

- Roma STARKUTĖ, LIETUVOS SODININKYSTĖS IR DARŽININKYSTĖS INSTITUTAS
- Mano ūkis
Svogūnų augintojai, norėdami gauti kuo ankstyvesnį svogūnų derlių bei brangiau juos parduoti, stengiasi sukurti naujas auginimo technologijas. Pastaraisiais metais pradėti auginti dirvoje žiemojantys svogūnai.
Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute darytuose bandymuose svogūnai iš rudens sėti derlingose, geros struktūros, apsaugotose nuo šiaurės vėjų, aukštesnėse vietose su laidžiu podirviu lengvo priemolio ar priesmėlio dirvose. Geriausias priešsėlis – juodasis pūdymas. Rudenį, prieš svogūnų sėją, į dirvą išberiamos trąšos N30P60K120 v.m.
Pavasarį, prasidėjus augalų vegetacijai, svogūnai papildomai tręšiami amonio salietra N30. Papildomai tręšiant veiksminga amonio salietrą lygiomis dalimis maišyti su kompleksinėmis mikroelementinėmis trąšomis. Į paruoštą dirvą svogūnai sėjami iš karto pagal schemą 8x15x8x15x8x15. Sėklos norma rekomenduojama didesnė negu sėjamų pavasarį - apie 1,5 mln./ha. Po sėjos svogūnai nuo piktžolių nupurškiami stompu – 3 l/ha. Jei oras sausas, pasėlį reikėtų lieti. Dirva dirbama ir pasėliai prižiūrimi taip pat, kaip ir pavasarį sėjamiems svogūnams.
Penkios svogūnų veislės (Lietuvos didieji, Glacier, Radar, Swift ir Elektrik) sėtos trimis terminais: rugpjūčio 14, rugpjūčio 30 ir rugsėjo 14 dieną. Antrojo ir trečiojo sėjos termino svogūnai buvo mulčiuojami durpėmis. Mulčiuojama buvo apie lapkričio vidurį, kuomet dirva įšalusi. Prieš užšąlant svogūnėliai, sėti rugpjūčio 14 dieną, turėjo 4-5 laiškelius, sėti rugpjūčio 30 dieną – 2; 3 ir 4 laiškelius, sėti rugsėjo 13 dieną, vieni buvo kilpelės tarpsnio, kiti turėjo vieną laiškelį.
Peržiemojusių augalų kiekis skirtingais metais skyrėsi ir labai priklausė nuo meteorologinių sąlygų. Pavyzdžiui, Olandijoje kas 4 metai augalai per žiemą žūva.
2000-2001 metais, kai buvo ilgas ruduo bei švelni žiema, geriausiai peržiemojo rugpjūčio 30 dieną sėti augalai. Augalai, sėti rugpjūčio 14 dieną, dėl liūties buvo užplakti ir todėl prastai sudygo. Geriausiai peržiemojo Swift veislės svogūnai: 60,9 proc. augalų. Kitų veislių peržiemojo tik apie 7–20 proc. Žuvo visi svogūnai, sėti rugsėjo 13 dieną.
Svogūnų ropelės subrendo ir derlius buvo imamas birželio trečiąjį dešimtadienį. Didžiausią ropelių derlių užaugino veislė Swift – 7,8-3,8 t/ha, kitos veislės - tik apie toną. Veislė Elektrik pasirodė visai netinkama rudeninei sėjai, o svogūnų veislė Lietuvos didieji tuo metu dar tik pradėjo formuoti ropeles. Jie buvo tinkami tik laiškams.
2001-2002 metais ruduo buvo trumpesnis ir žiema šaltesnė: temperatūra krito iki 250C. Tais metais gerai peržiemojo tik Swift veislės svogūnai, sėti rugpjūčio 14 dieną. Prieš užšąlant jie turėjo 4-5 laiškelius ir stiprias šaknis.
Kai šaknys silpnesnės, šaltis iškilnoja žemę ir nutraukia silpnas svogūnų šaknis. Taip ir atsitiko antrosios sėjos svogūnams. Jie prieš užšąlant teturėjo 2-3 laiškelius ir silpnesnę šaknų sistemą. Pirmojo sėjos termino Swift veislės svogūnų peržiemojo apie 60 proc., o antrojo – tik 15 proc. Kitų veislių svogūnai žuvo.
Pirmojo sėjos termino derlius siekė 23,6 t/ha, antrojo – 1,1 t/ha. Jei pavasarį pasėlis tankus, tai, laiškams atžėlus iki 25-30 cm, augalai praretinami ir laiškai parduodami.
Pavasarį, įvertinus durpėmis mulčiuotų išlikusių augalų kiekį išilginiame metre, nustatyta, kad mulčiavimas visai neturėjo teigiamos įtakos trečiosios sėjos svogūnams - jie visi iššalo. Antrosios sėjos termino daugiausiai peržiemojo Swift ir Glacier veislės –atitinkamai 46 ir 48 proc. - augalų. Derlius: veislės Swift – 12,4 t/ha, o Glacier – 9,2 t/ha.
Esant nepastovioms žiemoms (o tokios Lietuvoje dažnos), Swift veislės svogūnus rekomenduojama sėti rugpjūčio viduryje, kad svogūnėliai iki užšąlant turėtų 4-5 laiškelius ir gerai įsišaknytų. Mažesni blogiau išsilaiko, o kilpelės fazėje visai iššąla. Tai akivaizdžiai parodė trečiasis sėjos terminas (09.13), nes po žiemos neliko nė vieno augalo. Nepadeda nė augalų mulčiavimas. Tad tokiu laiku sėti netikslinga. Jei svogūnai prieš užšąlant turi 4-5 laiškelius, mulčiuoti neapsimoka. Tačiau jei jie mažesni – turi 2-3 laiškelius - mulčiavimas padės bent daliai svogūnų išlikti per šaltą žiemą.