- R. ZinkevičiusDoc. dr. Remigijus ZINKEVIČIUS VDU Žemės ūkio akademija
- Mano ūkis
Peiliniai volai įsitvirtino rinkoje ir konkuruoja su mulčiavimo įrenginiais. Tad kuo skiriasi gamintojų siūlomi sprendimai.
Pagal darbinės dalies skersmenį peilinius volus galima skirstyti į dvi grupes: iki 50 cm ir didesnio kaip 80 cm skersmens.
Palyginti su kitais smulkinimo įrenginiais (pvz., mulčiuotuvais), esminis skirtumas yra didelis darbinis greitis, tačiau jo reikia, norint pasiekti patenkinamą darbo rezultatą. Paprastai darbinis greitis prasideda nuo 12 km/val. ir gali siekti iki 30 km/val., atsižvelgiant į apdorojamą kultūrą ir vietos sąlygas. Tai leidžia pasiekti didelį darbo našumą sunaudojant mažai (nuo 3 iki 5 l/ha) degalų.
Peilinių volų, kurių skersmuo yra iki 50 cm, konstrukcija palyginti lengva. Darbinės dalys dažnai išdėstytos dviem eilėmis arba derinamos su kitais volais. Jie taip pat gali būti naudojami kaip sunkiųjų kultivatorių ar lėkštinių skutiklių priedėlis. Didesnio kaip 80 cm skersmens peiliniai volai yra sunkesni ir gaminami kaip atskiri padargai, kurių darbinės dalys visada dirba vienoje eilėje.
Dirba ne taip intensyviai kaip mulčiuotuvai
Padargo darbinis greitis ir degalų sąnaudos turi būti siejami su smulkinimo laipsniu. Peiliniai volai neatlieka ir negali atlikti tokio intensyvaus darbo kaip mulčiuotuvai. Dažnai tai net nėra būtina ar pageidautina. Daugeliu atvejų pakanka rapsų stiebą perpjauti vieną ar du kartus, kad jis nekeltų rūpesčių vėliau sėjamiems javams ar kad tarpinius augalus būtų galima geriau įterpti į viršutinį dirvos sluoksnį. Apskritai organinės medžiagos tuo greičiau suyra, kuo labiau yra susmulkintos ir kuo didesnis jų paviršiaus plotas. Tačiau menkesnis žiemojančių tarpinių augalų apdorojimas yra netgi pageidautinas, nes siekiama ne tik sumažinti dirvos eroziją, bet ir sukaupti azoto kitam pasėliui.
Atviros ar uždaros konstrukcijos volai
Kai peiliai voluose tvirtinami varžtais, įmanomos dvi darbinių dalių konstrukcijos: peilių nugarėlės remiasi į volo ašį arba tarp peilių ir atraminio veleno paliekamas didelis tarpas. Pirmąją volų konstrukciją galima vadinti uždara. Šiuo atveju peilių laikikliai tiesiogiai sujungti su didesne volo ašimi, naudojant kampuočius arba plokščias juostas. Didesnis ašies skersmuo užtikrina sukimosi standumą, pavyzdžiui, akmenys neįstringa volo viduje. Tačiau žemės gali įstrigti tarp atskirų peilių eilių ir, sumažėjus naudingam peilių ilgiui, pjovimo efektas bus minimalus. Atviros konstrukcijos peiliniai volai sukonstruoti taip, kad neutralizuotų šį reiškinį, t. y. leistų suslėgtam dirvožemiui prasiskverbti į vidų, kad jis nepriliptų ir vėl būtų išmestas iš volo. Todėl atraminis velenas yra kompaktiškesnis, o pakankamą tarpą užtikrina ilgesni peilių laikikliai.
Alternatyvius variantus siūlo firmos „Knoche“ ir „HeKo“. „Knoche“ savo voluose su atskirai galinčiais judėti segmentais peilius privirina prie išorinių laikiklių, kuriuose sumontuojami ir guoliai. Todėl ištisinio veleno nereikia. „HeKo“ voluose keturi peiliai, einantys per visą padargo darbinį plotį, tarpusavyje sujungiami varžtais. Žiūrint iš šono, šie peiliai sudaro kryžių su 90 laipsnių atsidarymo kampu.
