- Mano ūkis
- Mano ūkis
Sukurta teisinė bazė naujai kreditavimo tvarkai Lietuvoje įdiegti. LR Seimas 2002 m. liepos 5 d. priėmė Licencijuotų sandėlių ir sandėliavimo dokumentų įstatymą, patvirtino visus įstatymui veikti būtinus poįstatyminius teisės aktus.
Lietuvoje, kaip ir kitose Vidurio bei Rytų Europos šalyse, diegiama licencijuotų sandėlių ir sandėliavimo dokumentų sistema, kuriama nauja žemdirbių ir perdirbimo įmonių kreditavimo tvarka. Pirmiausia ji bus įgyvendinama grūdų sektoriuje. Vėliau, įgijus praktinės patirties, naujoji sistema bus diegiama ir kitų augalininkystės produktų (pvz., vėlyvųjų veislių maistinių bulvių, daržovių ir vaisių, rapsų, daugiamečių ankštinių ir varpinių žolių sėklų) sektoriuose.
Šiemet žemdirbiai turės tris pasirinkimo galimybes: iš karto parduoti grūdus pasirinktam pirkėjui; vežti juos į intervencinius sandėlius; pasinaudoti licencijuotais sandėliais. Pasirinkę trečiąjį būdą, saugiai licencijuotuose sandėliuose laikomus savo grūdus žemdirbiai galės įkeisti komerciniams bankams ar kredito unijoms ir gauti iš jų trumpalaikes paskolas be jokių kitų papildomų garantijų. Šiuos grūdus žemdirbiai vėliau galės parduoti palankiausiomis kainomis ir norimu laiku.
Ši kreditavimo tvarka turėtų pradėti veikti jau šių metų grūdų derliaus supirkimo ir sandėliavimo metu. Lietuvoje licencijuotų sandėlių veikla 2003-2004 m. galėtų užsiimti apie 50 grūdų sandėlių, esančių perdirbimo įmonėse, žemės ūkio bendrovėse ar pas ūkininkus. Juose galima būtų sandėliuoti apie 500 tūkst. t grūdų. Verstis tokia veikla bus leidžiama tik toms įmonėms arba ūkininkams, kurie turės Valstybinės sėklų ir grūdų tarnybos prie ŽŪM išduotą licenciją – leidimą veiklai vykdyti.
Kreditavimo modelis
Naujosios kreditavimo tvarkos veikimo schema tokia: žemdirbiui, atvežusiam grūdus į licencijuotą sandėlį, bus išduodamas paprastas arba dvigubas sandėliavimo liudijimas. Pastarasis susideda iš dviejų dalių - sandėliavimo ir įkeitimo liudijimo. Paprastas sandėliavimo liudijimas – tai pareikštinis dokumentas, suteikiantis teisę jį pateikusiam asmeniui atsiimti grūdus iš sandėlio. Turėdamas dvigubą sandėliavimo liudijimą, žemdirbys galės įkeisti savo grūdus komerciniam bankui ar kredito unijai ir gauti iš jų trumpalaikę (nuo 2 iki 12 mėnesių) paskolą su nedidelėmis palūkanomis. Suteikiamos paskolos dydis pirmaisiais kreditavimo metais sudarys iki 70 proc. įkeičiamų grūdų vertės, apskaičiuotos pagal rinkos kainas. Prognozuojama, kad vėlesniais metais, įgijus kredituojančio banko ar kredito unijos pasitikėjimą, šis procentas galės būti ir didesnis.
Įgyvendinant licencijuotų sandėlių ir sandėliavimo dokumentų sistemą bei naująją kreditavimo tvarką, bus taikomos valstybinės paramos priemonės. Įregistruotiems ir buhalterinę apskaitą tvarkantiems žemės ūkio subjektams bus kompensuojama 60 proc. gautos trumpalaikės paskolos palūkanų, o jauniesiems ūkininkams - 70 proc. Žemės ūkio subjektams, laikantiems grūdus licencijuotuose sandėliuose, bus kompensuojamos ir grūdų sandėliavimo išlaidos.
Kredito įstaigos
Kredito įstaigos, suteikdamos žemdirbiams trumpalaikes paskolas, nereikalaus iš jų jokių kitų papildomų garantų, išskyrus įkeistus grūdus. Papildomą garantiją kredito įstaigoms turės užtikrinti Vyriausybės 2002 m. spalio 1 d. įsteigtas Licencijuotų sandėlių kompensavimo fondas, kurį administruos UAB „Žemės ūkio paskolų garantijų fondas“.
Licencijuotų sandėlių kompensavimo fondo lėšas sudarys sandėlių pradiniai įnašai ir įmokos; pajamos, gautos investavus fondo lėšas į vertybinius popierius (arba palūkanos iš depozitų); Žemės ūkio ministerijos administruojamos Kaimo rėmimo programos lėšos; kitos teisėtai įgytos lėšos. Šios lėšos bus kaupiamos Lietuvos valstybės iždo specialiojoje sąskaitoje, jų įplaukų ir išmokų apskaitą tvarkys Finansų ministerija.
Kaimo rėmimo programos 2003 m. išlaidų detalizuotos sąmatos projekte licencijuotų sandėlių sistemai įgyvendinti (kompensavimo fondui sukurti) 2003 m. numatyta skirti 3 mln. Lt.