MU mob.pren. 22 10 04 23 04 15 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2016/12
Mišrus ūkis užtikrina stabilumą
  • Gitana KEMEŽIENĖ
  • Mano ūkis

Išgyvenę pieno kainų krizę, ūkininkai Kęstutis ir Renata Valentinavičiai į ateitį žvelgia optimistiškai, žada nepasiduoti ir toliau puoselėti jau daugiau kaip du dešimtmečius kuriamą mišrų ūkį Mockūnuose, Biržų rajone.

Ūkininkai neslepia, kad pieno kainų kritimas ūkiui buvo labai skausmingas, teko stipriau diržus susiveržti ir pataupyti ten, kur taupyti nelabai galima. „Praeitą žiemą ir pavasarį ir mes jau buvome pradėję burnoti, geresnių pašarų bei papildų karvėms nebepirkome, nes, tiesą sakant, perspektyvų nematėme. O rudenį teko karvių atsiprašyti", - sunkų laikotarpį prisimena Kęstutis. Renata priduria, kad nuo karvių pardavimo ir pieno ūkio panaikinimo sustabdė tik įsipareigojimai Nacionalinei mokėjimo agentūrai. Moters nuomone, išliko tik tie pieno ūkiai, kurie buvo pasinaudoję ES parama ir turėjo įsipareigojimų - visi kiti, kad ir skaudančia širdimi, bet atsisakė pienininkystės, kaip nuostolingos veiklos.

Valentinavičiai karves laiko šaltojo tipo tvarte, su prieaugliu čia iš viso gyvena apie 60 gyvulių, tarp kurių - 38 melžiamos holšteinų veislės karvės. Atvestus buliukus ūkininkai parduoda, telyčaites pasilieka bandai atnaujinti. Ganykliniu laikotarpiu melžiamos karvės ganosi elektriniu piemeniu aptvertose netoliese tvarto ir namų plytinčiose ganyklose, nakčiai yra sugenamos į tvartą. Karvės du kartus per dieną melžiamos eglutės tipo melžimo aikštelėje. K. Valentinavičiaus skaičiavimu, vidutiniškai karvė duoda apie 22 l/d. arba 7,5 t pieno per laktaciją. „Maksimalaus primilžio nesiekiame, nes paskui įvairūs sutrikimai ir bėdos prasideda. Gal todėl ir didelės bandos kaitos nėra", - pastebi pieno ūkio savininkas.

Pašarus gyvuliams šerti ūkininkai gaminasi patys, anot Kęstučio, būtent tai padeda užtikrinti jų kokybę, o juk kokybiški pašarai - vienas svarbiausių veiksnių gyvulininkystėje. Šeria karves žolės šienainiu ir tranšėjoje silosuojamu kukurūzų silosu, perka tik mineralinius priedus, laižalus, druską ir rapsų išspaudas. „Viską darome taip, kaip šviesios atminties gyvulininkystės specialistas Virmantas Minkevičius patarė ir išmokė. Naujos žinios ir technologijos leido ūkiui iš tam tikro akmens amžiaus į naują pasaulį pakilti", - sako Kęstutis, prisimindamas pirmuosius ūkininkavimo metus, kai karvės buvo laikomos moliniame paties rankomis drėbtame tvartelyje, o jas (vienu metu net 7) kantriai rankomis melžė žmona Renata.

Pieną ūkininkai parduoda Medeikių pieno perdirbimo įmonei, yra kooperatyvo „Lietuviškas pienas" nariai. „Kol nepriklausėme kooperatyvui, išvis juokingą kainą už pieną gaudavome", - kooperacijos nauda tiki ūkininkas ir pripažįsta, kad lietuvius suburti į kooperatyvus sunkoka.

Dirvas tausoja, bet siekia maksimalaus derlingumo

Valentinavičiai dirba 140 ha, iš jų 90 ha sudaro nuosava žemė. Beveik pusę žemių skiria ganykloms ir pievoms, kurios naudojamos gana intensyviai ir atnaujinamos maždaug kas trejus metus. 5,5 ha augina kukurūzus, o likusioje dalyje sėja žieminius rapsus, žirnius, vasarinius ir žieminius kviečius, miežius ir kvietrugius. Agronomo išsilavinimą turintis Kęstutis pabrėžia, kad didelį dėmesį skiria augalų derlingumui, tačiau kartu stengiasi ir tausoti žemę: laukus prieš arimą ir pievas laisto skystomis „Kurana" trąšomis ir karvių mėšlu, įterpia susmulkintus šiaudus. Ypač įtikėję ūkininkai „Kuranos" biomasės koncentrato nauda. Pasak Renatos, jų ūkyje atlikti tyrimai patvirtino, kad šios skystos trąšos daro įtaką derlingumui - jomis patręštoje pievoje užaugo dvigubai aukštesnė žolė nei netręštoje.

