23 10 24 Mano ukio prenumerata 2024 23 04 15 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2014/07
Nauja ritinių presų kokybė
  • L. Špokas
  • Mano ūkis

Silosui gaminti apvytintos žolės sangrėbas surenka ritinių, stačiakampių ryšulių presai, rinktuvinės priekabos ir savaeigiai smulkintuvai. Šiaudai dažniausiai presuojami ritinių ir stačiakampių ryšulių presais, o nupjauta žolė papildomai gyvuliams šerti ar biojėgainėms surenkama rinktuvinėmis priekabomis ar savaeigiais smulkintuvais.

Pagrindiniai reikalavimai sangrėbų rinkimo mašinoms: minimalūs žolės rinkimo nuostoliai, didelis laidumas, maksimalus pervežamos augalų masės tankis bei racionalios mašinų degalų sąnaudos. Lietuvoje apvytintos žolės ir šiaudų sangrėboms rinkti dažniausiai naudojami presai.

Ritinių presai

Apvytintos žolės sangrėbos renkamos ritinių presais, kurie susuka iki 1,5 m skersmens ritinius. Iš pradalgių ar sangrėbų surinkti šiaudai gali būti sukami į apie 2 m skersmens ritinius. Galima įsigyti presą su smulkinimo aparatu ir be jo. Vokietijos mokslininkai teigia, kad susmulkintos apvytintos žolės tankis ritinyje yra nuo 7 iki 13, o šiaudų - nuo 4 iki 9 proc. didesnis, palyginti su nesmulkinta žole ar šiaudais. Žolės smulkinimo galios sąnaudos siekia nuo 5 iki 9 kW. Susmulkintos žolės ar šiaudų ritiniui išardyti sugaištama apie 30 proc. mažiau laiko.

Rinktuvas. Jis turi būti kuo platesnis, nes dviejų ir daugiau rotorių grėbliai sudaro plačias sangrėbas, nors ir galima keisti jų plotį. Gamintojai nurodo bendrąjį rinktuvo plotį (2,15-2,35 m), o darbinis tarp kraštinių pirštų yra apie 0,3 m siauresnis. Mažo laidumo presuose rinktuvų pirštų laikiklių alkūnėlių ritinėliai rieda specialios formos taku, kuris yra viename ar abiejuose rinktuvo galuose. Rinktuvas patikimai renka net žole peraugusias pradalges ar suvėlintos pjūties žolės sangrėbas. Firma „Krone" pirmoji pagamino rinktuvą be pirštų laikiklių ritinėlių ir tako. Jame 6 mm skersmens spyruokliuojantys pirštai pritvirtinti prie kvadrato formos laikiklių, prakištų pro galinius diskus. Vėliau panašios konstrukcijos rinktuvus pradėjo gaminti kompanija „Lely" ir kitos firmos. Laidžių presų rinktuvuose yra 5; 6 ar net 7 pirštų laikikliai. Kuo daugiau pirštų laikiklių, tuo greičiau galima važiuoti ir yra mažesni žolės rinkimo nuostoliai. Rinktuvo konstrukcija dar tobulinama.

Ritinių presas dirba sklandžiau, kai tarp rinktuvo ir už jo esančio dantytų diskų rotorinio tiekiklio yra kuo mažesnis atstumas. Prie rinktuvo pirštų renkamą sangrėbą spaudžia briaunotas volas ir už jo esantys pirštiniai ardeliai arba skardinis gaubtas. Jų padėtis priklauso nuo sangrėbos storio. Labai laidžiuose presuose už rinktuvo įrengtas priverstinai sukamas volas su centre pritvirtintomis mentėmis, o galuose - sraigtinėmis vijomis. Virš volo įtaisytas gaubtas. Taip sumažintas atstumas tarp rinktuvo ir rotorinio tiekiklio.

