- Dr. Rasa KARKLELIENĖ, LIETUVOS SODININKYSTĖS IR DARŽININKYSTĖS INSTITUTAS
- Mano ūkis
Šiltnamiuose ridikėliai gali augti nuo ankstyvo pavasario. Kadangi jų vegetacijos periodas tetrunka apie mėnesį, spėjama nuimti ne vieną derlių. Lauke keliais etapais ridikėliai gali būti auginami per visą vasarą kaip pagrindiniai ir kaip tarpiniai augalai.
Ridikėliai (Raphanus sativus var. radicula Pers.) yra vienamečiai bastutinių šeimos augalai. Geriausiai dera vidutinio sunkumo ir lengvose, puriose, humusingose, nerūgščiose dirvose. Tinka jiems ir sukultūrinti durpynai.
Pernai Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute buvo tirtos veislės Žara, Kretingos pagerintieji, Bazis, Vjurcburgskij 59 ir perspektyvus numeris Nr. 24-2 (dar neregistruotas kaip nauja veislė). Ridikėliai pasėti juostomis po 2 eilutes, kas 15 cm, keturiais pakartojimais.
Žara – tai ankstyvoji lietuviška ridikėlių veislė. Šakniavaisiai apvalios arba šiek tiek ovalios formos, skaisčiai raudonos spalvos. Minkštimas baltas, sultingas, švelnaus skonio. Vegetacijos trukmė 20-25 dienos.
Kretingos pagerintieji – vidutinio ankstyvumo lietuviška ridikėlių veislė. Šakniavaisiai apvalūs, stambūs. Odelė raudona su violetiniu atspalviu. Minkštimas baltas, sultingas, švelnaus skonio. Vegetacijos trukmė 25-30 dienų.
Bazis – tai ukrainietiška vidutinio ankstyvumo veislė. Šakniavaisiai yra ovaliai pailgos formos, rausvai raudonos spalvos su violetiniu atspalviu, baltais galiukais. Minkštimas baltas, sultingas, švelniai aštraus skonio.
Vjurcburgskij 59 veislė išvesta Gorkio srityje. Tai vidutinio ankstyvumo ridikėlių veislė. Šakniavaisiai apvalūs, raudonai avietinės spalvos. Minkštimas baltas arba rausvai baltas, sultingas, saldaus skonio, beveik nesijaučia aitrumo. Vegetacijos trukmė 25-35 dienos.
Nr. 24-2 – tai labai ankstyvas perspektyvių ridikėlių numeris, išvestas atrankos būdu iš lietuviškos veisles Žara. Nuo šios veislės skiriasi vegetacijos trukme, kuri labai trumpa - tik 18-22 dienos. Šakniavaisiai apvalūs, labai sultingi, švelnaus skonio, skaisčiai raudonos spalvos.
Ilgiausiai dygo Bazis veislės ridikėliai.
Ridikėliams auginti sąlygos buvo palankios ir šiltnamyje, ir lauke. Vegetacijos metu ridikėliai buvo laistomi ir prižiūrimi pagal nustatytas technologijas. Didžiausią derlių išaugino Nr. 24-2 ir Žara.
Biocheminių rodiklių analizė rodo, kad visų veislių cukrų, tirpiųjų sausųjų medžiagų ir vitamino C kiekiai beveik nesiskyrė, sausųjų medžiagų daugiau buvo šiltnamyje išaugintose ridikėlių veislėse.
Ridikėlių daigai geriausiai auga 12-150C temperatūroje. Šakniavaisių formavimosi metu tinkamiausia yra 16-200C, o vėliau 18-200C temperatūra. Lauke geriausiai ridikėlius sėti balandžio pradžioje ir rugpjūčio antroje pusėje, kada ne tik oras, bet ir dirva esti vėsesnė. Auginant vasarą, pasėlius reikia laistyti šaltu vandeniu ir dažnai purenti.
Šildomuose šiltnamiuose ridikėliai sėjami vasario–kovo mėnesiais, o nešildomuose – balandžio mėnesį.
Į 1 m2 sėjama 4-5 g sėklų. Prieš sėją tręšiama mineralinėmis trąšomis: 30 g superfosfato ir 20 g kalio sulfato vienam kvadratiniam metrui. Labai svarbu, kad augantiems ridikėliams pakaktų drėgmės, todėl jie dažnai laistomi. Per gausiai laistyti nepatartina, nes nuo drėgmės pertekliaus augalai tampa ligoti. Daigams sudygus, pasėlius reikia retinti, paliekant tarp augalų 3-5 cm tarpus.
Ridikėlių derlius nuimamas per du kartus. Pirmąjį kartą raunami visiškai subrendę šakniavaisiai, antrąjį kartą – visi likusieji.