Zurnalui - A1-BASF + prenumerata 2024 11 19 23 04 15 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2023/10
Beviltiškų ir abejotinų pirkėjų skolų apskaita
  • Silvija ASTRAUSKAITĖ , LŽŪKT
  • Mano ūkis

Siekdami plėsti verslą, didinti pardavimus ar pritraukti pirkėjų, dažnai pardavėjai suteikia galimybę už prekes ar paslaugas atsiskaityti ne iš karto, o per sutartą laiką, pavyzdžiui, ne ilgiau kaip per metus. Tačiau parduodant į skolą rizikuojama, kad pirkėjas vėluos atsiskaityti ar to nepadarys.

Skolininkui neatsiskaičius laiku ir vengiant bendrauti su kreditoriumi, rekomenduojama jam išsiųsti raginimą ar priminimą registruotu laišku su pranešimu apie įteikimą. Tokiu atveju prekės ar paslaugos pardavėjas turės įrodymą, kad stengėsi susigrąžinti skolą. Jeigu skolininkas ir toliau nenori bendrauti, galima kreiptis į teismą dėl skolos priteisimo, o paskui – perduoti teismo sprendimą antstoliams, kad šie skolą išieškotų.

Kai įmonei ar ūkininkui kyla abejonių, ar pirkėjas sumokės skolą, ji tampa abejotina, o vėliau, vis dar skolos neatgavus, ji priskiriama prie beviltiškų. Pagal Pelno mokesčio įstatymą, kai įmonės abejotinos skolos pripažįstamos beviltiškomis, o jų suma įtraukta į pajamas, visa beviltiškų skolų suma įtraukiama į leidžiamus atskaitymus tą mokestinį laikotarpį, kai skolos pripažintos beviltiškomis.

Skolos laikomos beviltiškomis, jeigu skolininkas:

  • jos negrąžina ilgiau nei vienus metus;
  • mirė;
  • paskelbtas mirusiu ar likviduotas;
  • bankrutavo.

Tačiau, norint skolą pripažinti beviltiška, neužtenka vien tik išvardytų aplinkybių. Visais atvejais tenka įrodyti jos beviltiškumą ir pastangas susigrąžinti, taip pat reikia pateikti atitinkamus dokumentus.

Prieš pripažįstant skolas beviltiškomis, svarbu atsižvelgti į joms keliamus reikalavimus. Pagal Pelno mokesčio įstatymą, skolos beviltiškumo ir pastangų jai susigrąžinti įrodymo bei beviltiškos skolos sumos apskaičiavimo tvarką nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija. Jeigu atskaitytą beviltišką skolą grąžina skolininkas arba už jį kitas asmuo, visa grąžinta skola priskiriama prie pajamų. Skola pirmiausia tampa vėluojanti (abejotina), o tik paskui pripažįstama beviltiška.

Praktikoje pirkėjo skolos pripažinimo momentas kartais nesutampa (apskaitoje laikoma abejotina, o mokesčių tikslais – beviltiška), todėl metinėje pelno mokesčio arba metinėje gyventojų pajamų mokesčio deklaracijoje (GPM) tenka atlikti pakeitimų: tą mokestinį laikotarpį, kai pirkėjo skola apskaitoje pripažįstama abejotina, tačiau įmonė neturi pakankamai įrodymų, kad skolą būtų galima pripažinti beviltiška, apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną pirkėjo skola laikoma neleidžiamu atskaitymu. Tą mokestinį laikotarpį, kurį įmonė surinks visus įrodymus dėl skolos beviltiškumo, apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną pirkėjo skola bus laikoma leidžiamu atskaitymu ir metinėje pelno mokesčio arba GPM deklaracijoje vertinama kaip sąnaudos, mažinančios apmokestinamąjį pelną, nors tą laikotarpį ši skola finansinėse ataskaitose ir nebus atspindėta kaip sąnaudos.

Dėl pirkėjų skolų pripažinimo beviltiškomis taip pat gali būti mažinamas mokėtinas pridėtinės vertės mokestis. Į biudžetą mokama PVM suma gali būti mažinama Pridėtinės vertės mokesčio įstatyme nustatyta tvarka pripažintoms beviltiškoms skoloms tenkančia pardavimo PVM suma. Tačiau ši lengvata taikoma pardavimo PVM sumoms, apskaičiuotoms ir deklaruotoms nuo 2012 m. sausio 1 dienos.

Skolos beviltiškumą pagrįsti galintys PVM mokėtojai turi teisę atgauti į biudžetą sumokėtą pardavimo PVM nuo sandorio, už kurį pirkėjas neatsiskaitė. PVM atgaunamas ne tiesiogiai, bet sumažinant į biudžetą sumokėtą pardavimo PVM. Skolai priskiriama pardavimo PVM suma apskaičiuojama proporcingai pagal gautą atlygį (jo dalį), t. y. neapmokėtos skolos sumą.

Jeigu nuo 2012 m. sausio 1 d. atsiradusioms beviltiškoms skoloms tenkančia PVM suma dėl kokių nors priežasčių nemažinama mokėtino PVM suma, tai toji nesumažinta PVM suma negali būti pripažinta leidžiamu atskaitymu. Mokėtina į biudžetą PVM suma didinama remiantis išrašytu laisvos formos apskaitos dokumentu, duomenis deklaruojant tą mokestinį laikotarpį, kurį paaiškėjo minėtos aplinkybės.

Beviltiška skola laikomas gautas atlygis už parduotas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas, jeigu tokio atlygio asmuo negali susigrąžinti praėjus ne mažiau kaip metams nuo teikiamų prekių ar paslaugų apmokestinimo momento, taip pat tuo atveju, jeigu skolai priskiriama pardavimo PVM suma už pateiktas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas apskaičiuota ir deklaruota šio įstatymo numatyta tvarka.

Jeigu beviltiška skola grąžinama prekių ar paslaugų tiekėjui visiškai arba iš dalies (įskaitant pardavimo PVM), grąžintai beviltiškai skolai priskiriama pardavimo PVM suma didina mokėtiną PVM sumą tą mokestinį laikotarpį, kurį grąžinta beviltiška skola.