„Augindami javus stengiamės gauti kuo didesnį derlingumą, tačiau kartu nuolat ieškome būdų, kaip atpiginti produkciją, sumažinti savikainą, juk nei brangaus pieno, nei grūdų niekam nereikia. Kažkada atvažiavę užsieniečiai pripažino, kad mūsų pienas yra itin kokybiškas, nes karvės ilgą laiką ganosi pievose, tačiau mokėti už tai daugiau niekas nenori", - sako Biržų r. ūkininkas.

Tinkamai pagal rekomendacijas prižiūrėdami dirvas ir augalus, derliais Valentinavičiai nesiskundžia: nors pernai javai geriau byrėjo, tačiau šiemet žieminių kviečių prikūlė 7,5 t/ha, rapsų derlingumas svyravo nuo 4 iki 2,5 t/ha. „Tikėjausi, kad žirnių bus daugiau, bet prikūliau 3,5 t/ha. Žirnių kaina gera, o baltymų tiek neturi, kiek rapsų išspaudos, tad juos parduodame ir perkame išspaudas karvėms šerti", - aiškina Kęstutis.

Jis neslepia, kad gerų rezultatų pasiekti padeda ir tai, kad turi su kuo pasikonsultuoti: jei gyvulininkystės klausimais gelbėdavo V. Minkevičius (jo mirtis - skaudi netektis), tai augalininkystės problemas ir neaiškumus padeda išspręsti Kęstučio sesuo - mokslininkė Roma Semaškienė. „Nors pats esu agronomas, bet, atėjus į lauką, dažnai klausimų kyla. Paprastai per žiemą daug kas užsimiršta, be to, vis naujų augalų apsaugos priemonių atsiranda. Kartais pasiginčijame su sese, bet dažniausiai man nusileisti tenka", - šypsosi Kęstutis.

Parama suteikė galimybes plėstis ir modernėti

Kęstučio tėviškėje pradėję ūkininkauti nuo karvės ir dviejų veršiukų (tokia buvusi vestuvinė dovana) ir kelių hektarų žemės, pamažu Valentinavičiai ūkį išplėtė ir modernizavo. Jie pripažįsta, kad didžiausią postūmį plėstis suteikė Europos Sąjungos parama. „Phare " programa, o vėliau parama Nitratų direktyvos reikalavimams įgyvendinti paskatino investuoti į pieno ūkį - pastatytas naujas tvartas, srutų rezervuaras, įsigyta melžimo įranga, šaldytuvai. „Jei ne Europos Sąjungos parama, neturėtume tokio ūkio, kokį dabar turime. Ir rezultatai gerokai prastesni būtų", - neabejoja mišraus ūkio šeimininkas.

Galimybių investuoti į augalininkystę ir įsigyti reikiamos technikos suteikė supaprastinta parama. Anot Kęstučio, būtent ši paramos forma tokiems ūkiams kaip jų ypač pasiteisino. „Mūsų ūkiui didelių mandrysčių nereikia, nes galingos ir brangios technikos ne tik įsigyti neišgalėtume, bet ir visų jos galimybių neišnaudotume, be to, ji mums niekada ir neatsipirktų. Tačiau tenka pripažinti, kad pagal ūkio poreikius įsigyta nauja technika gerokai pranašesnė už naudotą", - sako ūkininkas.

Viena svarbiausių mašinų ūkyje yra traktorius, tad įvertinę savo galimybes ir poreikius prieš šešerius metus Valentinavičiai įsigijo traktorių Zetor Forterra 135, susikomplektavo prie jo lenkų gamintojo „Unia" padargus. Pernai į ūkį atriedėjo dar vienas čekiškas traktorius - Zetor Forterra 140, kaip ir pirmasis, sukomplektuotas su frontaliniu krautuvu. „Pirmasis traktorius nenuvylė, tad ir antrąjį rinkausi to paties gamintojo. Tai gana nebrangūs, bet kokybiški, pagal vakarietiškas technologijas sukurti traktoriai. Tokiems ūkiams kaip mūsų - tai pats geriausias pasirinkimas. Svarbu ir tai, kad savo ūkyje jo galimybes galime maksimaliai išnaudoti", - neabejoja Kęstutis.

