- Dr. Algirdas ALEKSYNAS ŽEMĖS ŪKIO RŪMAI
- Mano ūkis
Europos Sąjungos šalyse nuo 1992 metų egzistuoja taisyklės, kuriose numatyta visiems stambiems ir vidutiniams ūkiams kasmet privalomai neužsėti mažiausiai 10 proc., maksimaliai – 33 proc. bendro javų, aliejinių augalų, kanapių, linų ir neapsėjamo pūdymo ploto. Smulkiems ūkiams, kurie užaugina mažiau kaip 92 tonas grūdų, palikti pūdymo neprivalu, tačiau tai daryti jie gali savo noru. Už paliktus pūdymus iš ES biudžeto mokama kompensacija, kuri lygi tiesioginėms išmokoms už javus ir kitų augalų pasėlius.
Lietuvos žemdirbiai jau kitais metais už tokius pūdymus gaus po 235 Lt/ha tiesioginių išmokų. Dirvos nenaudojimo laikotarpis tęsiasi nuo sausio 15 dienos iki rugpjūčio 31 dienos. Mažiausias privalomojo pūdymo lauko dydis, už kurį mokama tiesioginė išmoka, yra 0,3 ha. Pavyzdžiui, jeigu ūkininkas augina 10 ha javų ir rapsų, jis privalo palikti mažiausiai 1 ha, o daugiausiai 3,3 ha pūdymo. Pagrindinis tokių pūdymų tikslas - sumažinti perteklinės žemės ūkio produkcijos gamybą.
Pagal kitus ES galiojančius reglamentus, negalima šio pūdymo palikti visiškai neapsėto ir laikyti jį visą sezoną juodą. Mūsų žemdirbiai įpratę palikti juodąjį pūdymą, kurį intensyviai dirbant naikinamos piktžolės. ES šalyse juodojo pūdymo nerekomenduojama palikti dėl gamtosaugos, nes iš dirvožemio sparčiau plaunasi nitratai ir kiti lengvai tirpstantys junginiai, kurie teršia paviršinius ir gruntinius vandenis. Be to, juodajame pūdyme sparčiau vyksta humuso bei organinių medžiagų mineralizacijos procesai, todėl dirvoje sumažėja maisto medžiagų.
Paliktą pūdymą būtina kuo nors apsėti. Tačiau privalomuose pūdymuose išauginta produkcija neturi būti vartojama maistui ar pašarui. Paprasčiausias privalomojo pūdymo panaudojimo variantas, kuris labai dažnai taikomas daugelyje ES šalių, - apsėjimas žolėmis arba sideraliniais augalais. Apsėjus daugiametėmis žolėmis, pūdymas toje pačioje vietoje gali būti paliktas keletą metų, tačiau žolė negali būti naudojama pašarui. Ji gali būti nupjauta, susmulkinta ir paskleista tame pačiame lauke kaip žalioji trąša. Negalima šios masės kaip trąšos išvežti į kitą lauką. Sideralinių augalų derlių taip pat galima panaudoti žaliajai trąšai.
ES yra patvirtintas gana ilgas privalomuose pūdymuose leidžiamų auginti augalų sąrašas. Tai daugiausia energijai gauti ir pramoninėms prekėms gaminti tinkami augalai: rapsai - biodyzelinui arba alyvoms gaminti, grūdai - bioetanoliui, bulvės - krakmolui (iš kurio gaminami įvairūs indai, maišeliai, įpakavimo priemonės), vaistažolės bei prieskoniniai augalai, amylaziniai (krakmoliniai) žirniai, stambiagrūdės pupos, kartieji lubinai, kanapės, sėjamoji judra, topinambai, dygminai, greitai augantys miško augalai, kalėdinės eglutės ir daugelis kitų augalų.
Kai kurių augalų galima auginti tik atskiras veisles. Šių augalų augintojas privalo iš anksto sudaryti sutartį su perdirbimo įmone. Sutartyje būtina nurodyti tikslų pristatomos produkcijos kiekį. Tai įpareigoja augintoją privalomame pūdyme išaugintos produkcijos neparduoti maisto ar pašarų pramonei.
Jeigu ūkininkas sutartyje numatyto kiekio produkcijos negali pristatyti įmonei, jis privalo nurodyti priežastis. Jeigu dėl oro sąlygų planuotas derlius neužderėjo arba nukentėjo dėl gamtos stichijos, reikės pateikti tai įrodančius dokumentus. Dėl mažiausių pažeidimų ūkininkas gali netekti bet kokios paramos. Todėl apie bet kokius prirašymus ar kitus neteisingai pateiktus duomenis negali būti nė kalbos.
Daugelį minėtų augalų galima auginti ir Lietuvoje, tačiau šių augalų perdirbimo pramonės pas mus dar nėra. Kai kurių naujų augalų auginimas dar nepakankamai arba visiškai netyrinėtas, nežinomos jų auginimo technologijos, kokių papildomų žemės ūkio mašinų gali prireikti įsigyti. Realiausia, kad artimiausiu metu pas mus bus galima auginti rapsus bei aliejinius linus biodyzelinui gaminti. Jau šiais metais pradėjo veikti keletas biodyzelino gamybos įmonių, kurios per metus galės perdirbti 40–50 tūkst. tonų rapsų ar kitų aliejinių augalų sėklų. Netrukus pradės veikti bent dvi bioetanolio gamyklos. Šio produkto bus maišoma į benziną. Taip siekiama sumažinti įvežtinių naftos produktų naudojimą ir tikimasi, kad bus mažiau išmesta teršalų į aplinką. Bioetanolis bus gaminamas ir iš rugių, kvietrugių, kviečių bei kukurūzų.
Iš esamo augalų sąrašo pas mus puikiai augtų kanapės, topinambai, judros, daugelis aromatinių, prieskoninių bei vaistinių augalų. Taip būtų galima ne tik sumažinti perteklinės augalininkystės produkcijos gamybą, bet ir padidinti žemdirbių pajamas. Išsamesnės informacijos apie atskirus augalus, jų savybes, panaudojimo galimybes bei auginimą rasite kituose žurnalo numeriuose.