Zurnalui - A1-BASF + prenumerata 2024 11 19 23 04 15 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2023/07
Padangų gamykla – tarsi miestas mieste
  • Gitana KEMEŽIENĖ, Indija
  • Mano ūkis

Atvykęs į aptvertą BKT padangų gamyklą Budže, Vakarų Indijoje, lieki nustebintas išskirtinės tvarkos, žaliųjų zonų, asfaltuotų keliukų ir pastatų gausos didžiulėje teritorijoje. Tai visiškai priešinga skurdžiai indų kasdienybei, kurios sukrečiantys vaizdai lėkė pro autobuso langus važiuojant į šį pramonės gigantą.

Jautiesi lyg patekęs į atskirą miestą: čia ne tik gaminamos padangos, atliekami tyrimai ir bandymai, bet yra ir svečių namai, ligoninė, gaisrinė, kultūrinių renginių amfiteatras su šokančiais fontanais.

Vos atvykus į gamyklos teritoriją perpėjama, kad fotografuoti, filmuoti draudžiama, išskyrus tam numatytas vietas. Po teritoriją keliaujant elektrinėmis transporto priemonėmis mažomis grupelėmis, kurias lydi ginkluoti apsaugininkai, tokių minčių net nekyla. Apskritai saugai plačiąja prasme gamykloje skiriamas ypatingas dėmesys – pradedant nuo teritorijos apsaugos, baigiant darbuotojų sauga ir sveikata.

Teritorijai stebėti ir prižiūrėti įrengtas atskiras pastatas, kurio darbuotojai visą parą kompiuterių ekranuose stebi kelių šimtų hektarų teritorijoje įrengtų kamerų vaizdus. Gamykla turi nuosavą gaisro gesinimo mašinų parką, ugniagesių komandą, yra įrengti keturi didžiuliai priešgaisriniai vandens telkiniai.

Teritorijoje yra atskiri gyvenamieji daugiabučiai, kuriuose šiuo metu gyvena apie 1 000 darbuotojų su šeimomis (iš beveik 5 000 dirbančiųjų). Atsižvelgiant į poreikį, gyvenamieji būstai nuolat plečiami.

BKT gamykloje yra medicinos centras su keliolikos lovų ligonine, kurioje darbuojasi gydytojai ir sveikatos specialistai. Beje, čia gydomi ne tik gamyklos darbuotojai, bet ir jų šeimos nariai, vykdomos įvairios profilaktikos ir stebėsenos programos. Dėmesys skiriamas ir darbuotojų vaikų švietimui, ugdymui.

Gamyklos teritorija – 300 ha

Indijos įmonė BKT („Balkrishna Industries Ltd.“) veiklą pradėjo 1987 m. kaip vidaus rinkai skirtų dviračių ir triračių transporto priemonių padangų gamintoja. Į žemės ūkio ir kitos specialiosios technikos mašinoms skirtų padangų (vadinamojo Off-Highway (OHT) segmento) gamybą persiorientavo 1995 m., tais pačiais metais pradėjusi jas eksportuoti į Europą bei JAV. Gamykla Budže – viena jauniausių, bet kartu didžiausia ir moderniausia iš penkių kompanijos gamyklų Indijoje, kuri nuolat plečiama, investuojama į įrangą ir stakles, leidžiančias dirbti greičiau ir tiksliau, didinti produkcijos kiekį ir gatavo produkto kokybę, o kartu gerinti darbuotojų darbo sąlygas.

Gamykla Budže kurti pradėta 2012 m. 123 ha dykumos plote, prieš tai nutiesus daugybę kilometrų vandentiekio ir elektros linijų. Pradinė investicija sudarė 500 mln. JAV dolerių. Gamykla veikti pradėjo 2015 metais.

Kas kelerius metus gamyklos teritorijos plotas didėjo, plėtėsi infrastruktūra, daugėjo gamybinių, tyrimams ir bandymams skirtų ir kitų pastatų. 2022 m. gamyklos teritorija užėmė 258 ha, o iki šių metų pabaigos turėtų išaugti iki 323 hektarų. Gamyklos atstovų teigimu, didesnės erdvės suteikia daugiau galimybių įsigyti modernių mašinų, įrengti daugiau bandymo ir testavimo zonų, o kartu didinti ir gamybos apimtis, kurios vien per pandemiją išaugo 49 procentais. Gamyklos plėtra pagerina ir veiklos logistiką, suteikia daugiau lankstumo organizuojant gamybos ir sandėliavimo srautus.

Budže gaminama daugiau kaip 3 200 įvairiems poreikiams skirtų padangų žemės ūkio, pramonės, kasybos ir kitoms specialiosioms mašinoms. Padangomis prekiaujama daugiau kaip 160 pasaulio šalių, o kompanija atstovybes turi Europoje (Italijoje), JAV ir Kanadoje.

Šiuo metu per dieną pagaminama po 436 t padangų (palyginimui, 2015 m. pajėgumas – 92 t per dieną). Įmonės tikslas – per trejus metus padidinti metinę padangų gamybą iki 600 000 t ir pasiekti 2 mlrd. eurų apyvartą (2022 m. ji siekė 1 mlrd. eurų). Padangų gamyba vyksta visą parą, organizuotos trys darbuotojų pamainos.