Visų presų rinktuvai remiasi į dirvą dviem atraminiais ratukais. Jų spaudimą į dirvą riboja atsvaros spyruoklės, o švytavimus slopina amortizatorius. Naujausių presų rinktuvo, volo ir smulkinimo aparato masės tiekiklio pavaros yra sinchronizuotos. Užstrigus po tiekikliu rinktuvo tiekiamai žolei, automatinė valdymo sistema išjungia rinktuvo ir volo pavaros ar net sustabdo traktorių. Hidrauliniams cilindrams nuleidus po tiekikliu esančio dugno galą žemyn ir įjungus tiekiklio pavarą, užstrigusi masė nustumiama į presavimo kamerą. Paskui dugnas grąžinamas į pradinę padėtį, įjungiama rinktuvo pavara. Renkant sangrėbas šiek tiek pakeisti dugno padėtį leidžia gumos amortizatoriai. Naujausiuose presuose visas dugnas pastumiamas žemyn.

Tiekiklis. Jis stumia rinktuvo pirštų tiekiamą žolės ar šiaudų masę peilių paviršiumi ir pjaustinį meta į presavimo kamerą. Kadangi rinktuvas yra platesnis už tiekiklį ir presavimo kamerą, tai prieš jį įrengiamos dvi šoninės sraigės arba sraigės tiekiklio galuose. Pastarosios susiaurina tiekiamą žolės ar šiaudų juostą. Tiekiklį sudaro 2; 3 ir 4 dantų diskai. Dantų skaičius yra glaudžiai susietas su preso laidumu. Naujausiuose kintamo tūrio kameros Lely-Welger presuose tiekiklį sudaro 0,8 m skersmens šešių dantų diskai. Tarp dviejų gretimų diskų praeina peilis. Kuo mažesnis tarpas tarp disko dantų ir peilių, tuo geresnė smulkinimo kokybė ir mažesnės galios sąnaudos. Naujausiuose Lely-Welger presuose šis tarpelis yra apie 3 milimetrai.

Peiliai. Jie yra lenkti, kad pjaunant slystų. Viena peilių pusė dantyta, o galandamoji - lygi. Visų ritinių presų peilių konstrukcija panaši. Peiliai yra sudėti į dėklą viena ar dviem eilėmis. Keičiamas peilių skaičius (pavyzdžiui, 0; 12; 13; 25 vnt.) ir pjaustinio ilgis. Naujausiuose Krone Comprima ritinių presuose peilių skaičius gali būti keičiamas iš traktoriaus kabinos hidrauline pavara. Hidrauliniams cilindrams pasukus peilių laikiklio velenėlį, grupė peilių pastatoma į darbinę padėtį. Renkant šiaudų sangrėbas, kartais peiliai nenaudojami. Jie išjungiami. Kad atlaisvintas ertmes neužpildytų žemės ir augalų dalelės, į peilių vietą įdedami muliažai. Visuose presuose kiekvieną peilį nuo perkrovų apsaugo spyruoklė. Pradedamos naudoti ir kitos eksperimentinės apsaugos priemonės.

Presavimo kamera. Tai svarbiausioji ritinių preso dalis. Kameros būna pastovaus, kintamo ir pastovaus-kintamo tūrio. Kameras sudaro cilindrai, cilindrai ir diržai, tik diržai, vienas ar du grandikliniai transporteriai. Gamintojai ir pardavėjai stengiasi ūkininkams įrodyti, kad jų gaminami presai su pastovaus ar kintamo tūrio kamera susuka vienodo tankio ritinius. Teiginys teisingas tuo atveju, jeigu susuktų apvytintos žolės (35-40 proc. s. m.) ritinių masės tankis siekia 210-230 kg m-3. Kuo drėgnesnė žolė, tuo masės tankis turi būti didesnis. Šiuos reikalavimus tenkina nesudėtingos konstrukcijos ritinių kintamo tūrio kameros Lely Welger PR 445 ir kiti presai. Šiaudų sangrėboms rinkti reikėtų naudoti labai laidų presą, kuris gali susukti iki 2 m skersmens ritinį, o galios sąnaudos racionalios (pavyzdžiui, Lely Welger PR 545). Apvytintą žolę galima susukti į 1,23; 1,5 ir net 1,8, o šiaudus į > 2 m skersmens ritinius. Universalūs yra ritinių presai Krone Comprima CV 210, John Deere RB 990.

