- Doc. dr. Remigijus ZINKEVIČIUS VDU Žemės ūkio akademija
- Mano ūkis
Vokiečių startuoliai „SAM Dimension“ ir „FarmBlick“ sukūrė dronų ir dirbtinio intelekto panaudojimu pagrįstą bei praktiniam naudojimui paruoštą sprendimą, kuris leidžia sutaupyti iki 90 proc. išlaidų augalų apsaugos produktams.
Naikinant usnis kukurūzų ar cukrinių runkelių pasėliuose, dažniausiai apdorojamas visas plotas. Usnių sankaupose galima bandyti rankiniu būdu įjungti tik tam tikras purkštuvo sijos sekcijas, tačiau, esant dideliam darbiniam pločiui, iš traktoriaus kabinos pamatyti visas usnis beveik neįmanoma. Be to, traktorininkas vienu metu turi valdyti reikiamas purkštuvo sijos sekcijas. Stebėti pasėlius ir kartu valdyti purkštuvą sunku, o traktorininko koncentracija ilgiau dirbant mažėja.
Problemą galima išspręsti pasitelkus dirbtinį intelektą. Pasėlius nufotografuoja automatiniu režimu skrendantis dronas. Per vieną drono darbo valandą nufotografuojama apie 80 ha pasėlių arba apie 1,3 ha per minutę. Pasitelkus dirbtinį intelektą, nuotraukos analizuojamos ir išsaugomos usnių koordinatės. Pagal jas, sudarius pasėlių purškimo žemėlapį ir jį perkėlus į purkštuvo kompiuterį, valdomas atskirų purkštukų darbas. Šis metodas dar vadinamas taškiniu purškimu. Bandymuose, kuriuose šis metodas taikytas usnims naikinti, liko neapdorota nuo 70 iki 95 proc. lauko ploto. „SAM Dimension“ duomenimis, tai leidžia sutaupyti vidutiniškai daugiau kaip 20 Eur/ ha išlaidų herbicidams.
Startuolių bendradarbiavimo rezultatas
„SAM Dimension“ yra Hohenheimo universiteto padalinys. Santrumpa „SAM“ įmonės pavadinime reiškia išmaniųjų žemėlapių sudarymas naudojant skraidymo priemones (angl. Smart Aerial Mapping). Startuolį 2022 m. Štutgarte įkūrė dr. Aleksandr’as Linn’as ir dr. Robin’as Mink’as. Oliver’is Martin’as yra startuolio „FarmBlick“ įkūrėjas, jis konsultuoja žemdirbius išmaniojo ūkininkavimo klausimais ir valdo internetinę platformą „FarmBlick Community“. Abi įmonės bendradarbiauja ir kartu siūlo paslaugą, pavyzdžiui, aptikti cukrinių runkelių pasėliuose augančias usnis ir sudaryti purkštuvui herbicidų išpurškimo žemėlapį. Klientai gali atsiųsti savo laukų ribas kaip KML duomenis („Google“) plačiai naudojamu Shape formatu ar kitais geoduomenimis. Savo laukų ribas galima nubraižyti ir interneto platformoje „FarmBlick Community“.
„SAM Dimension“ dronu apskrenda klientų laukus ir apdoroja gautus vaizdus. Duomenų apdoroti traktoriuje neįmanoma, nes usnims realiuoju laiku atpažinti reikia didelių skaičiavimo pajėgumų. Kai „SAM Dimension“ apdoroja aerofotonuotraukas, iš internetinės platformos „FarmBlick Community“ galima parsisiųsti herbicidų purškimo žemėlapį. Atsižvelgiant į naudojamą traktorių, skaitmeninis herbicidų purškimo žemėlapis įrašomas iš USB atmintinės arba siunčiamas tiesiogiai iš interneto platformos (veikia su kompanijos „John Deere“ traktoriais).
Kokia įranga reikalinga?
Kad herbicidus lauke būtų galima paskleisti tik tam tikrose vietose, traktorius ir pesticidų purkštuvas turi atlikti šias funkcijas:
- valdyti purkštuvą per ISOBUS jungtį;
- valdyti individualius purkštukus arba purkštuvo sijos sekcijas;
- traktorius turi būti su automatinio vairavimo sistema ir RTK korekciniu signalu;
- turėti aktyvią SectionControl funkciją.
Ne visi traktorių valdymo terminalai susidoroja su didelėmis skaičiavimo apimtimis. Šią užduoti puikiai įveikia John Deere GS4 ir GS5, Amazone Amatron 4 ir kai kurie Raven terminalai.
Naikina usnis ne tik kaupiamuosiuose pasėliuose
Naujas metodas ne vien gerokai sumažina pesticidų sąnaudas ir palengvina traktorininko darbą, bet ir dėl tikslesnio herbicidų išpurškimo suteikia dar vieną pranašumą – usnis galima naikinti ne tik kaupiamųjų augalų pasėliuose. Kadangi dronas labai tiksliai fiksuoja usnių sankaupų vietas ir pažymi jas žemėlapyje, kitais metais, kai tame pačiame lauke auginami kviečiai, galima dar kartą tiksliai išpurkšti usnis naikinančius herbicidus.
Be tikslaus herbicidų purškimo žemėlapio tai padaryti neįmanoma, nes atskirti usnis nuo kviečių sunkoka. Naudojant dronus ir dirbtinį intelektą, tikslioji piktžolių kontrolė tampa galima ir vėlesniais metais.
„SAM Dimension“ ir „FarmBlick“ siūlomą metodą usnims naikinti galima naudoti ir rūgštynių kontrolei pievose ar ganyklose. Iš drono nufotografavus žalienų plotus ir sudarius rūgštynių paplitimo žemėlapį, lauko purkštuvu herbicidus galima išpurkšti selektyviai.
Pasėlių fotografavimas ir žemėlapio sudarymas
Laukų, kuriuos reikia nufotografuoti ir apipurkšti, ribas klientai gali nubraižyti interneto portale „FarmBlick Community“. Prieiga prie portalo supaprastina procesą, bet nėra būtina. Interneto portale tikslus herbicidų išpurškimo žemėlapis klientams pateikiamas praėjus maždaug 4–5 dienoms po drono skrydžio.
Pasėlių fotografavimas dronu ir tikslaus herbicidų žemėlapio sudarymas kainuoja 25 Eur/ha be PVM. „FarmBlick“ su partneriu šią paslaugą siūlo visoje Vokietijoje.