- Dr. Eugenijus DAMBRAUSKAS, LIETUVOS SODININKYSTĖS IR DARŽININKYSTĖS INSTITUTAS
- Mano ūkis
Pastaraisiais metais, vėl suaktyvėjus perdirbimo įmonių veiklai, padidėjo susidomėjimas lauko agurkais.
Agurkai mėgsta šilumą, vien sėkloms sudygti reikia iki 14 oC įšilusios dirvos. Pagal gamtinius šilumos išteklius, šalies šiaurės vakarų dalis priklauso I-ajai šiluminei zonai (aukštesnių kaip 10 oC temperatūrų suma 1 600-2 000 oC). Kiti rajonai priskiriami II-ajai šiluminei zonai (2 000-2 400 oC). Manoma, kad agurkai kasmet dera tik tuomet, kai aukštesnių kaip 10 oC temperatūrų suma lygi 2 800-2 900 oC, o temperatūrų sumai esant 2 100 oC, agurkai derės 9 metus iš 10. Tad teoriškai beveik kiekvienais metais turėtume gauti gausų agurkų derlių. Bet, deja, taip nėra.
Dažniausiai turimų resursų užtenka tik iki derėjimo pradžios. Netgi pietrytiniuose rajonuose agurkams palankūs būna 5-7 metai iš 10. Ilgam atvėsęs oras gali sutrikdyti augalų medžiagų apykaitą, sukelti baltyminių medžiagų irimą, ląstelių apmirimą. Augalų jautrumas vėsiam orui kinta su jų amžiumi. Atvėsimams labiausiai jautrūs pradėję derėti agurkai. Šiuo periodu kritine laikoma 15 oC temperatūra. Kad agurkai gausiai derėtų, reikia, kad aukštesnių kaip 15 oC temperatūrų suma būtų 1 500-1 600 oC, o Lietuvoje šis šiluminis rodiklis svyruoja nuo 800 iki 1 450 oC. Todėl nieko nuostabaus, kad ne kiekvieni metai būna „agurkiniai“.
Apie tai, kad Lietuvoje agurkai dera tik sausą šiltą vasarą jau praėjusio šimtmečio pradžioje rašė prof. J. Kriščiūnas. Anot garsaus prieškario agronomo J.Strazdo, pas mus agurkai uždera arba labai gerai arba visai nedera. Taigi, auginant agurkus lauke, nėra jokios garantijos, kad bus gautas bent patenkinamas derlius, nepaisant, kad augintojas laikėsi visų agrotechnikos ir augalų apsaugos reikalavimų.
Šiuo metu lauko agurkų asortimentas gana įvairus. Galima pasirinkti norimą veislę pagal vaisių naudojimo paskirtį, jų dydį, išvaizdą.
Kaip pasirinkti agurkų veislę
-
Auginant didelius agurkų plotus, nerekomenduojama auginti veislių, nors jų sėklos pigesnės. Kadangi daugumos veislių agurkai ant pagrindinio stiebo žydi tik kuokeliniais (be užuomazgų, tuščiais) žiedais, o žiedai su „agurkėliais“ formuojasi ant šoninių atžalų, gaunamas mažesnis už potencialų ir ankstyvasis, ir bendras derlius. Todėl veislių Nežinskij, Wisconsin SMR, Trakų pagerintieji, Kauniai agurkus geriau auginti darže, kolektyviniame sode, kur juos įmanoma rūpestingai prižiūrėti ir dažnai skinti. Tuomet gaunamas geras vaisių derlius. Juos tinka rauginti, marinuoti ir vartoti šviežius.
-
Didesniuose plotuose geriau auginti agurkų hibridus (F1). Jų sėklos yra šiek tiek brangesnės, bet derliaus priedas su kaupu kompensuoja kainos skirtumą. Auginant agurkus pramoniniu būdu, reikėtų vengti hibridų su juodais dygliukais, nes jų vaisiai linkę greitai gelsti. Todėl nelabai tiks pas mus platinami gana derlingi, bet juodaspygliai hibridai Polan, Brigadnij.
-
Nevertėtų pramoniniu būdu lauke auginti trumpavaisių partenokarpinių (mezgančių be apdulkinimo) agurkų. Jų sėklos gana brangios, pardavinėjamos vienetais, o ne sveriamos. Kadangi mūsų krašte agurkų derliaus gavimo tikimybė vos 50 proc., tai geriau nerizikuoti, nedidinti produkcijos savikainos ir pasirinkti gerokai pigesnę sėklą. Juo labiau, kad lauke daugelis partenokarpinių hibridų jautriau reaguoja į nepalankias klimato sąlygas, ir vėsesnę vasarą jų derlius būna nedidelis.