Presų Lely Welger kintamo tūrio kameroje naują ritinį pradeda sukti keturi 0,285 m pločio ir 8 mm storio grublėto paviršiaus diržai. Juos įtemptoje padėtyje laiko dvi šoninės spyruoklės. Ritinio formavimo pradžioje presavimo kamera netolygiai užpildoma mase, dėl to diržai švytuoja. Švytavimus labiau slopina spyruoklės negu hidrauline pavara valdomi amortizatoriai. Ritinio skersmeniui pasiekus apie 0,6 m, jis pastoviau didėja, todėl diržų įtempimą palaiko du hidrauliniai cilindrai, kuriuose yra pastovus alyvos slėgis. Reguliatoriumi galima keisti alyvos slėgį ir masės tankį ritinyje.

Ritinių preso John Deere RB 990 kintamo tūrio kamerą sudaro du 0,57 m pločio diržai, kurie gaubia tris varančiuosius ir devynis palaikančiuosius cilindrus. Diržų slinkimo greitis 2,1 m s-1. Kameroje susukami nuo 0,8 iki 1,85 m skersmens ritiniai. Masės tankis ritinyje keičiamas iš kabinos. Ritinio skersmeniui dar nepasiekus nustatytojo, įjungiamas garsinis signalas. Ritinio apvyniojimas įprastu 1,2 arba 1,32 m pločio tinkleliu valdomas rankiniu būdu arba automatiškai. Tada sistema seka ritinio skersmens didėjimą ir jam pasiekus nustatytąjį, sustabdo traktorių ir įjungia apvyniojimo sistemą. Išskirtinė presavimo kameros savybė ta, kad prieš ritiniui ją paliekant, šoninės sienelės pastumiamos 50 mm tolyn nuo ritinio šonų, todėl sumažėjus trinčiai ir esant racionalesnei preso galinio gaubto konstrukcijai, jis per 4-5 s palieka presavimo kamerą. Kaip teigia preso gamintojai, ritiniui padėti ant dirvos sugaištama dvigubai mažiau laiko, lyginant su įprastiniais ritinių presais.

Apvytintą žolę ar šiaudus į presavimo kamerą tiekia 1,94 m darbinio pločio penkių pirštų laikiklių rinktuvas ir 0,48 m skersmens diskinis-dantinis rotorius su galuose esančiomis sraigėmis, kurios susiaurina rinktuvo tiekiamą augalų juostą iki presavimo kameros pločio. Užstrigus po rotoriumi tiekiamai masei, po juo esantis visas dugnas pastumiamas žemyn 40 mm. To pakanka, kad rotorius ją nustumtų į presavimo kamerą. Renkant apvytintos žolės sangrėbas, įjungiami 25 peiliai, tada pjaustinio gabaliukų teorinis ilgis siekia 40 milimetrų.

Lietuvos ūkininkai labai teigiamai vertina ritinių preso McHale Fusion darbą. Jo presavimo kamerą sudaro trys dalys: trys atraminiai cilindrai, viršutinis gaubtas su dešimt ir presavimo kameros dugnas su penkiais cilindrais. Cilindrinėje kameroje ritinys iki 1,25 m skersmens susukamas analogiškai kaip ir kitų ritinių presų cilindrinėje kameroje. Ritinys apvyniojamas tinkleliu. Ritinio perkėlimą ant vyniotuvo stalo valdo automatinė sistema. Traktoriui sustojus, presavimo kameros viršutinis gaubtas pasukamas laikrodžio rodyklės kryptimi, o dugnas - prieš laikrodžio rodyklės judėjimą. Ritinys, remdamasis į preso šonines sieneles, nurieda ant vyniotuvo stalo. Presavimo kamera uždaroma, traktoriui pradėjus važiuoti, ritinys apvyniojamas plėvele. Vyniotuvo žiedas su dviem plėvelės laikikliais yra vertikalus, todėl pirmiausia pradedami apvynioti ritinio galai. Mažiau sunaudojama plėvelės ritiniui apvynioti. Be to, galima keisti masės tankį ritinyje.

