

- Rūta ANTANAITIENĖ
- Mano ūkis
Anksčiau dažniau augintos kaip daržo augalai, pastaraisiais metais saulėgrąžos labai išpopuliarėjo kaip dekoratyvinės gėlės. Šiltų ryškių spalvų žiedynai, tarsi mažos saulutės, puikiai atrodo ir darželyje, ir vazoje.
Vienametė saulėgrąža (Helianthus annuus) - tai astrinių (Asteraceae) šeimos vienametė gėlė. Saulėgrąžų tėvynė – Šiaurės Amerikos prerijos. Senovės inkai saulėgrąžą laikė saulės deive ir ją garbino. 1569 metais saulėgrąžų sėklų buvo atvežta į Europą, ir ši gėlė netrukus plačiai paplito. Augalo pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių: helios – saulė ir autkos – gėlės , t.y. saulės gėlė; gėlė, kuri gręžiasi į saulę.
Saulėgrąža yra nereiklus augalas, nesukeliantis daug rūpesčių augintojams. Gerai auga saulėtoje vietoje, derlingame, puriame, pakankamai drėgname dirvožemyje.
Iš viso saulėgrąžų priskaičiuojama daugiau kaip šimtas rūšių. Saulėgrąžų būna vienamečių ir daugiamečių, aukštaūgių (100-250 cm aukščio) ir žemaūgių (30-50 cm). Žiedai geltoni, oranžiniai, rausvi, purpuriniai, žiedynai tuščiaviduriai ar pilnaviduriai. Daugelio rūšių saulėgrąžų žiedynai sudaryti iš rudų vamzdelių ir geltonų liežuviškų žiedų. Dauginamos sėklomis (vienametės) ir krūmų dalijimu (daugiametės).
Labiausiai paplitusios vienametės aukštaūgės (iki 250 cm) saulėgrąžos su geltonai auksinės spalvos 25-30 cm skersmens žiedynais. Lapai tamsiai žalios spalvos, kiaušiniški, šiurkštūs, apatinė jų pusė matinė. Dauginamos sėklomis. Sėjamos balandžio viduryje kas 50 cm į negilią duobutę po 2-3 sėklas. Tarp eilių paliekami 20 cm atstumai. Daigams paūgėjus, toliau augti paliekamas vienas stipriausias augalas. Viename kvadratiniame metre telpa 8 augalai.
Daigus galima išauginti ir šiltnamyje – tuomet saulėgrąžos anksčiau žydės. Kovo mėnesį sėklos pasėjamos į 9 cm skersmens vazonėlius. Sėklos sudygsta 18oC temperatūroje per 7-14 dienų. Ūgtelėję daigeliai persodinami į 20 cm skersmens vazonėlius ir laikomi 15-18oC temperatūroje.
Saulėgrąžų augimas priklauso nuo dirvos derlingumo. Jei dirva gera, papildomai tręšti nereikia, nebent per sausras palaistyti.
Aukštosios saulėgrąžos auginamos patvoriuose ar tolimesnėse gėlynų vietose : pavieniui ar grupėmis, deriniuose su įvairiomis aukštaūgėmis varpinėmis žolėmis, verbenomis, kosmėjomis.
Holiday – 120 cm aukščio, diskas tamsiai rudos spalvos, liežuviški žiedai oranžiniai geltoni. Keras šakotas. Žydi liepos – rugsėjo mėn. Sėklos prinoksta rugsėjo mėnesį.
Floristan – 100 cm aukščio, diskas tamsiai rudas, liežuviški žiedai bronziniai rusvi. Sėklos prinoksta antroje rugpjūčio pusėje.
Hone Sonnengold – 150 cm aukščio su pilnaviduriais geltonai citrininiais 12-15 cm skersmens žiedynais.
Abendsonne – 200 cm aukščio, diskas tamsiai rudos spalvos, liežuviški žiedai raudonai rudi.
Herbstschonkeit – 200 cm aukščio, diskas tamsiai rudos spalvos, liežuviški žiedai dviejų spalvų : nuo disko pusės žiedlapis rausvai rudas, o pakraščiai geltoni. Tai įspūdinga veislė.
Hallo – 150 cm aukščio, diskas tamsiai rudos spalvos, liežuviški žiedai aukso geltonumo.
Ikarus – 140 cm aukščio, diskas tamsiai rudos spalvos, liežuviški žiedai citrinos geltonumo.
Žemaūges saulėgrąžas auginkite savo darželiuose, puoškite balkonus, sodinkite gėlynuose, vazonuose. Jos tinka skinti puokštėms.
Teddybar – 40 cm aukščio, žiedynai geltoni, pilnaviduriai.
Sunspot – 40 cm aukščio, žiedynai aukso geltonumo, pilnaviduriai, 15 cm skersmens.
Vienamečių saulėgrąžų varietetas – chrizanteminė saulėgrąža. Jos aukštis 150-200 cm. Žiedynai purpuriniai, raudoni, ne didesni kaip 20 cm skersmens. Pasėjus gegužės mėnesį, pražysta liepos mėn. antroje pusėje ir žydi iki rudeninių šalnų. Sėklos subręsta rugpjūčio pabaigoje.