23 10 24 Mano ukio prenumerata 2024 23 04 15 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2015/10
Kiek turėti pesticidų purkštukų komplektų?
  • Doc. dr. Remigijus ZINKEVIČIUS, ASU
  • Mano ūkis

Pesticidų purkštukų pasirinkimą lemia daug veiksnių. Kokių purkštukų reikia, priklauso nuo auginamų augalų rūšių, jų augimo tarpsnio ar aukščio, nuo piktžolių, ligų ar kenkėjų paplitimo, nuo augalų apsaugos produktų, nuo purškimo agregato važiavimo greičio ir darbo našumo. Ar šiuolaikiniame žemės ūkyje įmanoma išsiversti su vienu pesticidų purkštukų komplektu?

Šiuo metu rinkoje yra labai didelė pesticidų purkštukų pasiūla. Be daugybės ištisinio purškimo purkštukų tipų yra siūlomi ir juostinio purškimo bei plovimo purkštukai. Pagal veikimo principą pesticidų purkštukai skirstomi į hidraulinius, pneumohidraulinius ir rotacinius. Pagal išpurškiamo skysčio srauto formą hidrauliniai purkštukai skirstomi į plokščiasraučius, kūgiško srauto ir čiurkšlinius, o pneumohidrauliniai - į plokščiasraučius ir kūgiško srauto. Pagal konstrukciją plokščiasraučiai purkštukai skirstomi į plyšinius ir deflektorinius, pneumohidrauliniai - į slėginius ir inžektorinius, o rotaciniai - į lėkštinius ir būgninius. Pesticidų purkštukai dar gali būti skirstomi pagal purškimo kampą (25°, 40°, 60°, 65°, 80°, 90°, 110°, 120°, 130°, 150°) ir našumą (01, 015, 02, 025, 03, 04, 05, 06, 08, 09).

Plyšiniai plokščiasraučiai ir inžektoriniai pesticidų purkštukai būna simetriško ir asimetriško srauto. Simetriško srauto plyšinius plokščiasraučius ir inžektorinius purkštukus dar galima suskirstyti į viensraučius ir dvisraučius, o asimetriško srauto - į trumpačiurkšlius ir ilgačiurkšlius.  Vieno simetriško srauto plyšiniai plokščiasraučiai purkštukai būna standartiniai, universalieji ir su dozatoriumi (pavėjui nunešama mažai lašelių). Vieno simetriško srauto inžektoriniai purkštukai gali būti sudėtiniai ir kompaktiški. Kompaktiški inžektoriniai purkštukai dar gali būti mažo ir didelio slėgio.

Čiurkšliniai pesticidų purkštukai būna vienaskyliai ir daugiaskyliai. Daugiaskyliai čiurkšliniai purkštukai būna trijų, penkių, šešių ir aštuonių skylių. Kūgiško srauto pesticidų purkštukai būna standartiniai ir inžektoriniai, pilnavidurio arba tuščiavidurio kūgiško srauto.

Pesticidų purkštukų pasirinkimo kriterijai

  • Kultūrinių augalų rūšis, augimo tarpsnis, aukštis, lapų paviršiaus struktūra, aprūpinimas maisto medžiagomis.
  • Piktžolių, ligų ar kenkėjų paplitimas.
  • Augalų apsaugos produktas.
  • Purškimo agregato važiavimo greitis.
  • Klimato sąlygos (vėjo greitis, oro temperatūra, santykinis oro drėgnis).
  • Purkštuvo darbo našumas.
  • Purkšti palankių valandų skaičius.

Kokiems darbams, kokie purkštukai tinkamiausi

Kontaktiniams augalų apsaugos produktams išpurkšti yra tinkamiausias smulkialašis būdas (smulkių lašelių (Ø ≤ 100 μm) būna daugiau kaip 10 proc.). Vidutinio dydžio lašeliais (smulkių lašelių dalis siekia nuo 5 iki 10 proc.) išpurškiami sisteminiai ir pusiau sisteminiai preparatai. Stambialašis purškimo būdas (smulkių lašelių būna mažiau kaip 5 proc.) geriausiai tinka herbicidams ir skystoms mineralinėms trąšoms išpurkšti.

Grūdinius augalus auginantiems žemdirbiams universalus variantas galėtų būti plyšiniai plokščiasraučiai inžektoriniai pneumohidrauliniai pesticidų purkštukai, pavyzdžiui, ID/IDN/IDK/IDKN („Lechler"), Airmix („Agrotop") arba AIXR („Teejet"). Taigi, 200-300 l/ha skysčio 2-4 bar slėgiu išpurkšti, važiuojant nuo 6 iki 8 km/val. greičiu, geriausiai tiktų 04 dydžio kompaktiški mažo slėgio plyšiniai plokščiasraučiai inžektoriniai pneumohidrauliniai purkštukai. Jei, esant tam pačiam darbiniam greičiui, naudojami kompaktiški didelio slėgio (4-6 bar) plyšiniai plokščiasraučiai inžektoriniai pneumohidrauliniai purkštukai (pvz., Lechler ID/IDN), reikėtų rinktis mažesnio dydžio (pvz., 03 arba 025). Geras variantas, norint kokybiškai apipurkšti vertikalius javų paviršius (stiebus ir varpas), būtų dvisraučiai kompaktiški mažo slėgio plyšiniai plokščiasraučiai inžektoriniai pneumohidrauliniai purkštukai (pvz., Lechler IDKT).