-
Lauke vertėtų auginti trumpavaisius bičių apdulkinamų agurkų hibridus su baltaspygliais vaisiais. Agurkai su baltais spygliukais ne taip greitai gelsta, kur kas ilgiau išlaiko prekinę išvaizdą. Šiuo metu rinkoje gana daug lenkiškos selekcijos agurkų hibridų. Jų vaisiai baltaspygliai, sodriai žali su įvairaus ilgio baltų juostelių piešiniu. Deja, sausą ir karštą vasarą dalies senesnės selekcijos lenkiškų hibridų vaisiai būna karstelėję. Tas pats būdinga ir derlingam rusiškam hibridui Movir-1. Naujesnės selekcijos lenkiški ir rusiški agurkai šios savybės jau neturi. Pastaraisiais metais Lietuvoje neblogai dera olandiškos selekcijos hibridai, išsiskiriantys stabiliu, tolygiu derliumi. Daugumos jų vaisiai tamsiai žali, beveik be juostelių piešinio, šiek tiek neįprasti mūsų pirkėjo akiai, bet nekartūs ir ilgai negelsta. Maloni išimtis – hibridas Accord F1. Gražios formos, sodriai žali su kontrastingu baltų juostelių piešiniu vaisiai primena tipiškus lauko agurkus. Į juos savo išvaizda ir derliumi panašus Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute sukurtas hibridas Krukiai F1. Visų čia paminėtų hibridų vaisius tinka marinuoti, daugumą - ir rauginti.
Vieta
Idealiausia vieta agurkams auginti – dideliais pastatais, medžių ar krūmų masyvais nuo vyraujančių vėjų apsaugotas laukas. Labai gerai, jei yra nedidelis nuolydis į pietų pusę. Anksčiau plačiai rekomenduoti greitai įšylantys upių slėniai turi nemažą trūkumą – čia kur kas dažniau pasitaiko vėlyvosios ir ankstyvosios šalnos, o rugpjūtį ilgiau užsilaiko tirštas rūkas, sukuriantis sąlygas plisti netikrajai miltligei.
Dirva
Agurkus rekomenduojama sėti į derlingą, greitai įšylančią lengvą priemolio ar priesmėlio dirvą. Bet paprastai sunku rasti reikiamo dydžio lauką su palankiomis agroklimato sąlygomis ir tinkamos struktūros dirva.
Lietuvoje agurkai auginami įvairiose dirvose, tik reikėtų vengti labai lengvų, smėlėtų dirvų, nes bent kiek sausesnę vasarą tektų laistyti. Taip pat netiks ir sunkios, molingos dirvos, nes jos vėlai ir lėtai įšyla, o po didesnio lietaus užmirksta. Tuomet sunku vaikščioti (neužmirškite – agurkai skinami kas antrą dieną ir dažniau), o išdžiūvus susidaro stora pluta, pro kurią agurkai negali sudygti. Bet įterpus pakankamą kiekį organinių trąšų, dažnai iš pirmo žvilgsnio netinkamoje dirvoje auginami agurkai gali užauginti gerą derlių. Sunkesnėms dirvoms pagerinti tinka mėšlas su šiaudais (pagerės dirvos purumas, aerobinės savybės), o lengvame priesmėlyje labiau tiks kompostinė žemė ar perpuvęs mėšlas (padidins dirvos rišlumą, geriau laikysis drėgmė).
Pavasarį agurkams skirtame lauke užariamas mėšlas (iki 100 t/ha) arba įterpiama iki 800 kg/ha kompleksinių ar atitinkamos proporcijos vienanarių trąšų. Mineralines trąšas geriau įterpti vėlesnių kultivavimų metu, nes patekusios į apatinį armens sluoksnį jos agurkams dažnai tampa nepasiekiamos. Iki sėjos laukas 2-3 kartus kultivuojamas, taip sunaikinama dalis viršutiniame dirvos sluoksnyje esančių piktžolių. Paskutinį kartą kultivuojama prieš pat sėją.
Sėja
Agurkai sėjami nuo gegužės trečiojo dešimtadienio iki birželio pabaigos. Seniau fenologiniu indikatoriumi buvo laikomas paprastųjų alyvų žydėjimas. Kadangi Lietuvoje alyvos dažnai pradeda žydėti jau gegužės viduryje ar net pradžioje, kaip signalą agurkams sėti reikėtų laikyti alyvų žydėjimo pabaigą, kai žiedai jau pradeda byrėti. Latvijoje agurkai sėjami sužydėjus kaštonams ar geltonajai akacijai (karaganai).