Kokybės pagrindas – tyrimai ir bandymai

Reikšmingas vaidmuo BKT padangų gamykloje tenka Mokslinių tyrimų ir plėtros padaliniui (įkurtas 2017 m.), kuris jungia BKT žinių ir inovacijų centrus, pavadintus įmonės pirmtakų ir įkūrėjų vardais. Pasak kompanijos atstovų, šie padaliniai padeda augti Budžo gamyklai, nes skatina naujoves, siūlo novatoriškus technologinių procesų, dizaino, produktų sprendimus, pvz., į padangų gamybą įtraukiant kuo daugiau natūralių, tvarių medžiagų.

Abiejuose centruose dirba specialistų komandos, kurios tiria, analizuoja įvairias medžiagas ir žaliavas, iš kurių būtų galima gaminti padangas, ieško geriausių mišinių (juos sudaro kelios dešimtys medžiagų, įskaitant skirtingų rūšių gumą, įvairius užpildus, cheminius preparatus ir kt.) komponentų, leidžiančių pagerinti eksploatacines skirtingos paskirties padangų savybes.

Kol padanga įgyja tokią formą, kurią matome ant bet kurios žemės ūkio ar kitos technikos, ji turi praeiti daugybę etapų specialiuose įrenginiuose – nuo daugiakomponenčio gumos mišinio gamybos, smulkinimo, guma dengiamų plieninių juostų ir kitų elementų ruošimo, padangų formavimo, vulkanizavimo iki kokybės patikros. Kad išlaikytų kokybės kontrolę, per visą padangų gamybos etapą įmonėje atliekama per 500 įvairiausių tyrimų ir bandymų.

Padangų bandymai – svarbi BKT gamybos dalis. Jos testuojamos ne tik specialiose staklėse ir tiksliaisiais prietaisais, bet ir aštuoneto formos bandymų trasoje, sudarytoje iš šešių mažesnių trasų. Imituojant realias padangų naudojimo sąlygas, bandymai atliekami esant sausai ir šlapiai žemei, ant lygios ir nuožulnios asfaltuotos dangos, kad būtų išmatuotas sukibimas, valdymas, patogumas, dirvožemio tankinimas ir kitos charakteristikos. Pavyzdžiui, pramonės ir kasybos technikai skirtos padangos bandomos 120 valandų, esant kintamam slėgiui, o žemės ūkio technikos padangos bandymų trasoje turi nuriedėti ne vieną tūkstantį kilometrų, kad būtų įsitikinta jų kokybe ir patvarumu.

Automatizuota suodžių gamykla

Atskiras Budžo gamyklos padalinys – suodžių gamykla, pradėta eksploatuoti 2017 metais. Pirmaisiais metais joje pagaminta 65 000 t Hard klasės suodžių, kurie naudojami specialiai padangų protektoriui. Kitais metais gamyba padidėjo iki 110 000 t, taip pat buvo pradėti gaminti minkštieji suodžiai, kurie naudojami korpuso mišinyje, siekiant pagerinti jo stiprumą ir ilgaamžiškumą, generuojant mažiau šilumos. 2021 m. bendra dviejų rūšių suodžių gamyba pasiekė 138 000 t per metus, o pernai išaugo iki 165 600 tonų.

Šių metų tikslas – 198 600 t abiejų rūšių suodžių gamyba, be to, Mokslinių tyrimų ir plėtros padalinys planuoja į gamybą įtraukti ir trečios rūšies suodžius, pasižyminčius dideliu atsparumu dažymui, aukštu grynumo lygiu, mažu pelenų kiekiu.

Suodžių gamykloje visi procesai automatizuoti ir valdomi bei prižiūrimi per kompiuterius. Pasak gamyklos atstovų, nuo šiol suodžių gamyba yra tvaresnė, nes pirmiausia atsisakyta maišų, kuriuose suodžiai vežti į padangų gamyklą, naudojimo, o tai leidžia sutaupyti per 100 tūkst. pakuočių. Maišai pakeisti mobiliais konteineriais, pneumatiškai gabenamais į saugyklą ar gamyklą. Didelis dėmesys skiriamas ir energijos taupymui, todėl kiekviena perdavimo sistema valdoma pagal svorį ir sunaudotą energiją.

BKT gamykloje 2013 m. įrengta elektrinė. Šiandien tiek saulės baterijos, tiek termofikacinė jėgainė leidžia gaminti energiją savarankiškai. Pernai termofikacinė elektrinė buvo išplėsta nuo 20 iki 40 MW ir vis dar vykdomi projektai, skirti savo gamybos atsinaujinančių išteklių galiai didinti.

Kompanija BKT tvarumo pagrindu įvardija vandens išteklių taupymą. Nuo 2019 m. Budže taikomas Zero Liquid Discharge (ZLD) principas, kuris reiškia, kad už gamyklos ribų nuotekos neišleidžiamos. Visas gamyboje panaudotas vanduo yra apdorojamas, išvalomas ir naudojamas pakartotinai. ZLD principo tikslas – tausoti vandens išteklius, sumažinti nuotekų išleidimo poveikį aplinkai ir pagerinti bendrą gamyklos efektyvumą ir tvarumą.