalią spaustukų sistemą, kuri pritvirtina žąsies kojeles prie lenktuvų skersinės sijos,
- nuvalo pjaunamosios stalą ir tolygiau tiekia javus, užtikrina sklandų kūlimo procesą,
- galimas lėtesnis lenktuvų sukimosi dažnis, mažiau išdaužomi grūdai iš varpų, mažesni derliaus nuostoliai,
- didesnis važiavimo greitis.
Naujos pjaunamosios – su automatinio atpažinimo funkcija
Gamintojos „Claas“ javų pjaunamąsias galima suskirstyti į dvi dideles grupes: sraigtines ir konvejerines. Pirmuoju atveju augalo masė į nuožulniąją kamerą nukreipiama sraigtais, o antruoju – guminiu juostiniu konvejeriu. Siūlomi Cerio, Vario ir Maxflex modeliai.
Kalbant apie Vario linijos pjaunamąsias, greta didelio darbinio pločio diapazono (nuo 5 iki 13,8 m), pagrindinė jų savybė yra bepakopis stalo reguliavimas nuo 100 iki +600 mm nuo vidurinės padėties. Šis funkcionalumas puikiai tinka nuimant rapsų derlių, taip pat leidžia lanksčiau prisitaikyti prie nuimamų augalų aukščio. Užtikrinus optimalų javų masės tiekimo srautą, kombaino našumą galima padidinti 10 procentų.
Nuo 2023 m. pradžios Vario pjaunamosios reikšmingai atnaujintos. Naujieji rapsų šoniniai atpjovimo peiliai yra su mechanine pavara ir integruota apsaugine sankaba. Šio tipo atpjovimo peiliai yra paprastesni ir 50 proc. galingesni, be to, dar lengviau nuimami ir sumontuojami. Jie yra trečdaliu lengvesni ir su greito atjungimo movomis, leidžiančiomis jas sumontuoti per kelias sekundes be jokių įrankių. Visi Vario priedai turi naują lenktuvų pavarą tiesiai nuo hidraulinio variklio. Pjaunamosios lenktuvų greičiui valdyti naudojama automatinė sistema su jutikliu, kuris matuoja hidraulinį slėgį lenktuvų pavaroje. Jei dėl didelio masės kiekio slėgis padidėja tiek, kad pavara negali išlaikyti reikiamo lenktuvų sukimosi dažnio, ji automatiškai šiek tiek pakeliama, kol vėl pasiekiamas reikiamas sukimosi dažnis. Kai tik slėgis lenktuvų sistemoje sumažėja, ji vėl automatiškai nuleidžiama žemyn į nurodytą poziciją. Tokiu atveju Cebis sistemoje atskirai galima konfigūruoti tiek pavaros sukimo momento lygį, reikalingą valdymo sistemai įjungti, tiek pastarosios valdymo greitį.
Efektyviam sojų pupelių, žirnių, taip pat kitų sugulusių augalų pasėlių derliui nuimti yra lankstus pjovimo stalas. Ši savybė suteikia galimybę išgulusius augalus nuimti kaip galima žemiau, efektyviai kopijuoti lauko reljefą, nebijant, kad pjaunamoji užsikimš dirvožemiu. Kiekvienas aukščiau pjaunamas sojų ar žirnių pasėlio papildomas centimetras derlių sumažina 1 proc. Beje, žemesnė ankštinių augalų pakopa yra derlingiausia.
„Claas“ pjaunamųjų gamoje yra Covio Flex pjaunamosios, kurių stalas gali išsigaubti net 225 mm, neprarasdamas veikimo automatiniu režimu. Atsižvelgiant į lauko reljefą, dėl Auto Flex sistemos pats kombainas optimizuoja pjaunamosios pjovimo aukštį.
