- Prof. Edmundas LAPINSKAS LIETUVOS ŽEMDIRBYSTĖS INSTITUTAS
- Mano ūkis
Žemdirbystės produktyvumas daug priklauso nuo to, kiek augalai gauna azoto. Mineralinių trąšų azoto panaudojimas pasaulyje per pastaruosius penkiasdešimt metų išaugo per 30 kartų ir dėl to derlius padidėjo 1,8-2,5 karto.
Azoto trąšų gamyba labai brangi, tam reikia didelių energetinių išteklių, kurie kasmet senka. Be to, mineraliniai azoto junginiai dirvožemyje labai judrūs. Šalies dirvožemiuose vidutiniškai per metus išsiplauna 17-27 kg/ha azoto. Dėl denitrifikacijos procesų dar daugiau (20-30 kg N/ha) jo išgaruoja į atmosferą. Azoto trąšos, ypač neapdairiai naudojamos, ekologiniu ir gamtosaugos požiūriu yra rizikingos.
Azotą fiksuojantieji mikroorganizmai
Yra kitas augalams prieinamo biologinio azoto kaupimo būdas: mikroorganizmų, turinčių azotą fiksuojantį fermentą – nitrogenazę. Tokie azotą fiksuojantieji mikroorganizmai vadinami diazotrofais. Ypač daug azoto iš oro sukaupia gumbelinės bakterijos, gyvenančios ankštinių augalų šaknų gumbeliuose. Priklausomai nuo augalo rūšies, bakterijų veiksmingumo ir dirvožemio ekologinių sąlygų, per augalo vegetaciją gumbelinės bakterijos azoto gali sukaupti nuo 20 iki 460 kg/ha ir net daugiau.
Apie 2/3 šio azoto amino rūgščių ir baltymų pavidalu susikaupia augalų derliuje. Likęs trečdalis azoto kartu su šaknimis mineralizuojasi dirvožemyje ir jį naudoja po ankštinių auginami augalai.
Kitą diazotrofų didelę grupę sudaro nesimbiotiniai azotą fiksuojantieji mikroorganizmai. Vieni jų gyvena savarankiškai, nepriklausomai nuo augalo šeimininko, o kiti – įvairių augalų, nebūtinai ankštinių, pašaknėse. Nesimbiotinių fiksuotojų sukauptas azoto kiekis labai priklauso nuo augalo šaknų išskyrų ir dirvožemyje esančių organinių medžiagų kiekio. Šie diazotrofai sukaupia kur kas mažiau azoto – vidutiniškai per metus apie 20 kg N/ha.
Biologinio azoto nauda
Mūsų šalyje ankštinių augalų fiksuotas azotas sumažėjo nuo 58,5 tūkst. t arba 26,8 kg N/ha 1990 m. iki 35,4 tūkst. t arba 15,4 kg N/ha visų pasėlių 2000 m. Nesimbiotinių diazotrofų sukauptas atmosferos azoto kiekis per minėtąjį dešimtmetį beveik nepasikeitė ir vidutiniškai sudarė 21,0 tūkst. t arba 9,4 kg N/ha visų pasėlių.
Labiausiai simbiotinio azoto sumažėjo dėl to, kad vis mažiau auginama ankštinių augalų, ypač daugiamečių ankštinių žolių (raudonųjų dobilų). Raudonųjų dobilų ir ankštinių javų plotai (gryni arba mišiniuose su varpiniais augalais) šiuo metu besudaro 17,5 proc. visų pasėlių. Daugelyje šalių ankštiniai augalai užima ne mažiau kaip 25-30 proc. visoje pasėlių struktūroje.
|
|
|
|
|
|
|
|
Kaip suaktyvinti azoto fiksaciją
Siekiant suintensyvinti azoto fiksaciją ir pakelti dirvožemio derlingumą, veiksmingas yra rūgščių dirvožemių kalkinimas. Vėžaičiuose lizimetriniuose bandymuose (dirvožemio pHKCl 5,2), pakalkinus viena norma kalkių pagal dirvožemio hidrolizinį rūgštumą, raudonieji dobilai iš oro papildomai sukaupė 60 kg/ha azoto, padidino žaliųjų proteinų masę 212 kg/ha ir sausųjų medžiagų derlius buvo 1,32 t/ha didesnis, negu auginant dobilus nekalkintame dirvožemyje.
Kita svarbi priemonė – nitragino preparatų naudojimas ankštiniams augalams. Kaip parodė tyrimai, Lietuvos, ypač Vakarų ir Rytų zonų, dirvožemiuose palyginti mažai paplitusios gumbelinės bakterijos. Ypač mažai ir nepakankamo aktyvumo gumbelinių bakterijų aptinkama ožiarūčių ir liucernų pasėliuose. Tokiais atvejais labai naudinga šių ir kitų ankštinių sėklą prieš sėją apvelti gumbelinių bakterijų preparatu – nitraginu. Daugiausia (apie 250 kg N/ha) biologinio azoto fiksuoja raudonieji dobilai ir liucernos. Tačiau nitraginas veiksmingiausias yra liucernoms ir ožiarūčiams, kurių azoto fiksacija nuo augalų inokuliavimo (gyvų organizmų įleidimas į augalo ar gyvūno organizmą, mitybinę terpę, dirvožemį) suintensyvėjo atitinkamai 129 ir 98 kg N/ha. Be to, nitraginas patikimai padidino ankštinių žolių sausųjų medžiagų (SM) derlių, pagerino žolyno botaninę sudėtį. Nitraginu inokuliuoti ankštiniai augalai daugiau sukaupė žaliųjų proteinų. Nedaug nuo jų atsiliko liucernos. Nors dobilams nitraginas nėra toks veiksmingas kaip ožiarūčiams (pastarieji be inokuliavimo dažnai nunyksta ir neišaugina derliaus), tačiau viską sudėjus, naudinga inokuliuoti ir dobilus.
Pastaraisiais metais atkreiptas dėmesys į varpinių augalų azoto fiksaciją. Šie augalai gumbelių neformuoja. Tačiau jų šaknų paviršiuje gali įsikurti ir azotą fiksuoti vadinamieji asociatyvūs azotą fiksuojantieji mikroorganizmai.
Vėžaičiuose buvo tiriamas įvairių asociatyvių diazotrofų veiksmingumas miežiams ir motiejukams. Statistiškai patikimas efektas gautas, naudojant varpiniams augalams dobilų gumbelinių bakterijų (štamas 348a) preparatą nitraginą. Kiti diazotrofai buvo mažiau veiksmingi. Gumbelinės bakterijos varpinių augalų pašaknėse (kai dirvožemio pHKCl 5,2-5,6) sukaupia atmosferos azoto vidutiniškai 18 kg/ha per vegetaciją. Reikia manyti, kad neutraliuose ir daugiau sukultūrintuose dirvožemiuose šie diazotrofai galėtų sukaupti žymiai daugiau azoto. Vakarų Europos ir JAV mokslininkų tyrimais nustatyta, kad diazotrofų preparatais apdoroti žieminiai kviečiai, miežiai ir kukurūzai fiksavo iki 50 kg/ha azoto.