- Astrida SLAVICKIENĖ LIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO UNIVERSITETAS
- Mano ūkis
Pabaiga, pradžia Nr. 5
Valstybinio socialinio ir sveikatos draudimo įmokos
Pagal Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymą ūkininkai save ir savo ūkio narius privalomai draudžia valstybiniu socialiniu pensijų draudimu pagrindinei pensijos daliai - bazinei pensijai - 152 Lt gauti.
Valstybinio socialinio draudimo pensijų įstatymo 2 str. 9 punktas bei VSD įstatymo 34 str. nustato, kad ūkininkai privalo mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas bazinei pensijai gauti. Ši nuostata nėra panaikinta, nors Ūkininko ūkio įstatyme parašyta, kad ūkininkų socialinis draudimas - savanoriškas. Taigi įstatymai prieštarauja vienas kitam. Iki šių metu lapkričio 15 d., paskutinio įmokų sumokėjimo termino, kuris nors vienas iš tų dviejų įstatymų turės būti pakeistas.
Ūkininkai ir jų ūkių nariai, apsidraudę privalomuoju valstybiniu socialiniu pensijų draudimu, įgyja teisę gauti valstybinio socialinio draudimo senatvės ar invalidumo pagrindinę pensijos dalį – bazinę pensiją. Mirties atveju sutuoktinis ir vaikai įgytų teisę į našlių ir našlaičių pensijas.
Nuo 2002 m. spalio 1 d. visi draudėjai, kurie turi mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas už save ir draudžiamus asmenis, privalo registruotis teritorinėse valstybinėse mokesčių inspekcijose, nes valstybinio socialinio ir sveikatos draudimo įmokų administravimą iš SODROS perėmė valstybinė mokesčių inspekcija.
Šiuo metu (2003 m.) valstybinio socialinio draudimo bazinei pensijai gauti patvirtintas mėnesio įmokos dydis – 73,50 Lt, taigi ūkininkas už save ir ūkio narius už kiekvieną asmenį moka po 73,50 Lt (įmokas privaloma mokėti nuo įsiregistravimo Ūkininkų ūkių registre dienos).
Įmokas ūkininkai gali mokėti jiems patogiu laiku ir periodais, bet metų įmokas privalo sumokėti ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną prieš lapkričio 15 dieną. Jei ūkininko ūkis įregistruojamas po lapkričio 15 dienos, įmokas už einamuosius metus reikia sumokėti ne vėliau kaip einamųjų metų paskutinę darbo dieną.
Valstybinio socialinio draudimo įmokos gali būti mokamos pavedimais per banką ir pašto perlaidomis. Įmokų mokėtojai mokėjimo dokumentuose privalo nurodyti valstybinio socialinio draudimo įmokų kodus.
Ekonomiškai silpni ūkiai
Ekonomiškai silpnų ūkių ūkininkai, drausdami save ir dirbančius savo ūkio narius, turi teisę mokėti tik tam tikrą valstybinio socialinio draudimo įmokos dalį (šiuo metu – 30 Lt 40 ct). Kita įmokos dalis mokama iš valstybės biudžeto lėšų.
Prašymus įtraukti ūkius į ekonomiškai silpnų ūkininkų ūkių sąrašus reikia pateikti rajonų savivaldybių žemės ūkio skyriams ne vėliau kaip iki kiekvienų metų birželio 15 dienos.
Kartu su prašymu turi būti pateikti: tūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimo kopija; tūkio narių sąrašas; tpažyma apie praėjusiais metais sumokėtas valstybinio socialinio draudimo įmokas. Jeigu ūkininko ūkio bendrosios pajamos bus mažesnės už ūkininko ūkio remiamas pajamas, toks ūkis bus pripažintas ekonomiškai silpnu.
Tik pripažinus ūkininko ūkį ekonomiškai silpnu, ūkininkas, drausdamasis pats ir drausdamas savo ūkio narius, įgauna teisę mokėti valstybinio socialinio draudimo kita įmokos dalį. Iš valstybės biudžeto lėšų įmokos dalis bus dengiama tik tuomet, jei ūkininkai už save ir savo ūkio narius įmokos dalį už metus sumokės ne vėliau kaip iki kiekvienų metų lapkričio 15 dienos. Ūkininkai, laiku nesumokėję jiems priklausančios mokėti įmokų dalies, tais metais netenka teisės naudotis šia lengvata.