Kalbant apie automatizavimą, „Claas“ pjaunamųjų su juostiniu konvejeriu modeliuose įdiegta Automatic Belt Speed sistema. Ji nuolat reguliuoja juostų judėjimo greitį, atsižvelgiant į derliaus nuėmimo greitį. Dėl to kombainas geriau prisitaiko prie realaus derlingumo ir didelių lauko nelygumų. Kombainų su tokio tipo pjaunamosiomis našumas gali padidėti 12–15 proc. ir sutaupyti iki 10 proc. degalų.
Ateinančiam sezonui visos naujos Cerio, Vario, Maxflex, Convio, taip pat Convio Flex pjaunamosios bus komplektuojamos su pjaunamųjų automatinio atpažinimo funkcija, t. y. kombainas pats nustatys, kuri pjaunamoji prikabinta ir kokio ji pločio. Tai padės išvengti pjaunamosios konfigūravimo klaidų.
Išmani pjaunamoji didelio našumo kombainams
Kompanijos „Zürn i-Flow“ naujai sukurta išmanioji pjaunamoji skirta pagerinti didelių kombainų našumą. Pirmą kartą visos besisukančios pavaros buvo elektrifikuotos, sklandžiai reguliuojamos sukimosi dažnio ir sukimo momento atžvilgiu ir tarpusavyje sąveikaujančios. Visi pjaunamosios komponentai turi elektrines pavaras: pjovimo juosta, konvejerio juostos, sraigtas ir lenktuvai. Sumaniai išnaudota dviguba elektros variklių funkcija – jie veikia ir kaip pavara, ir kaip jutikliai. Kaip pavaros jie tiksliai valdo sukimosi dažnį ir sukimo momentą, kaip jutikliai – teikia informaciją apie apkrovą ir darbo sąlygas.
Naujoji pavaros koncepcija pirmą kartą panaudota išmaniai valdyti pjaunamąją: pjovimo juostos pavaros apkrova pateikia su greičiu susijusią informaciją apie konvejerio juostas ir sraigtą. Pavyzdžiui, jei pjovimo juosta veikia didelės apkrovos režimu, diržai ir sraigtas suksis greičiau.
Automatinė pjaunamosios aukščio valdymo sistema
Kompanijos „New Holland“ pjaunamoji Varifeed sukonstruota taip, kad užtikrintų optimalią derliaus nuėmimo kokybę ir vienodą pjovimą įvairaus aukščio pasėlių laukuose. Kad būtų masė tiekiama idealiai, galima dalgio juostos pastūma. Ją galima pastumti į priekį 575 mm ir tiek pat atgal.
Derliui nuimti kalvotose vietovėse siūloma Superflex pjaunamoji. Ji turi lankstų stalą, todėl tolygiam pjovimui ir vienodam ražienos aukščiui nelygiuose laukuose užtikrinti ji gali išsigaubti 110 mm.
„New Holland“ siūlo ir pažangią automatinę pjaunamosios aukščio valdymo sistemą, kuri gali veikti trimis darbo režimais. Pirmas jų – kompensavimo režimas, kai naudojamas iš anksto nustatytas sąlyčio su žeme slėgis. Nustatytas slėgis į dirvą palaikomas hidrauliškai. Ši sistema užtikrina efektyvų sugulusių arba žemaūgių augalų derliaus nuėmimą.
Automatinė ražienų aukščio valdymo sistema palaiko iš anksto nustatytą ražienų aukštį. Čia į pagalbą pasitelkiami jutikliai, sumontuoti apatinėje pjaunamosios dalyje, kartu su hidrauliniais pjaunamosios valdymo cilindrais.
Trečiojo režimo pagrindas – sistema Autofloat su jutiklių deriniu, užtikrinančiu, kad pjaunamoji sektų dirvos reljefo nelygumus ir automatiškai hidrauliškai sureguliuotų pjaunamosios padėtį, kad būtų išlaikytas vienodas ražienų aukštis ir neleistų pjaunamajai įsiskverbti į žemę.