- Dr. Roma SEMAŠKIENĖ LIETUVOS ŽEMDIRBYSTĖS INSTITUTAS
- Mano ūkis
Plačiausiai iki šiol buvo žinomos ir naudojamos javų vystymosi skalės. Daugelis turbūt žino Zadokso skalę. Ji populiariausia ir plačiai naudojama iki šiol. Ši skalė yra detali ir patogi naudoti lauke. Anksčiau schematiškai paruoštose auginimo technologijose dažnai buvo naudojama Feekes-Large skalė, bet ji nėra tokia detali kaip kitos skalės (Zadokso, Haun, BBCH). Publikacijose apie javų auginimą užsienyje, ypač Amerikoje, javų vystymosi tarpsniai kartais apibūdinami pagal Haun skalę, kuri paremta lapų išsivystymo nustatymu. Šia skale nepatogu naudotis lauke bei tuomet, kai reikia atsižvelgti į kitus vystymosi indikatorius.
Šiuo metu plačiausiai naudojama išplėstinė BBCH skalė. Ji tinkama vienodais kodais apibūdinti panašius fenologinius vystymosi tarpsnius daugeliui augalų rūšių. Skalė buvo parengta Vokietijoje, bendrai dirbant kelių institucijų darbuotojams, ir pripažinta kaip tinkama naudoti daugelyje šalių (santrumpa BBCH reiškia Biologische Bundesanstalt, Bundessortenamt and CHemical industry).
BBCH skalės dešimtainis kodas yra paruoštas plačiai naudojamos Zadokso skalės pagrindu.
Augalų išsivystymui apibūdinti BBCH skalėje naudojami du lygiai: pagrindinis vystymosi tarpsnis (angl. principal growth stage) ir antrinis vystymosi tarpsnis (angl. secondary growth stage).
Vien pagrindinio vystymosi tarpsnio dėl jo ilgumo nepakanka tiksliai apibūdinti augalo išsivystymui. Tiksliam vystymosi tarpsniui nustatyti yra naudojamas antrinis vystymosi tarpsnis, nes jis trumpas. Antriniai vystymosi tarpsniai taip pat žymimi skaičiais nuo 0 iki 9.
Pagrindiniai vystymosi tarpsniai |
0 Dygimas/ūglių leidimas, atžėlimas/pumpurų sprogimas |
1 Lapų (pagrindinio ūglio) vystymasis |
2 Šoninių ūglių formavimasis/krūmijimasis |
3 Stiebo ilgėjimas (bamblėjimas) arba skrotelės formavimasis/ūglių vystymasis |
4 Vegetatyvinių augalo dalių (kurios išaugina derlių) ar dauginimosi organų vystymasis/vamzdelėjimas |
5 Žiedyno pasirodymas/plaukėjimas |
6 Žydėjimas |
7 Vaisiaus/grūdo vystymasis |
8 Vaisių ir sėklų brendimas |
9 Senėjimas arba ramybės tarpsnis |
Pagrindinio ir antrinio vystymosi tarpsnių skaičių kombinacija yra vadinama dviženkliu kodu. Naudojant dviženklį kodą galima labai tiksliai nustatyti visus vystymosi tarpsnius daugeliui augalų.
Kai kurioms augalų rūšims (pvz., agurkai, pomidorai, svogūnai, bulvės) būtinas dar tikslesnis tarpsnių padalijimas. Tuomet naudojamas triženklis kodas.
Lietuvoje didžiausius žemės ūkio augalų plotus užima javai. Jiems ruošiama daugiausia auginimo technologijų, kuriose labai detaliai skaitmeniniais kodais nurodomas tręšimo ir purškimo herbicidais, insekticidais, fungicidais ar augimo reguliatoriais laikas pagal augalų išsivystymo tarpsnius. Javų vystymosi tarpsnių skaitmeninius kodus turėtų suprasti kiekvienas javų augintojas.