Su agurkų sėja nereikėtų skubėti. Kadangi agurkai dygsta tik kai dirvos temperatūra ne mažesnė kaip 14 oC, į šaltą dirvą pasėtos sėklos supūva arba dygsta ilgai ir netolygiai, o pasėlis būna nevienodas. Per anksti sudygusius daigus gali nušaldyti vėlyvosios pavasario šalnos. Jų tikimybė respublikoje 1-2 metai iš 10, o Pietryčių Lietuvoje – 2-3 iš 10 metų. Oro atvėsimo iki 2 oC ir dar šalčiau gegužės pabaigoje reali tikimybė 1-6, o birželio pradžioje 1-3 metai iš dešimties. Taigi pernelyg anksti pasėti agurkai gali visiškai neužaugti.
Anksčiau rekomenduota agurkų sėklos norma buvo 6-8 kg/ha. Dabar, pagerėjus sėklos kokybei ir auginamų veislių derlingumui, užtenka ir 2 kg/ha, o kruopštesni daržininkai apsieina su dar mažesniu kiekiu. Rekomenduojamas augalų skaičius – 50-55 tūkst./ha (5 augalai/m2).
Priklausomai nuo turimos technikos ar sėjos būdo, agurkai sėjami 100-120 cm tarpueiliais, paliekant tarp augalų 10-25 cm tarpus. Auginant didesniame plote, kas 10-20 m paliekami transporto takai, kuriuose derėjimo metu išdėstoma tara ir pilami vaisiai. Transporto takuose galima auginti ankstyvąsias daržoves, kurių derlius sudorojamas iki agurkų derėjimo.
Jei šilumos pakanka, agurkų pirmieji daigai pasirodo po 4-5 dienų, masiškai sudygsta po 7-8 dienų. Jei po sėjos orai atvėsta, agurkų daigai pasirodo po 12-15 d. Plėvele dengti agurkai sudygsta daug greičiau ir vienodžiau.
Priežiūra
Lauko agurkus prižiūrėti nesudėtinga. Sudygę daigai iš pradžių auga gana lėtai (iki pirmojo tikro lapo pasirodymo praeina 10 d.), todėl svarbu laiku išnaikinti piktžoles. Iki pat agurkų žydėjimo (liepos vidurio) piktžoles galima naikinti mechanizuotai - purenant tarpueilius. Augalams išleidus antrąjį tikrą lapą, pasėlis retinamas, paliekant 15-20 cm tarp augalų.
Daigams sutvirtėjus, patartina juos apkaupti – papildomai išaugusios šaknys padidina maitinamąjį plotą, geriau pasisavinamos maisto medžiagos. Pravartu apkaupimą derinti su papildomu tręšimu azoto trąšomis (iki 20-30 g/m2). Azoto trąšos išberiamos 10-15 cm nuo augalų (neverta barstyti tarpueiliuose, ten agurkų šaknų nebūna). Prieš žydėjimą galima papildomai patręšti ir kompleksinėmis trąšomis, turinčiomis daugiau kalio – tai skatins vaisių formavimąsi.
Iki derėjimo tarpueiliai purenami iki 10 cm gyliu. Augalams pradėjus dengti tarpueilius ir derėti, šie daugiau nebepurenami – vėliau išaugusi viena kita pavienė piktžolė jau neturės įtakos agurkų derliui.
Lauko agurkai turi kur kas mažiau ligų ir kenkėjų negu šiltnamio. Dažniausiai lauke agurkams kenkia pupinis amaras, kartais randamas ir ant vos sudygusių daigų. Užtenka 1-2 amarų ant augalo, kad sėklaskiltės būtų palinkusios žemyn, deformuotųsi, o pirmasis lapelis vystytųsi netolygiai. Dažniausiai amarai pažeidžia intensyviai augančias agurkų viršūnes. Nuo amarų gelbsti insekticidai – aktara, aktelikas, decis, fastakas.
Šiuo metu auginamiems pramoniniams hibridams daugiausia žalos pridaro netikroji miltligė, pažeidžianti agurkų lapus. Ant lapų atsiranda pavienės, bet greitai plintančios, susiliejančios rudos dėmės, vėliau lapalakštis nudžiūna. Esant palankioms sąlygoms (vėsios, drėgnos naktys, šiltos dienos), liga plinta labai greitai ir per trumpą laiką gali sunaikinti dar net nepradėjusius derėti pasėlius. Nors dauguma šiuolaikinės selekcijos agurkų yra daugiau ar mažiau tolerantiški netikrajai miltligei, bet esant palankioms ligai plisti sąlygoms, jie irgi pažeidžiami, tik šiek tiek vėliau ir mažiau. Todėl svarbu laiku pradėti profilaktiškai purkšti, kol liga dar nepasirodė ar pastebėti tik pirmieji jos požymiai.
