

- Dr. Irena GAURILČIKIENĖ LIETUVOS ŽEMDIRBYSTĖS INSTITUTAS
- Mano ūkis
Su sėkla plinta daug javų ligų: kietosios bei dulkančios kūlės, fuzariozė, dryžligė ir kt. Veiksminga apsaugos priemonė - sėklos beicavimas.
Viena iš žalingiausių žieminių kviečių ligų, plintančių su sėkla, yra kietosios kūlės (Tilletia tritici (DC.) Tul.). Apkrėstas augalas vietoj grūdų išaugina kūliasporių maišelius, grūdai įgauna nemalonų silkių kvapą. Aštuntąjį-devintąjį dešimtmetį kietųjų kūlių žieminiuose kviečiuose buvo labai sumažėję, tačiau nuo 1994 m. šia liga žieminiai kviečiai vėl serga. 1994 m. kūlėtų varpų rasta beveik 10 proc. žieminių kviečių pasėlių, 1996 m. - jau penktadalyje, o 2000 m. - net 30 proc. regioninių augalų apsaugos tarnybos darbuotojų patikrintų pasėlių. Pažeistos varpos pieninės brandos tarpsniu būna labiau pasišiaušusios, tamsiai žalios, truputį mažesnės už sveikų augalų. Tokiose varpose vietoje grūdų formuojasi tamsi kūliasporių masė, padengta suplonėjusia grūdo luobele. Pažeistos varpos lengvesnės už sveikas, todėl subrendusios nenusvyra. Nuimant derlių, ligoti grūdai sutraiškomi, ir sporos apkrečia visus grūdus. Dygstant apkrėstiems grūdams, kūliasporės taip pat sudygsta ir įsiskverbia į daigelį. Ligos sukėlėjo grybiena žiemoja kviečių daiguose.
Dulkančiosios kūlės žieminiuose kviečiuose pasirodė tik prieš kelerius metus ir tik nedaugelyje pasėlių padarydavo žalos. Vietoj normalių varpų išplaukėja tik stagarėliai, aplipę kūliasporėmis. Iš pradžių kūliasporių masė būna padengta plona plėvele, kuri greitai suplyšta ir kūliasporės išbyra. Kūlėmis kviečiai apsikrečia žydėjimo metu. Kūliasporė, patekusi ant žiedo, įauga į mezginę ir, formuojantis grūdui, grybiena įsikuria gemale. Apsikrėtęs grūdas nei dydžiu, nei spalva nesiskiria nuo sveiko.
Javuose išplitus varpų fuzariozei, grūdai gausiai pažeidžiami fuzariozinių grybų (Fusarium avenaceum, F. culmorum, F. nivale ir kt.). Švedijoje atliktų tyrimų duomenimis, dažniausiai ant žiemkenčių sėklos randamas pavasarinio pelėsio sukėlėjas F. nivale. Juo apkrėsti grūdai gali visai nesudygti, o jei ir sudygsta, tai dažniausiai žiemą žūva. Bene didžiausia fuzariozių rizika, kai javų žydėjimo metu vyrauja lietingi ir šilti orai. Sergančios varpos dalimis arba ištisai pasidengia rausva grybiena. Dažniausiai viršutinė varpos dalis būna tuščia. Pažeisti grūdai būna smulkesni už sveikuosius, raukšlėti, mažai daigūs. Bet fuzariozinių grybų užkrato gali būti ir ant grūdų, savo išvaizda bei dydžiu nesiskiriančių nuo sveikųjų. Ligos sukėlėjas žiemoja su grūdais ir dirvoje augalų liekanose.
Kviečių dryžligės ir varpų septoriozės sukėlėjai taipogi plinta per užkrėstą sėklą. Beicuojant sėkla ne tik apvaloma nuo grūdo paviršiuje esančių patogenų. Sistemiškai veikdami beicai sunaikina ligų pradus ir grūdo viduje bei pristabdo ankstyvą lapų ligų išplitimą želmenyse.
Beicų efektyvumo tyrimai žiemkenčiuose (kviečiuose, rugiuose ir kvietrugiuose) buvo atlikti 1998-2001 m. Dotnuvoje. Prieš beicavimą žieminių kviečių sėkla buvo apvelta kietųjų kūlių sporomis - l kg sėklos 0,5 g kūliasporių. 2000 m. pasėta Zentos sėkla iš dulkančiosiomis kūlėmis apsikrėtusio lauko.
Tyrimų duomenimis, ir žieminių kviečių, ir kvietrugių, o ypač gausiai rugių sėkla buvo apkrėsta fuzarioziniais grybais. Vidutiniais trejų metų duomenimis, dešimtadalis kviečių, penktadalis kvietrugių ir net ketvirtadalis rugių sėklų buvo užkrėstos fuzariozės sukėlėjais. Dauguma beicų daugiau negu per pusę (biologinis efektyvumas didesnis negu 50 proc.) sumažino sėklos apsikrėtimą. Ypač veiksmingi nuo fuzariozinių grybų buvo vitavaksas 200 FF, baitanas universalas, maksimas ir fundazolas.