Techniką ir įrangą perka iš vieno tiekėjo

Biržų r. ūkininkas sako, kad technikos pasirinkimui įtakos turėjo ne tik geras kainos ir kokybės santykis - svarbų vaidmenį suvaidino ir pačios įmonės „Specagra" kolektyvas, jo bendravimo kultūra. Pasak K. Valentinavičiaus, visi įmonės darbuotojai paprasti ir draugiški, geranoriški ir nepasipūtę, niekada neatsisako padėti, jei kokia problema iškyla. „Nežinau, ar man vienam taip sekasi, ar su visais klientais jie taip bendrauja, bet nė vieno blogo žodžio negaliu pasakyti nei apie įmonę „Specagra", nei apie techniką, kuria jie prekiauja", - tikina Kęstutis.

Pasak jo, tarp bendradarbiavimo su vienu technikos tiekėju privalumų - ne tik gaunamos nuolaidos, bet ir operatyvios serviso paslaugos, kurios teikiamos itin rūpestingai ir atsakingai. Jis pasakoja, kad iškilus tam tikrų nesklandumų su purkštuvo sijomis, gana operatyviai iš Lenkijos atvyko ir sijas pakeitė pačios gamyklos atstovai. Tad lenkiškai technikai ūkininkai priekaištų taip pat neturi. Be Unia mašinų, ūkyje naudojamas čekiškas Rozmital grėblys, karvės melžiamos lenkiška Polanes melžimo įranga (tiesa, įsigyta ne iš „Specagros", bet šiuo metu įmonė ja prekiauja ir teikia serviso paslaugas), o dar šią vasarą, pasinaudojus gyvulininkystės plėtrai skirta parama, pastatytas grūdų saugojimo angaras ir džiovykla. Kęstučio teigimu, angarą patys lenkai per pusantros paros sumontavo. Jis sako, kad labiausiai nusivilti teko lietuvių elektros tiekėjais - nors prašymą atvesti elektrą pateikę kovą, per javapjūtę dar negalėjo džiovykla naudotis, tad teko drėgnus grūdus į angarą pilti. Didelę dalį grūdų pardavė ūkininkas tiesiai nuo kombaino - jų kokybė buvo gera, tik dėl per didelės drėgmės saiko trūko. Kadangi buvo sudaręs išankstines sutartis už gana gerą kainą, pasiliko tik tiek grūdų, kiek reikia gyvuliams šerti.

Naujoms žinioms imlus ūkininkas noriai įsileidžia į savo ūkį ne tik mokslininkus, konsultantus (LŽŪKT 1999 m. surengė vieną pirmųjų lauko dienų), bet ir įmones: sėklomis prekiaujančios įmonės atlieka javų veislių tyrimus, bando naujas veisles, technikos prekiautojai, tiksliau, „Specagra", pristato savo mašinas. Kęstutis pasakoja, kad ypač jį sudomino ūkyje pristatytas Metal-Fach pašarų maišytuvas-dalytuvas, kurį vėliau įmonė leido mėnesį patiems išbandyti. „Mano senasis pašarų maišytuvas-dalytuvas pašarą sutrina, o šis gerai susmulkina, todėl karvėms mažiau kyla virškinimo problemų. Be to, juo šeriant ir karvės pieno ėmė daugiau duoti", - sako ūkininkas ir priduria, kad kitas pirkinys greičiausiai ir bus naujas pašarų dalytuvas-maišytuvas. Tiesa, norėtų Valentinavičiai ir savo senąjį 1973 metų gamybos Claas kombainą nauju pakeisti, tik kol kas tam lėšų neturi.

„Nepaisant visų iššūkių, mišraus ūkio modelis labiau pasiteisina, nes leidžia jaustis stabiliau ir užtikrina ūkio pusiausvyrą. Jei vienais metais gyvulininkystėje sunkiau, gelbsti augalininkystė, ir atvirkščiai. Žinoma, mišrus ūkis imlesnis investicijoms, nes technikos reikia abiem sritims, bet jos galimybės išnaudojamos geriau. Be to, gyvuliai - puikus spyris nuolat judėti", - šypsosi geros nuotaikos nestokojantis Mockūnų ūkininkas Kęstutis Valentinavičius.