- Mano ūkis
- Mano ūkis
Šiaudus smulkinti ir paskleisti ant lauko ar surinkti ir išvežti - toks klausimas kyla daugeliui ūkininkų nuimant javų derlių. Ko verti šiaudai ir kokie jų vertės kriterijai? Ši problema aktuali ir Vokietijos ūkininkams.
Šiauduose esančios maisto medžiagos yra gera organinė trąša, tačiau svarbu, kad, patekusios į dirvą, šios medžiagos būtų prieinamos augalams formos. Šiaudų tvarkymas turi prasidėti jau nuo kombaino sureguliavimo. Gerai susmulkinti ir tolygiai paskleisti šiaudus yra pirmasis svarbus reikalavimas. Šiaudų puvimo procesai skatinami, įdirbant dirvą purentuvu arba išpurškiant KAS trąšas, nes pūdami šiaudai greičiau atiduoda maisto medžiagas dirvai ir greičiau pagerina jos struktūrą. Be to, paskleisti šiaudai sulaiko drėgmės garavimą iš dirvos.
Maisto medžiagų vertę nesunku apskaičiuoti ir ją palyginti su alternatyvių trąšų kaina. Kiekvienas paprastas tręšimo planas gali padėti nustatyti skirtumą tarp šiaudų išvežimo ir jų įterpimo į dirvą.
Pastaraisiais metais javų šiaudų vertė Vokietijoje, priklausomai nuo jų kiekio ir trąšų kainos, svyruoja nuo 172 iki 224 litų (nuo 50 iki 65 eurų) iš hektaro. Nustatyta, kad sąnaudos, reikalingos šiaudams sutvarkyti, susilygina su išlaidomis trąšoms.
Kartais už parduotus šiaudus gaunama labai mažai pinigų, bet, kita vertus, tuomet šiaudai greitai pašalinami iš lauko ir netrukdo toliau dirbti dirvą.
Mažina humuso deficitą
Augalų derlius labai priklauso nuo humuso kiekio dirvoje. Be to, humusingą dirvą mažiau žaloja nuolatos sunkėjančios žemės ūkio mašinos ir kita technika. Iš armens, auginant javus, humuso kasmet netenkama vidutiniškai 0,5-1,0 t/ha, o auginant kaupiamuosius augalus, šie nuostoliai 1,5-2,0 kartus didesni. Pagrindinis humuso susidarymo šaltinis yra įvairios augalų liekanos bei įterptos organinės trąšos.
Jei sėjomainoje kaupiamųjų augalų dalis nesiekia 30 proc., šiaudų išvežimas iš lauko neturi lemiamos reikšmės. Ūkiuose, kur kaupiamieji augalai sudaro daugiau kaip trečdalį visų pasėlių, atsiranda humuso deficitas. Jis turi būti kompensuotas organinėmis trąšomis, kad dirvos derlingumas nemažėtų. Tokiuose ūkiuose galimybė panaudoti savas organines trąšas – nemenkas privalumas.
Bandymų rezultatai rodo, kad kai kaupiamieji augalai sudaro 50 proc., jų derlius dėl neigiamo humuso balanso mažėja apie 20 procentų. Kitaip tariant, ūkio pelnas sumažėja apie 1 030 litų (300 eurų) iš hektaro. Tai beveik pusė gaunamo pelno, todėl iškyla labai rimtas pavojus, kad dar labiau sumažėjus derliui, ūkininkas gali bankrutuoti.
Organinės trąšos taupo sąnaudas
Tręšti organinėmis trąšomis beveik visada yra taupiau, negu mineralinėmis.
Įterpti į dirvą šiaudai mažina kitų organinių trąšų poveikį (ir sutaupo pinigų) bei didina dirvos derlingumą. Įvertinus visa tai, neapsimoka šiaudų parduoti mažiau kaip už 276-345 Lt/ha (80–100 EUR/ha).
Ūkiuose, kur sėjomainoje yra daug kaupiamųjų augalų, smulkinti šiaudus ir palikti juos lauke yra viena iš priemonių, mažinanti humuso deficitą. Tiesa, laukus dažnai prireikia dar papildomai patręšti kitomis organinėmis trąšomis. Tik nereikėtų persistengti, nes per didelis organinių medžiagų kiekis dirvožemyje pageidaujamo efekto neduoda.
Jeigu nėra pavojaus susidaryti humuso deficitui, šiaudai gali būti parduodami tiesiai iš lauko. Jeigu šeimininkas šiaudus dar ir supresuoja, būtina papildomai priskaičiuoti mašinų bei darbo sąnaudas.
Pagal užsienio spaudą parengė
Algirdas ALEKSYNAS