Daigų pašaknio puvinius gali sukelti ne tik fuzarioziniai grybai, bet ir kiti per sėklą plintantys patogenai. Trejų tyrimų metų duomenimis, auginant daigus drėgno filtrinio popieriaus ritiniuose, vien su sėkla plintantys puviniai buvo pažeidę beveik pusę žieminių kviečių, 70 proc. rugių ir beveik 40 proc. žieminių kvietrugių daigų. Beicai ne tik sumažino pašaknio puvinių pažeistų daigų skaičių, bet gerokai prislopino ir ligos intensyvumą. Efektyviausiai saugojo daigus vitavaksas 200 FF ir maksimas – jų biologinis efektyvumas visuose žiemkenčiuose buvo gerokai didesnis negu 50 proc.
Dirvoje ant įvairių augalų liekanų ar saprofitiškai gyvenantys grybai taip pat gali užkrėsti augalus. Ypač gausu ligų pradų tose dirvose, kur javai atsėliuojami. Beicai saugo dygstantį daigą ir nuo dirvoje jį supančių ligų sukėlėjų. Vienas iš tai įrodančių rodiklių yra sėklos lauko daigumas. Beicuotos sėklos laboratorinis daigumas mažai skiriasi nuo nebeicuotos, o sėklos gyvybingumas dėl kai kurių beicų fitotoksiškumo būna net šiek tiek mažesnis už nebeicuotos. Tačiau žieminių kviečių ir kvietrugių beicuotos sėklos lauko daigumas visais tyrimų metais buvo geresnis negu nebeicuotos. Rugių sėklos lauko daigumo duomenys labiau skyrėsi, priklausomai nuo metų, tačiau beicuoti vitavaksu 200 FF visais tyrimų metais sudygo daug geriau negu nebeicuoti.
Tyrimų metais žiemkenčių žiemojimo sąlygos buvo ypatingai palankios. Tačiau ir tokiomis sąlygomis beicuota sėkla sėti žiemkenčiai žiemojo geriau negu nebeicuota. Žieminiuose kviečiuose ir rugiuose 2001 m. pavasarį, labai anksti pradėjus plisti miltligei, liga silpniau reiškėsi vitavaksu, maksimu star ir baitanu universalu beicuotuose laukeliuose. Tais pačiais metais žieminiuose kvietrugiuose labai anksti pradėjus plisti geltonosioms rūdims, ligos intensyvumas buvo silpnesnis visuose beicuota sėkla sėtuose laukeliuose. Ypač veiksmingi nuo geltonųjų rūdžių ankstyvos infekcijos buvo baitanas universalas, premis ir maksimas star.
Vertinant varpų fuzariozės plitimą žiemkenčių beicavimo bandymuose paaiškėjo, kad beicuota sėkla sėtuose laukeliuose fuzarioze pažeistų varpų buvo mažiau. Ligos intensyvumas taip pat buvo mažesnis beicuotos sėklos laukeliuose.
Žieminiuose kviečiuose 1999 ir 2001 m. dėl beicų panaudojimo buvo gauti labai dideli grūdų derliaus priedai: 1999 m. - 1,97-2,48 t/ha, o 2001 m. – 0,86-1,45 t/ha. Pagrindinė tokio didelio derliaus priedo priežastis – tais metais žieminiai kviečiai buvo labai apsikrėtę kietosiomis kūlėmis. Tačiau 2000 m. dėl sėklos beicavimo gauti derliaus priedai buvo minimalūs, mat tais metais augalų žiemojimo sąlygos buvo labai palankios, o kietųjų kūlių buvo pažeistos tik pavienės varpos. Vidutiniais trejų metų duomenimis, kviečių derliaus priedai dėl sėklos beicavimo siekė toną ir daugiau. Tyrimų metais žieminių rugių grūdų derlius dėl beicų panaudojimo nepadidėjo (tai lėmė aukšta sėjamos sėklos reprodukcija (elitas) ir ypač žiemoti palankios tyrimų metų sąlygos). Žieminių kvietrugių esminiai derliaus priedai visais trejais tyrimų metais buvo gauti dėl sėklos beicavimo maksimu. Dvejus metus iš trejų esminis derliaus priedas buvo gautas beicuojant baitanu universalu.
Beicų poveikis žieminių kviečių 1 000 grūdų masei buvo nežymus, bet gausiai išplitus kūlėms, beicuota sėkla sėtuose laukeliuose dėl tankesnio pasėlio 1 000 grūdų masė turėjo tendenciją mažėti. Rugių ir kvietrugių 1 000 grūdų masė visais metais beicuota sėkla sėtuose laukeliuose sumažėjo (dėl tankesnio pasėlio).
Šiųmetė sėkla taip pat gausiai užsikrėtusi įvairių ligų pradais. Kai kuriose pasėliuose galėjo išplisti kietosios kūlės. Pernai dėl sausų dirvų kviečiai dygo ilgai, o apysausė dirva, užsitęsęs dygimas bei šilti orai ir yra tos sąlygos, kokių reikia kūliadaigiui prasiskverbti į dygstantį kvietį. Vasarą žiemkenčių žydėjimo metu daugelyje šalies vietų lijo: taigi buvo labai palankios sąlygos apsikrėsti varpų fuzarioze.
Šių argumentų turėtų pakakti, kad būtų nuspręsta sėti tik beicuotą žiemkenčių sėklą.