Auginantiesiems rapsus (ypač žieminius) reikalavimai pesticidų purkštukams yra didesni. Dirviniams herbicidams (ypač turintiems veikliosios medžiagos klomazono) tolygiai ir be nuostolių išpurkšti reikėtų įsigyti specialių plyšinių horizontalaus plokščio srauto hidraulinių purkštukų komplektą. Šiuos purkštukus (PRE 130-05) kol kas gamina tik Vokietijos kompanija „Lechler". Tai pirmieji pesticidų purkštukai, kurie atitinkamų tarnybų (Vokietijos Julius Kühn instituto) tyrėjų įrašyti į naują, 95 proc. išpurkšto skysčio lašelių nunešimą pavėjui sumažinančios purškimo technikos, sąrašą. Šis lygis pasiekiamas purškiant mažesniu (1,5-3 bar) darbiniu slėgiu. Esant 3-6 bar darbiniam slėgiui, išpurkšto skysčio lašelių nunešimas pavėjui sumažinamas 90 proc. Taigi, ištisai ir lauko pakraščiams (pvz., prie atvirų vandens telkinių) purkšti darbinio slėgio diapazonas yra platesnis. Naudojant naujuosius purkštukus, yra dar lengviau laikytis pesticidų purškimo nurodymų ir pasirinkti tinkamą darbinį greitį bei tirpalo išpurškimo normą. Kadangi smulkių purškiamo skysčio lašelių būna labai mažai, tai ir nepalankiomis darbo sąlygomis iki minimumo sumažėja rizika, kad jie bus nunešti už lauko ribų. Atlikti tyrimai rodo, kad dirvinių herbicidų (pvz., Colzor Trio), išpurkštų naujais horizontalaus plokščio srauto plyšiniais Lechler PRE 130-05 ir inžektoriniais pneumohidrauliniais Lechler ID purkštukais, biologinis veiksmingumas buvo vienodas.

Montuoti naujuosius purkštukus ant sijos yra labai paprasta, nes antgalis ir greitajungė veržlė Multijet sudaro vieną nedalomą vienetą. Dėl didelio purškimo kampo (130º) ir garantuoto daugkartinio purškiamų skysčio srautų persidengimo visame darbinio slėgio diapazone (nuo 1,5 iki 8 bar) ir esant purškimo aukščiui nuo 0,4 iki 0,6 m, užtikrinamas optimalus išpurkšto skysčio skersinis pasiskirstymas.

Purškiant 3-4 lapelių tarpsniu ir žydinčius rapsus, purkštukai turi užtikrinti, kad visi augalų paviršiai bus tinkamai padengti purškiamu tirpalu. Be to, purškiant ilgastiebius, taip pat ir žydinčius rapsus, pesticidų lašeliai turi gebėti gerai įsiskverbti į lapiją. Čia ir atsiranda problemų, nes, norint geriau padengti apipurškiamus paviršius, purškiamo skysčio lašeliai neturi būti labai dideli, bet būtent stambūs ir dėl to sunkesni lašeliai geriau įsiskverbia į lapiją. Šiuo atveju rekomenduojama rinktis ne įprastus viensraučius, o dvisraučius plyšinius hidraulinius purkštukus. Jų dydį rekomenduojama rinktis pagal norimą išpurkšti skysčio kiekį ir galimą darbinį greitį. Jei pasėliai tankūs, tai skysčio išpurškimo normos labai mažinti negalima ir ji turi būti nuo 250 iki 300 l/ha. Labai geri rezultatai gaunami 2-3 bar slėgiu purškiant 04 dydžio kompaktiškais dvisraučiais inžektoriniais pneumohidrauliniais purkštukais, pavyzdžiui, CVI Twin („Agrotop"), IDKT („Lechler"), Minidrift Duo („Hardi") ar AITTJ („Teejet").

Kada vieno purkštukų komplekto neužtenka

Jei sėjomainoje yra kaupiamųjų augalų, tai visiems pesticidų purškimams neužteks vieno ir to paties purkštukų komplekto, o auginantiesiems cukrinius runkelius ir bulves - visai neįmanoma. Herbicidams cukrinių runkelių pasėliuose išpurkšti rekomenduojami 02 arba 03 dydžio kompaktiški dvisraučiai inžektoriniai pneumohidrauliniai purkštukai (pvz., Agrotop CVI Twin ar Lechler IDKT), išpurškiamo skysčio kiekis turėtų būti nuo 150 iki 200 l/ha. Cukrinius runkelius purškiant fungicidais, reikėtų rinktis didesnio našumo (025-04) purkštukus, kad būtų galima išpurkšti nuo 200 iki 300 l/ha skysčio. Didesnio purkštukų našumo ir skysčio kiekio reikia ir purškiant fungicidus ar desikantus bulvių pasėliuose.