Tiesūs ir lenkti peilių ašmenys
Kaip ir bet kurio kito pjovimo įrankio atveju, nuo peilio formos priklauso padargo darbas. Tačiau peilinio volo ašmenys turi atlikti dvi pagrindines užduotis: ne tik pjauti ir smulkinti, bet kartu valdyti lauke visą padargą. Esant padargo darbiniam greičiui iki 30 km/val., reikalavimai peiliams gana dideli. Tiesūs peiliai išorines jėgas gali priimti per visą savo ilgį ir dažnai yra masyvesni. Kad būtų užtikrintas sklandus darbas, peiliai montuojami ne vienoje eilėje per visą darbinį plotį, bet suskirstomi ir perslenkami vienas nuo kito.
Atsižvelgiant į susisukimo laipsnį, lenktų ar susuktų peilių ašmenys viename ar keliuose taškuose nuolat liečiasi su dirvos paviršiumi. Dėl to volas spaudžia dirvą tik šiuose taškuose, todėl pjovimo slėgis gali būti didesnis. Tačiau apkrovos neišvengiamai yra taškinės.
Skirtingų tipų pakabos
Geras volo darbas neatsiejamas nuo vietos sąlygų. Beveik kiekviename lauke galima aptikti dirvos nelygumų, vagų ar provėžų. Tai beveik neaktualu vienaeiliams volams, kai traktoriaus hidraulinis keltuvas dirbant nustatomas neutralioje padėtyje. Šiuo atveju visada užtikrinamas padargo kontaktas su dirva, o vibracija tik iš dalies perduodama traktoriui.
Jei du volai tarpusavyje sujungti standžiu rėmu, turėtų būti užtikrinta galimybė keistis traktoriaus hidraulinio keltuvo viršutinės trauklės ilgiui. Taip padargas gali laisvai judėti ir įveikti dirvos nelygumus. Priešingu atveju volai ties kiekviena kliūtimi iškeltų vienas kitą ir padargas šiose vietose dirbtų prastai.
Kaip alternatyva yra siūlomi padargai, kurių volai prie sukabinimo taškų prijungiami per judamąjį rėmą, panašiai kaip tandeminės važiuoklės priekabose. Didesnį važiavimo komfortą, dažnai ir papildomą pakėlimo aukštį užtikrina fiksuota traktoriaus hidraulinio keltuvo viršutinės trauklės padėtis.
Be to, šie švytavimai gali būti slopinami, pavyzdžiui, guminiais amortizatoriais. Kai kurie gamintojai siūlo spyruokliuojančius volus arba segmentus, panašius į klasikinių ar kompaktiškų lėkštinių akėčių. Dėl to pagerėja dirvos paviršiaus kopijavimas ir važiavimo komfortas.
Papildomos peilinių volų darbinės dalys
Siekiant geresnių rezultatų, peiliniai volai, atsižvelgiant į naudojimo apimtis ir paskirtį, gali būti komplektuojami su papildomomis darbinėmis dalimis. Priekyje sumontuoti lygūs ar ardeliniai volai suspaudžia augmeniją agregato važiavimo kryptimi.
Kadangi augalai guli ant žemės ir didesnę jų dalį peiliai gali atakuoti stačiu kampu, turėtų pagerėti pjovimo kokybė. Skersai padargo važiavimo krypčiai ant dirvos gulinčius augalus perpjauna banguoti diskai. Už peilinių volų sumontuotos spyruoklinės virbalinės akėčios gali tolygiai paskleisti susmulkintus stiebus ir lapus, iškratyti juose esančias sėklas ir sumaišyti su dirva.
Dėl saugumo ir apsaugos nuo pažeidimų rekomenduojama naudoti papildomas apdangas, kurios sulaiko akmenis ir žemes. Dėl didelio darbinio greičio akmenys gali būti numetami labai toli. Be to, apdangos padeda išvengti didesnio traktoriaus užteršimo.