- Dr. Roma SEMAŠKIENĖ LIETUVOS ŽEMDIRBYSTĖS INSTITUTAS
- Mano ūkis
Augalininkystės produkcijos supirkimo kainos skatina žemdirbius ieškoti tinkamiausių technologinių sprendimų, siekiant sumažinti auginimo kaštus. Pasėlių apsauga nuo žalingų organizmų sudaro nemažą dalį auginimo kaštų, bet, tinkamai parinkus ir laiku panaudojus apsaugos priemones, tos išlaidos gali sumažėti.
Tereikia kartą du per savaitę augalų vegetacijos metu atidžiai apžiūrėti savo laukus. Ligoms ar kenkėjams pasiekus žalingumo ribą (kada žalingų organizmų gausumas ar pažeidimo intensyvumas yra tokio dydžio, kad jau reikia naudoti apsaugos priemones), reikia skubiai nuspręsti, kokias apsaugos priemones naudosite. Kiekvienam žalingam organizmui nustatomos individualios žalingumo ribos: tai lemia vyraujančios aplinkos ir augimo sąlygos, veislių savybės ir kiti faktoriai. Net tam pačiam kenkėjui ar ligai skirtinguose augaluose žalingumo ribos gali skirtis.
Žalingi organizmai gali plisti ne tuo pačiu metu. Labai svarbu žinoti, kokiu laiku kuri liga ar kenkėjas gali būti žalingiausi, o kada mažiau pavojingi. Pvz., rapsinis žiedinukas žalingiausias stiebo ilgėjimo metu. Jei šiuo tarpsniu jo randama bent 1-2 vabalai ant augalo, nedelsiant rapsų pasėlius reikia purkšti insekticidais. Butonizacijos metu insekticidai purškiami, kai ant vieno augalo randami 3-4 vabalai. Jei rapsinis žiedinukas plinta ir vėlesniais vystymosi tarpsniais, jis nebežalingas ir nuo jo purkšti insekticidais neverta.
Žieminių kviečių augintojai puikiai žino, kad pasėlius nuo stiebalūžės galima apsaugoti tik nupurškus tinkamais fungicidais bamblėjimo pradžioje, bet ne vėliau kaip iki BBCH 32 tarpsnio. Daugelyje šalių fungicidus nuo šios ligos rekomenduojama naudoti, kai pasėliuose randama 20-35 proc. stiebalūžės pažeistų augalų. Tad šios ligos išplitimą pasėliuose reikėtų vertinti augalų bamblėjimo pradžioje, bet ne vėliau.
Miltligės plitimo rizika yra nuo bamblėjimo pradžios iki plaukėjimo, todėl šios ligos plitimą reikia sekti visą tą laikotarpį. Kai randama ant trijų viršutinių lapų miltligės pustulų daugiau kaip ant 50 proc. patikrintų augalų, reikia purkšti fungicidais. Šie keli pavyzdžiai iliustruoja, kaip svarbu nuolat sekti pasėlių būklę ir panaudoti augalų apsaugos priemones tik tada, kai to reikia.
Neužtenka žvilgsnio pro mašinos langą
Pasėlis apžiūrimas kruopščiai, nepakanka tik pažvelgti pro mašinos langą ar pasidairyti lauko pakraštyje. Lauke reikia paėjėti toliau nuo krašto, pasėlį apžiūrėti keliose vietose. Pirmiausia nustatyti, kokios ligos ar kenkėjai plinta, ir jei plinta, tai kokie ir kiek. Plitimo gausumas ar pažeidimo intensyvumas nustatomas, apžiūrint po kelis augalus keliose tipingose lauko vietose. Jei laukas yra keliasdešimties hektarų ploto, kruopščiai apžiūrėti reikėtų ir vieną, ir kitą lauko kraštą. Ypač, jei viena dalis lauko yra atviroje vietovėje, kita tarp miškų ar kalvotoje vietoje. Skirtingos mikroklimato sąlygos gali lemti nevienodą žalingų organizmų gausumą net tame pačiame lauke.
Teiginys „labai gerai pažinti savo laukus” reiškia, kad reikia žinoti ne kur koks laukas yra, bet jų istoriją (kas tame lauke augo prieš metus, dvejus, trejus ar net daugiau, kokios piktžolės vyrauja, užmirkimo galimybės ir kita). Visa turima informacija labai praverčia, planuojant agrotechninius darbus, tręšimą ir parenkant augalų apsaugos priemones.