Vokietijoje, renkant 12-14 km val.-1 greičiu 9,5 proc. drėgnumo kviečių (grūdų derlius 10 t ha-1) šiaudus, per darbo valandą buvo susukti 82 ritiniai. Ritinio masė 444 kg, tankis 129 kg m-3. Sukinėjantis galulaukėse ir renkant jose kombaino paliktas išdraikytas šiaudų pradalges, preso valandinis našumas siekė tik 16 ritinių. Laidūs presai neturėtų gaišti galulaukėse rinkdami išsklaidytas šiaudų pradalges.

Jau galima įsigyti ritinių presą McHale Fusion 3 Plus, kuriame susuktas ritinys apvyniojamas ne tinkleliu, o plėvele ir tik po to perkeliamas ant vyniotuvo stalo. Apvyniojant presavimo kameroje ritinį plėvele, ji tempiama pailgėja apie 20 proc., todėl standžiai priglunda prie ritinio paviršiaus, išspausdama dalį oro. Ant vyniotuvo stalo padedamas nepakitusios formos ritinys, fermoje greitai nuo jo galima nuimti vidinę ir išorinę plėveles. Kai presavimo kameroje ritinys apvyniojamas tinkleliu, o vėliau plėvele, šaltą žiemą tinklelis prišąla prie ritinio paviršiaus, jį sunku atskirti taip, kad ant ritinio paviršiaus neliktų tinklelio siūlų.

Kompanija „New Holland" taip pat pradėjo gaminti presus New Holland RB 125 Combi, kurių presavimo kameroje ritinys apvyniojamas plėvele, bet gali būti apvyniojamas ir tinkleliu. Ant preso vyniotuvo stalo padėtas ritinys baigiamas apvynioti plėvele. Susukami 1,25 m skersmens, 1,21 m pločio ritiniai. Teorinis žolės pjaustinio ilgis 53 mm, nes yra 20 peilių.

Galima įsigyti universalesnį pastovaus-kintamo tūrio kameros ritinių presą Krone Comprima  155 XC. Anksčiau gaminti presai susukdavo augalus į 1,25 m skersmens ritinius. Norint susukti kas 50 mm vis didesnio skersmens ritinius, reikėjo išlipus iš traktoriaus kabinos rankomis pastumti aukštyn kameros tūrį ribojančio transporterio šonines traukles. Naujausiuose presuose ritinio skersmuo nuo 1,25 iki 1,50 m keičiamas sklandžiai iš traktoriaus kabinos. Platesni ir tvirtesni yra presavimo kameros transporterio šoniniai diržai ir skersiniai. Presai būna su keičiamo peilių skaičiaus smulkinimo aparatu arba be jo. Firma „Krone" „gamina ritinių presus su vyniotuvais ir be jų, su vario kamera, kurioje susukami nuo 1,0 iki 1,5; 1,8 ar net 2,05 m skersmens ritiniai. Presai Krone Comprima CV 210 susuktus apvytintos žolės ritinius nuo 1,0 iki 1,75 skersmens apvynioja tinkleliu ir plėvele, o šiaudų ritinius nuo 1,75 iki 2,05 m skersmens - tik tinkleliu.

Visų ritinių presų trūkumas - preso sustabdymas, kai ritinys presavimo kameroje apvyniojamas tinkleliu, jis nuridenamas ant vyniotuvo stalo ir apvyniojamas plėvele bei padedamas ant dirvos. Jau galima įsigyti presą Krone Ultima CF 155 XC, kuriam nereikia sustoti, kai neapvyniotas arba apvyniotas plėvele nuo 1,25 iki 1,5 m skersmens ritinys padedamas ant dirvos. Prese įdiegti naujausi techniniai sprendimai.

