23 04 15 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2023/08
Kai avižos priverda košės
  • Eglė KVEDARAITĖ
  • Mano ūkis

Žirgų sporte dopingo kontrolė taikoma tiek raiteliams, tiek žirgams. Į dopingo kontrolierių akiratį buvo patekę ir Lietuvos žirgai.

Dvejose skirtingose varžybose 2022 m. rudenį buvo tiriami du tose pačiose arklidėse laikomi žirgai. Abiejuose jų mėginiuose buvo rasta morfino ir oripavino. Morfinas gali būti naudojamas ir veterinarijoje, ir medicinoje, FEI jį priskiria kontroliuojamų medžiagų grupei. Oripavinas nenaudojamas praktikoje, dėl siauros linijos tarp toksinės ir terapinės dozės yra priskiriamas uždraustų naudoti medžiagų grupei. Abi šios medžiagos, ypač jei randamos kartu, laikomos atsitiktinai patenkančiomis į organizmą. Vadinasi, šie opioidai į Lietuvos žirgų organizmą greičiausiai pateko atsitiktinai su pašaru. Norint išvengti raitelių pašalinimo iš sporto dvejiems metams, atsitiktinį opioidų patekimą į organizmą reikėjo įrodyti FEI tribunolui.

Didžiausia tikimybė, kad opioidai į organizmą patenka kartu su pašare esančiomis aguonomis. FEI yra aprašiusi kelis atvejus, kai arkliai buvo šeriami taip užterštu pašaru ir jų mėginiuose buvo rasta įvairių draudžiamų alkaloidų. Taigi, šiuo atveju reikėjo įrodymų, kad teigiamus dopingo rezultatus lėmė aguonos pašare. Su FEI buvo sutarta, kad bus paimtas pašarų mėginys ir nusiųstas į akredituotą laboratoriją. Situaciją sunkino tai, kad žirgų tyrimas buvo atliekamas rugsėjį, o pašarų mėginius nuspręsta imti tik vasario pradžioje. Atrodė gana sunki užduotis surasti pašarus, kuriais žirgai buvo šeriami prieš pusmetį.

Arkliai buvo šeriami vietinių ūkininkų paruoštu šienu, avižomis, kelių gamintojų koncentruotaisiais pašarais. Susisiekus su pašarų gamintojais vienas iš jų pateikė atliekamus savikontrolės tyrimų rezultatus dėl atsitiktinai į pašarą patenkančių draudžiamų medžiagų. Taigi, tyrimui buvo nuspręsta imti šieno, avižų ir granulių mėginius.

Žirgų savininkas prisiminė, kad keli nevalytų avižų didmaišiai yra likę nuo vasaros. Apžiūrėjus avižas jose rasta daug įvairių augalinės kilmės priemaišų, tarp kurių pastebėta ir laukinių aguonų galvučių. Tyrimui buvo išsiųstas avižų mėginys, bet jame nebuvo rasta nei morfino, nei opinefrino. Tačiau laboratorijai pavyko nustatyti boldiną ir retikuliną, pastarasis yra morfino pirmtakas.

FEI kreipėsi į savo konsultantą, kurio nuomone, morfino ir oripavino kiekis pašare gali mažėti laikui bėgant. Taip pat patvirtino, kad, nustačius retikulino ir boldino pašare, moksliškai tikėtina, kad arklio mėginys bus teigiamas dėl oripavino ir morfino.

Remdamasis mokslininkų išvadomis, laboratorijos tyrimais ir akivaizdžiai pašare matomomis aguonomis, FEI tribunolas priėmė nutarimą, kad šiems arkliams draudžiamų medžiagų pateko atsitiktinai, todėl jokios sankcijos raiteliams nebus taikomos. Tačiau buvo anuliuoti varžybų rezultatai, o žirgų dalyvavimas varžybose buvo sustabdytas dviem mėnesiams nuo tyrimo pradžios.

Patarimai

  • Kofeino, teobromino, morfino, salicilato ir nedidelių panašių medžiagų kiekių natūraliai randama kai kuriuose augaluose. Draudžiamų medžiagų pašare atsitiktinai atsiranda neretai, todėl varžybose dalyvaujančius žirgus reikėtų šerti patikimų pašarų gamintojų gaminiais, avižas ir šieną pirkti tik iš tokių ūkininkų, kurie supranta kokybiško pašaro svarbą.
  • Jei įmanoma, patartina užsirašyti visų naudojamų pašarų, papildų, laižalų serijos numerius.
  • Raiteliams, kurių žirgams buvo atliekamas dopingo testas, rekomenduojama paimti apie 250 g pašaro ar 30 g papildų, kurie buvo šeriami pastarosiomis dienomis (idealiu atveju – vieno mėnesio), sudėti juos į maišelius, pažymint serijos numerį.
  • Atsakingai vartoti visus gydymui skirtus vaistus, apie artėjančias varžybas informuoti gydantį veterinarą, kad jis galėtų atsižvelgti į skiriamų vaistų pašalinimo iš organizmo laikotarpį (dažnai tai nėra toks pats laiko tarpas kaip išlauka).

***

Žirgo dopingo ėmimo procedūra atliekama laikantis griežtų Tarptautinės žirgų sporto federacijos (FEI) taisyklių. Pastaruoju metu dopingo tyrimas atliekamas beveik visose tarptautinėse varžybose, mėginius tyrimui gali imti tik atitinkamą FEI kvalifikaciją turintis veterinarijos gydytojas. Tyrimui imami du šlapimo ir du kraujo mėginiai ir siunčiami į FEI patvirtintą laboratoriją.

FEI yra patvirtinusi platų draudžiamų medžiagų, kurios skirstomos į kontroliuojamas ir uždraustas naudoti, sąrašą. Kontroliuojamos medžiagos yra dažniausiai kasdienėje praktikoje naudojami vaistai, kurių vartojimas prieš varžybas turi būti nutrauktas ir likučių žirgo organizme per varžybas negali būti. Uždraustos naudoti medžiagos – tai vaistai, kurie išvis negali būti naudojami sportiniams žirgams, dažniausiai tai yra anabolinės, psichotropinės ar stimuliuojančios medžiagos. Nuo to, kokių medžiagų randama per tyrimą, priklauso skiriamos sankcijos dydis sportininkams.