Sprakšiai – neišspręsta problema
Lietuvoje labai daug dirvonuojančių laukų.
Pagrindinė apsaugos priemonė nuo šio kenkėjo - nesodinti augalų į užkrėstus laukus.
Laukuose, kur planuojama auginti runkelius ar kukurūzus, viename kvadratiniame dirvos metre neturėtų būti daugiau kaip trys, bulvių lauke - ne daugiau kaip penkios sprakšių lervos. Net sodinant insekticidinio veikimo beicais beicuotas bulves, lervų neturėtų būti daugiau kaip 10 viename kvadratiniame metre.
Nustatyti dirvos užsikrėtimą sprakšių lervomis nesudėtinga. Einat per lauką įstrižaine ar šachmatine tvarka kasamos 50x50x30 cm duobutės, iš kurių iškastas dirvožemis pilamas ant šalia patiestos polietileno plėvelės ar brezento. Dirvožemis kruopščiai peržiūrimas ir išrenkamos bei suskaičiuojamos sprakšių lervos. Po to apskaičiuojamas vidutinis lervų skaičius kvadratiniame metre. Iki 5 ha ploto lauke kasamos 4, iki 50 ha - 10 duobelių. Patikrinus užsikrėtimo gausumą, pasirenkami tinkami auginti augalai.
Liepos mėnesį aktualu
Liepos mėnesį javai jau brandina derlių, tuo tarpu bulvių ir cukrinių runkelių pasėliuose pats tinkamiausias laikas plisti ligoms ir kenkėjams. Nuo daugelio ligų augalų apsaugos priemonės naudojamos, kai pasimato pirmieji ligų simptomai, o nuo bulvių maro purškiama pagal Valstybinės augalų apsaugos ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybų bei Lietuvos žemdirbystės instituto paskelbtą informaciją, kad pradeda plisti maras.
Labai svarbu pirmąjį kartą fungicidais nuo maro purkšti iš karto, kai paskelbiama apie maro plitimo pradžią jūsų regione. Vėlesnių purškimų dažnumas ir kiekis priklauso nuo meteorologinių sąlygų (marui plisti palankios ar ne), auginamų veislių, naudojamų fungicidų veikimo trukmės.
Nuo kolorado vabalo bulvės purškiamos, kai pasėlyje randama 10 proc. užpultų kerų, ant kurių randama po 10-15 lervų. Dauguma kenkėjų lervų turi būti II-III ūgio. Kolorado vabalų lervų gausumas pasėlyje nustatomas dešimtyje lauko vietų, apžiūrint po 10 kerų vagoje, po to, apskaičiuojamas užsikrėtusių kerų kiekis procentais bei vidutinis lervų kiekis ant užsikrėtusio kero.
Cukriniams runkeliams reikia apsaugos priemonių ne tik nuo piktžolių, bet ir nuo kenkėjų bei ligų. Ne visada cukrinių runkelių augintojai įvertina amarų žalą. Amarai ne tik tiesiogiai mažina derlių čiulpdami augalo sultis, bet tuo pačiu perneša runkelių virusines ligas, kurios taip pat sumažina derlių ir blogina jo kokybę. Šio kenkėjo žalingumo riba - kai pasėlyje randama 10 proc. apniktų augalų.
Cukriniams runkeliams pastaraisiais metais vis daugiau žalos padaro ligos. Ypač žalingos rudmargė ir baltuliai. Auginant runkelius tame pačiame lauke ne dažniau kaip kas 4 metai, šių ligų išplitimo rizika sumažėja. Kai liepos-rugpjūčio mėnesiais vyrauja šilti ir drėgni orai, didelė tikimybė, kad runkelių pasėliuose gausiai išplis rudmargė. Vėsesniu oru gausiau gali plisti baltuliai. Nuo liepos vidurio kas 7-10 dienų reikėtų apžiūrėti cukrinių runkelių laukus ir pastebėjus pirmuosius ligų požymius, purkšti fungicidais. Cukriniuose runkeliuose ligų ar kenkėjų gausumas vertinami dešimtyje lauko vietų, apžiūrint po 10 augalų eilutėje.
Laiku panaudotos apsaugos priemonės visada duoda geriausią biologinį bei ekonominį ir tuo pačiu pas mus kol kas dar menkai vertinamą aplinkosauginį efektą. Kartais, įvertinus pasėlius ir atsižvelgus į ligų bei kenkėjų žalingumo ribas, gali iš viso neprireikti naudoti augalų apsaugos priemonių.