Nepaisant išskirtinių metų, kuomet pirmosios dėmės pasirodė dar prieš agurkų žydėjimą, dažniausiai netikroji miltligė pasireiškia liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje arba dar vėliau. Taigi pirmuosius profilaktinius purškimus reikėtų pradėti prieš agurkų žydėjimą ir kartoti kas 10-14 dienų. Ligai jau pasireiškus ir esant intensyviai jos eigai, purškiama dažniau. Praktiškai lauke užtenka 3-4 purškimų.
Vėliau purkšti nebeverta, nes, rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje orams pastebimai atvėsus, agurkai vis tiek nebedera, nepaisant lapų žalumo ir pradėjusių augti užuomazgų kiekio. Užsitęsus vėsesniam orui, lapai masiškai pradeda gelsti ne tiek nuo netikrosios miltligės, kiek nuo sutrikusios medžiagų apykaitos ir baltyminių medžiagų irimo.
Nuo netikrosios miltligės tinka ditanas, topazas, ridomilas, previkuras ir kt. preparatai. Jų naudojimo rekomendacijas galima rasti specialiojoje literatūroje ir prie preparatų pridėtose instrukcijose.
Kitoms lauko agurkams būdingoms ligoms (paprastajai miltligei, rauplėms, bakteriozei) dauguma šiuolaikinių hibridų yra pakankamai atsparūs ir jomis pastaruoju metu agurkai serga rečiau.
Derėjimas
Lietuvoje iš sėklų lauke auginti agurkai pradeda derėti liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje, bet vėsesnę vasarą pirmieji vaisiai pasirodo tik rugpjūčio viduryje. Kai sąlygos palankios, agurkai lauke dera 30-40 dienų. Galėtų derėti ir ilgiau, bet stipriai atvėsus orams, jų derėjimas baigiasi, užsimezgę vaisiai toliau nebesivysto. Naudojant įprastą agrotechniką ir hibridinių agurkų sėklą, galima gauti 28-30 t/ha agurkų derlių. Karštą „agurkinę“ vasarą ūkinis derlius gali pakilti iki 35-40 t/ha, bet vėsią, lietingą vasarą, nežiūrint visų pastangų ir priežiūros, agurkų užderės vos 10-15 t/ha ar net mažiau.
Agurkų skynimas
-
Derėjimo pradžioje agurkai skinami kas 2 dienas, pradėjus masiškai derėti – kas antrą dieną, o karščių metu - net kasdien.
-
Derėjimo pradžioje pravartu virkščių viršūnes nukreipti eilės kryptimi. Tuomet jos mažiau bus mindomos, ne taip augs šoninės atžalos, bus didesnis derlius.
-
Skinant agurkus, reikėtų stengtis neiškilnoti virkščių. Tuomet augalai ne taip nukentės nuo vėjo, nesikeis drėgmės režimas, o maisto medžiagos bus skirtos vaisiams formuoti, o ne lapams grąžinti į pradinę padėtį.
-
Agurkai skinami atsargiai paspaudus kotelį. Masinio skynimo metu reikėtų išskinti visus peraugusius, kreivus, nestandartinius vaisius. Jei nėra kur jų sunaudoti ir sunku išnešti iš lauko, nereikalingą produkciją galima palikti prie augalų. Nuskinti nestandartiniai vaisiai neeikvos maisto medžiagų, o jų išskirtas CO2 skatins agurkų derėjimą.
-
Patartina agurkus skinti anksti ryte ar antroje dienos pusėje.
-
Saugojimo trukmė priklauso nuo temperatūros režimo ir oro drėgmės. Kai vėsu ir oras drėgnas, agurkai praranda mažiau drėgmės ir ilgiau išlaiko prekinę išvaizdą, nes gerokai sulėtėja kvėpavimo procesas ir sumažėja vaisiuose esančio cukraus kiekis. Kai temperatūra 8-10 oC ir aukšta santykinė drėgmė, agurkų vaisiai prekinę išvaizdą gali išlaikyti 4-5 dienas. Drėgmei palaikyti agurkai laikomi plėvele išklotose dėžėse arba plėveliniuose maišuose. Atšaldžius orą iki 0-2 oC ir esant 90 proc. oro drėgmei, agurkus galima išlaikyti 2-3 savaites.