Taigi, mažų ūkių savininkams, turintiems senesnius purkštuvus ir nepurškiantiems nepalankiomis sąlygomis, galėtų pakakti vieno standartinių ar universaliųjų plyšinių plokščiasraučių hidraulinių purkštukų komplekto. Vidutinio dydžio ūkių šeimininkams, dažniausiai naudojantiems sisteminius ir pusiau sisteminius pesticidus, turintiems senesnius purkštuvus ir nepurškiantiems nepalankiomis sąlygomis, būtų galima rekomenduoti kompaktiškus mažo slėgio plyšinius plokščiasraučius inžektorinius pneumohidraulinius purkštukus. Dideliuose ūkiuose, kuriuose dažniausiai purškiama sisteminiais ir pusiau sisteminiais pesticidais, dirbama moderniais purkštuvais ir purškiama dideliais greičiais net vėjuotu ir karštesniu oru (beveik ištisą parą), reikėtų turėti kompaktiškus, mažo arba didelio slėgio, plyšinius plokščiasraučius inžektorinius pneumohidraulinius purkštukus.

Reikia priminti, kad tie, kurie ketina išsiversti su vienu pesticidų purkštukų komplektu, turės siekti kompromiso. Visų pirma, visuose pasėliuose, purškiant įvairius augalų apsaugos produktus, negalėsite dirbti maksimaliu greičiu. Jei teks sumažinti purškimo agregato darbinį greitį, sumažės darbo našumas. Be to, jei, norėdami išlaikyti didesnį darbinį greitį, pabandysite padidinti darbinį slėgį, tai gali susidaryti daug smulkių lašelių, kurie lengvai nunešami pavėjui arba gali išgaruoti. Dėl to gali sumažėti ir augalų apsaugos produktų biologinis veiksmingumas.

Purkštukų darbo kokybė

Išpurškiamo tirpalo skersinis pasiskirstymas labai priklauso nuo purkštukų kokybės. Atskirų lauko purkštuvų purkštukų našumas nuo vidurkio negali skirtis daugiau kaip ± 5 proc., o nuo naujo purkštuko našumo - 15 proc. Sodų purkštuvų - atitinkamai 10 ir 15 proc. Tikrinant išpurškiamo tirpalo skersinį pasiskirstymą ant specialaus stendo su loveliais, duomenų variacijos koeficientas neturėtų būti didesnis negu 15 proc. Prieš darbą visuomet patikrinkite, kaip veikia purkštuvas. Jeigu susidėvėję arba sugadinti atskiri purkštukai, keiskite visą komplektą.

Pabrėžtina, kad purkštukų įdėklų atsparumas dilimui didėja tokia tvarka: varis (koeficientas 1); plastikas (3,3); specialus grūdintas plienas (5,4); keramika (8,3). Purkštukai su variniais įdėklais netinka skystoms mineralinėms trąšoms išpurkšti. Purkštukų skaičius, jų išdėstymas ir dydis turi būti tokie, kad užtikrintų atitinkamą tirpalo išpurškimą. Be to, negalima pažeisti optimalių darbinio slėgio ribų, rekomenduojamų atskirų tipų purkštukams, nes nebus užtikrintas tolygus lašelių pasiskirstymas ir padidės jų nunešimo pavėjui pavojus. Siekdami optimalaus darbo tikslumo, naudokitės pagalbinėmis lentelėmis ir rodyklėmis bei siūlomais priedais.

***

Praktiški patarimai

  • važiavimo (darbinis) greitis neturėtų būti didesnis kaip 6-7 km/val.;
  • tirpalo išpurškimo norma neturėtų būti mažesnė kaip 200 l/ha;
  • nepurkšti, kai oro temperatūra aukštesnė kaip +25° C, o vėjo greitis didesnis kaip 5 m/s;

***

Purkštukų patikros tvarka

  • Ant skirstomojo vamzdžio sumontuojami vienodo tipo ir dydžio purkštukai.
  • Įjungiamas siurblys ir nustatomas reikalingas darbo slėgis, pvz., 2,5 baro.
  • Matavimo indais surenkamas per 1 minutę iš kiekvieno purkštuko ištekantis skystis, išmatuojamas jo kiekis.
  • Apskaičiuojamas visų purkštukų pralaidumo vidurkis.
  • Atskirų purkštukų našumas palyginamas su vidurkiu. Jei jis skiriasi daugiau negu ± 5 proc., reikia pakeisti visus purkštukus.