- Antanas RONIS, LIETUVOS ŽEMDIRBYSTĖS INSTITUTAS
- Mano ūkis
Žirniai yra vieni svarbiausių pašarinių augalų. Žirnių grūduose daug baltymų, angliavandenių, mineralinių druskų, amino rūgščių ir vitaminų, reikalingų gyvuliams. Kaip ankštiniai augalai jie vertingi ir tuo, kad dėl gumbelinių bakterijų sukaupia dirvoje atmosferos azotą. Paplitus pusiau belapėms veislėms, vis dažniau sėjami grynų žirnių pasėliai. O kai didėja pasėlių plotai, didėja ir ligų bei kenkėjų išplitimo rizika.
Žirnių pasėliuose kasmet plinta gumbeliniai straubliukai, žirniniai ir pupiniai amarai, žirniniai vaisėdžiai, tripsai. Vieni iš žalingiausių žirnių kenkėjų, galinčių padaryti didžiausius derliaus nuostolius, yra žirniniai amarai. Panašaus klimato Europos šalyse žirniniai amarai yra pagrindiniai žirnių kenkėjai. Lietuvoje keletą pastarųjų metų žirniniai amarai plinta vis gausiau. Valstybinės augalų apsaugos tarnybos duomenimis 1997 m. žirninių amarų buvo rasta tik ant 0,5 proc. stiebų ir vidutiniškai ant vieno apkrėsto augalo buvo 0,2 amaro, o 1998 m. - jau ant 15,9 proc. stiebų. 2000 m. amarai pasėliuose buvo apnikę 45,9 proc. stiebų. 2001 m. vėsoki ir lietingi orai sustabdė jų plitimą, o 2002 m. labai šilti ir sausi orai vėl lėmė labai gausų amarų antplūdį. Tuose žirnių pasėliuose, kurie buvo nepurkšti insekticidais, amarai sunaikino beveik visą derlių.
2002 m. Lietuvos žemdirbystės institute buvo darytas insekticidų palyginimo bandymas žirnių pasėlyje. Tyrimuose buvo naudoti Lietuvoje registruoti insekticidai fastakas (naudota norma 0,3 l/ha), aktara (0,09 kg/ha), karate (0,1 ir 0,2 l/ha), fury (0,07 ir 0,1 l/ha) ir decis (0,3 l/ha). Kadangi nebuvo tikėtasi tokio žirninių amarų gausumo, purškimo laikas buvo pasirinktas pagal žirninio vaisėdžio plitimo pradžią, kuris nustatomas naudojant feromonines gaudykles. Kai į feromoninę gaudyklę pakliūna žirninio vaisėdžio pirmieji drugeliai, tai yra signalas, kad jie jau skraido ir deda kiaušinėlius. Taigi laikas pasėliuose nuo šio kenkėjo naudoti insekticidus. Pernai, prieš purškiant insekticidus, žirniniai amarai jau buvo apnikę visus augalus, o ant vieno augalo vidutiniškai buvo rasta net 50,4 vnt. amarų.
Po purškimo insekticidais praėjus 3 dienoms, smarkiai sumažėjo amarų, lyginant su nepurkštu pasėliu. Tuo tarpu po purškimo praėjus 8 dienoms, skirtingų insekticidų veiksmingumas pradėjo skirtis. Sisteminio insekticido aktaros veiksmingumas mažėjo greičiau negu kitų insekticidų. Tai gali ma paaiškinti tuo, kad dėl sausų ir karštų orų augalo sulčių cirkuliacija buvo sulėtėjusi, aktaros įsavinimas buvo prastas, todėl ir sumažėjo šio insekticido veiksmingumas. Tikslinga būtų ištirti didesnių šio insekticido normų poveikį. Fury ir karate, naudotų mažesnėmis normomis (atitinkamai 0,07 ir 0,1 l/ha), veiksmingumas sumažėjo greičiau, negu nupurškus pasėlius didesnėmis tirtomis normomis (fury 0,1 l/ha ir karate 0,2 l/ha).
Veiksmingiausiai žirninius amarus naikino karate, naudotas 0,2 l/ha norma. Po purškimo šiuo insekticidu praėjus daugiau kaip 3 savaitėms, žirninių amarų buvo mažiausiai (45,6 vnt. ant augalo), lyginant su kitais variantais. Lyginant su nepurkštu pasėliu, karate (0,2 l/ha) žirninių amarų kiekį ant augalo sumažino 87,5 proc. Labai panašiai augalai buvo apsaugoti, nupurškus žirnius deciu 0,3 l/ha. Jis amarų skaičių sumažino 85,5 proc., lyginant su kontroliniu variantu.
Baigiantis trečiajai savaitei po pirmojo purškimo insekticidais, purkštuose laukeliuose pradėjo gausėti amarų, todėl žirniai buvo nupurkšti pakartotinai tais pačiais insekticidais. Praėjus vienai dienai po purškimo, visi amarai nuo žirnių buvo nuplauti stiprios liūties, todėl antrasis purškimas didesnės įtakos derliui nebeturėjo.
2002 m. vyraujant labai sausringiems ir karštiems orams, žirnių derlius išaugo gerokai mažesnis nei įprasta. Neapsaugotuose nuo amarų žirnių pasėliuose šie kenkėjai derlių beveik sunaikino. Bandymo laukeliuose nepanaudojus insekticidų augalai gerokai anksčiau parudavo ir nudžiūvo, tebuvo prikulta tik 0,25 t/ha grūdų. Apsaugojus pasėlius nuo kenkėjų pavyko išsaugoti 0,16-1,13 t/ha žirnių grūdų derliaus. Didžiausias derliaus priedas gautas nupurškus karate 0,2 l/ha. Prikulta 1,13 t/ha daugiau negu nepurkštuose pasėliuose. Beveik tiek pat derliaus padidėjo (1,09 t/ha) ir nupurškus pasėlį deciu 0,3 l/ha. Kadangi insekticidas aktara (purškiant 0,09 kg/ha norma) prastai naikino žirninius amarus, tai gautas derliaus priedas buvo tik 0,16 t/ha.
Geriausiai ir ilgiausiai apsaugotuose nuo amarų žirnių pasėliuose insekticidų naudojimas labiausiai atsipirko. Purškiant karate 0,2 l/ha ir deciu 0,3 l/ha, išsaugotas derlius atnešė atitinkamai 361,2 ir 355,4 Lt/ha pelną. Panaudojus kitus insekticidus žirnių pasėliuose, jie atsipirko gerokai mažiau.