Valstybinio socialinio draudimo įmokų gali nemokėti ūkininkai ir jų ūkių nariai, jei jie:
-
yra Valstybinio socialinio draudimo fondo pensininkai;
-
yra I ar II grupės invalidai nuo vaikystės, gaunantys šalpos (socialinę) pensiją;
-
yra senatvės pensijos amžiaus asmenys, gaunantys šalpos (socialinę) pensiją arba kompensaciją pagal Šalpos (socialinių) pensijų įstatymą;
-
gauna valstybinio socialinio draudimo pensiją iš tos šalies, su kuria Lietuvos Respublika yra sudariusi tarptautinę sutartį, ir ta sutartis yra įsigaliojusi;
-
yra laisvės atėmimo vietose;
-
yra draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu pagal Lietuvos Respublikos įstatymus (dirba pagal darbo sutartis);
-
yra sulaukę senatvės pensijos amžiaus pagal Lietuvos Respublikos pensijų įstatymus;
-
turi būtinąjį stažą valstybinei socialinio draudimo senatvės pensijai gauti. Šiais metais (2003 m.) būtinasis stažas moterims yra 29 metai, vyrams – 30 metų.
Sveikatos draudimo įmokos
Ūkininkas už save ir ūkio narius turi mokėti sveikatos draudimo įmokas. Šios įmokos skirtos tam, kad ūkininkas ar jo ūkio narys galėtų gydytis gydymo įstaigose, gauti kompensuojamus vaistus, vykti gydytis į sanatoriją.
Ūkininko ir ūkio narių sveikatos draudimo įmokų dydis yra:
-
ūkininkai už save ir pilnamečius ūkio narius, dirbančius ūkyje, kas mėnesį moka 3,5 proc. minimalios mėnesinės algos dydžio įmokas, t.y. 430 x 3,5 proc. = 15,05 Lt;
-
asmeninio ūkio naudotojai už save ir pilnamečius ūkio narius, dirbančius ūkyje, moka 1,5 proc. minimalios mėnesinės algos dydžio sveikatos draudimo įmokas kas mėnesį, t.y. 430 x 1,5 proc. = 6,45 Lt.
Ūkininkai už save ir ūkio narius sveikatos draudimo įmokų nemoka tais atvejais, kai sveikatos draudimu yra draudžiami valstybės lėšomis (senatvės pensininkai, invalidai ir t.t.).
Samdomi darbuotojai
Jeigu ūkininkas samdo darbuotojus dirbti ūkyje, jis tampa draudėju ir turi už juos mokėti, t.y. iš jų darbo užmokesčio išskaičiuoti ir sumokėti valstybinio socialinio ir sveikatos draudimo įmokas. Priimdamas darbuotoją į darbą, priėmimo į darbą dieną ūkininkas turi VSDF teritoriniam skyriui (SODRAI) pateikti 1a–SD arba 1b–SD formą. Jeigu asmuo neturi VSD pažymėjimo, ši forma tampa paraiška pažymėjimui gauti. Jis išduodamas asmeniškai pačiam apdraustajam, kuris patikrina, ar teisingos apie jį pateiktos žinios, pasirašo pirmajame jo puslapyje ir teritorinio skyriaus apdraustiesiems išduotų draudimo pažymėjimų apskaitos knygoje. Pažymėjimas gali būti išduotas ir apdraustojo (raštu) įgaliotajam asmeniui.
Ūkininkas, priėmęs asmenį į darbą, draudimo pažymėjime įrašo šiuos duomenis: eilės numerį, priėmimo į darbą datą, įmonės pavadinimą, nurodant draudėjo kodą, asmens pareigas.
Žinios apie išmokėtą darbo užmokestį ir draudimo įmokas socialinio draudimo pažymėjime rašomos pasibaigus metams (ne vėliau kaip kitų metų vasario 1 dieną).
Atleidžiant darbuotoją iš darbo, VSD fondo teritoriniam skyriui perduodamas praneimas (2a-SD arba 2b-SD formos) apie darbuotojo atleidimą iš darbo. Šį dokumentą reikia perduoti per tris dienas nuo asmens atleidimo iš darbo dienos.