Preso rinktuvo bendras plotis siekia 2,15 m. Pirštai išdėstyti ne tiesiomis, o sraigtinėmis linijomis. Smulkinimo aparatą sudaro 0,75 m skersmens rotorius, sudarytas iš šešių dantų diskų, pasuktų vienas kito atžvilgiu, kad būtų tolygesnė jo apkrova. Po rotoriumi yra peilių dėklas su viena eile išdėstytais 26 peiliais. Iš traktoriaus kabinos hidrauline pavara galima dėkle palikti 13 peilių. Hidrauliniais cilindrais dėklą nuleidus žemyn, jį galima ištraukti iš po preso ir patogiai pakeisti atšipusius peilius arba sulūžusį nauju. Jeigu po rotoriumi patenka rinktuvo tiekiamas augalų gniužulas, automatinė valdymo sistema nuleidžia žemyn peilių dėklą tiek, kad užstrigusius augalus rotorius pajėgia nustumti į nupjauto kūgio formos prieškamerę, kurią sudaro du juostiniai transporteriai ir kilnojamas būgnas.

Preso darbą valdo automatinė sistema. Darbo metu juostiniai transporteriai tiekia augalus į presavimo kamerą. Tuo metu ant vyniotuvo esantis jau tinkleliu apvyniotas ritinys apvyniojamas plėvele. Presavimo kameroje ritinio skersmeniui pasiekus nustatytąjį, kad netrukdytų tiekti tinklelio, abu juostiniai transporteriai šiek tiek pastumiami tolyn vienas nuo kito ir pasukami šiek tiek atgal. Prieškamerėje suspaudžiama rotoriaus tiekiama masė. Tuo metu nuo pakreipto vyniotuvo plėvele apvyniotas ritinys nurieda ant dirvos.

Ritinį apvyniojus tinkleliu, presavimo kameros viršutinis gaubtas pakeliamas aukštyn, o apatinį pasukant žemyn, būgnas pakeliamas aukštyn. Jis pridaro prieškamerę. Apvyniotas tinkleliu ritinys nurieda ant vyniotuvo. Viršutiniam gaubtui uždarius presavimo kamerą, prieškamerėje suspausta masę juostiniai transporteriai tiekia į presavimo kamerą. Kai prieškamerėje sumažėja masės spaudimas, aukštyn pakeliamas apatinio transporterio varantysis ir kilnojamas būgnas. Technologinis procesas kartojamas. Jeigu technologinio proceso metu prieškamerė per greitai užpildoma augalais, automatinė valdymo sistema sumažina traktoriaus važiavimo greitį arba visai jį sustabdo.

Naujos kartos preso privalumai

  • Apie 50 proc. laidesnis už įprastos konstrukcijos Krone ritinių presą su pastovaus-kintamo tūrio kamera.
  • Technologinį procesą ir traktoriaus važiavimą valdo automatinė sistema.
  • Peilių skaičius (26 ir 13 vnt.) keičiamas iš kabinos.
  • Atskira preso hidraulinė sistema.
  • Centrinė tepimo sistema.
  • Galinio vaizdo kamera.
  • Trys atsarginiai tinklelio (kiekviename 3600 m) ir 18 plėvelės (plotis 0,75 m) ritiniai.
  • Dviašės važiuoklės galinės ašies ratai vairuojami, leistinas maksimalus transportinis greitis 60 km val.-1

Presas skirtas stambiems ūkiams ir techninių paslaugų įmonėms, nes jo kaina gerokai didesnė, palyginti su įprastos konstrukcijos ritinių presu. Šis presas per valandą spėja susukti iki 90 ritinių.

Liudas Špokas

Mano ūkis, 2014/07