Ūkininkas pranešimus gali išsiųsti registruotu laišku, kurio spaudo data turi sutapti su asmens atleidimo iš darbo data. Be to, pranešimus galima siųsti faksu ir po to per 3 dienas pristatyti originalius patvirtintus pranešimus.
Privalomosios VSD įmokos skaičiuojamos pagal kiekvienam darbuotojui (apdraustajam) apskaičiuotą darbo užmokestį (nepriklausomai nuo išmokėjimo šaltinių), įskaitant ir neapmokestinamąjį pajamų dydį.
VSD įmokos skaičiuojamos ne nuo visų su darbo santykiais susijusių išmokų
Įmokos skaičiuojamos nuo:
-
darbo užmokesčio, apskaičiuoto už atliktą darbą arba dirbtą laiką;
-
natūrinių išmokų vertės;
-
įvairių priemokų ir priedų;
-
premijų;
-
apmokėjimo už atostogas;
-
atlyginimo už priverstinę pravaikštą, grąžinus darbuotoją į darbą;
-
kompensacijų už nepanaudotas atostogas, mokamų atleidžiamiems iš darbo asmenims;
-
kitų darbo užmokesčio priskaičiavimų.
Įmokos neskaičiuojamos nuo:
-
visų iš VSD lėšų mokamų išmokų;
-
socialinės rūpybos pašalpų, pensijų ir kompensacijų;
-
laidojimo pašalpų;
-
iš ūkininko ūkio lėšų mokamų pašalpų;
-
kitų išmokų.
Pavyzdžiui, ūkininkas G.Laukys samdo keturis darbuotojus. Jiems už 2002 m. rugpjūčio mėn. priskaičiuota darbo užmokesčio:
darbininkui K.Bartkui - 300,00 Lt (priimtas į darbą rugpjūčio 16 d.);
darbininkui L.Rimui - 350,00 Lt;
darbininkei L.Klimienei - 700,00 Lt.
Be to, L.Rimui apskaičiuota ligos pašalpa – 539,78 Lt.
Darbininkui R.Balčiui apskaičiuotas užmokestis už atostogas – 500,00 Lt (atostogavo rugpjūčio 1-31 d.).
Iš darbo atleidžiamai L.Klimienei apskaičiuota kompensacija už nepanaudotas atostogas – 500,00 Lt.
Socialinio ir sveikatos draudimo įmokas į Valstybinio socialinio draudimo fondą privalu sumokėti ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną prieš kito mėnesio 15 dieną. Mokėjimo pavedimai pateikiami bankams visai atitinkamo laikotarpio privalomojo valstybinio socialinio draudimo įmokų sumai, nepriklausomai nuo to, kiek pinigų yra draudėjo sąskaitoje.
Ūkininkai turi teikti informaciją SODRAI apie:
-
apdraustojo priėmimą į darbą (forma 1a-SD arba forma 1b-SD) - tą pačią dieną;
-
apdraustojo atleidimą iš darbo (forma 2a-SD arba forma 2b-SD) - per tris dienas;
-
kiekvienam apdraustajam per kalendorinį ketvirtį apskaičiuotas draudžiamųjų pajamų ir valstybinio socialinio draudimo įmokų sumas (forma 3-SD, forma 4-SD, formos 3-SD priedas) kartu su finansine ataskaita (Forma Nr. 4) - kiekvieną ketvirtį, ne vėliau kaip iki kito ketvirčio pirmo mėnesio paskutinės darbo dienos prieš 15 dieną;
-
atostogų suteikimą (nutraukimą) motinai (tėvui) vaiko priežiūrai nuo vienerių iki trejų metų amžiaus (forma 9-SD) - per 5 dienas nuo atostogų vaiko priežiūrai suteikimo;
-
pensininkams per kalendorinį mėnesį priskaičiuotas draudžiamųjų pajamų sumas (forma 10-SD, forma 11-SD) - kiekvieną mėnesį, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 15 dienos;
-
nemokamų atostogų suteikimą (nutraukimą) apdraustiesiems (forma 12-SD, forma 12a-SD) - per 3 dienas nuo nemokamų atostogų suteikimo (nutraukimo).