- Nijolė KVIKLIENĖ
- Mano ūkis
Krienai dauginami vegetatyviai – šoninėmis šaknelėmis, nupjautomis nuo maistui tinkamų šaknų. Dažniausiai auginami ir dauginami vietiniai krienai. Nuo seno gerai vertinami iš Latvijos kilę krienai: Rygos, Marupe, Jelgavos, Valmieros.
Augantiems krienams reikia ir drėgnos dirvos, ir drėgno oro. Labai karštą ir sausą vasarą jie auga blogai. Krienai ypač reiklūs dirvai. Geros šaknys užauga tik puveningose, giliai įdirbtose, vidutinio sunkumo priesmėlio dirvose, durpynuose. Sunkios dirvos netinka – šaknys būna šakotos, kreivos, sunku nuimti derlių, prastesnis ir šaknų skonis. Labai lengvose smėlio dirvose gali trūkti drėgmės. Nors krienų šaknys į dirvą įsiskverbia labai giliai, tačiau jų siurbiamoji galia yra nedidelė (mažai smulkiųjų šaknelių), todėl dirva turi būti turtinga maisto medžiagomis ir pakankamai drėgna. Jos pH neutrali arba silpnai rūgšti.
Dauginimas auginiais
Šaknelių auginiai yra vienintelis krienų dauginimo būdas. Nuo maistui tinkamų šaknų nupjaunamos vienametės šoninės šaknelės. Iš šaknelės viršutinės dalies (kuri buvo prie pagrindinės šaknies) augs lapų skrotelė, o iš apatinės – šaknys. Kad sodinant nesusimaišytų šaknelių galai, apatinis galas nupjaunamas įstrižai.
Krienus dauginti galima įvairaus dydžio šaknelėmis, tačiau nuo to priklausys maistui tinkamų šaknų kiekis, jų derlius ir kokybė. Pasodintos šaknelės į ilgį neauga – jos tik storėja ir išaugina šonines šaknis. Literatūroje nurodomas įvairus jų ilgis – nuo 15 iki 40 cm. Norint išauginti kokybiškas šaknis, reikėtų sodinti ne trumpesnes kaip 25 cm ilgio šakneles. Latvijos žemės ūkio akademijos tyrimų duomenimis, didžiausias derlius gautas sodinant ilgas (25–30 cm) šakneles.
Sodinamų šaknelių storis taip pat svarbu. Įvairiose klimato zonose sodinamos labai skirtingo skersmens šaknelės: pvz.,Vengrijoje 0,3–0,5 cm, Vidurio Rusijoje tinkamiausiomis laikomos 0,1–1 cm šaknelės, o Vakarų Sibire net 1,5–2,0 cm. Lietuvoje rekomenduojama sodinti 0,8–1,2 cm storio šakneles. Plonesnės šaknelės per vienerius metus gali nepasiekti reikiamo storio. Palikus antriems metams, dalis šaknų tampa nekokybiškos, be to, labai išplinta piktžolės.
Auginių ruošimas ir laikymas
Nupjautos nuo pagrindinės šaknies šaknelės surūšiuojamos pagal storį ir ilgį bei surišamos į pundelius. Reikia labai atidžiai žiūrėti, kad nesusimaišytų viršūnės. Per žiemą šaknelės laikomos kaupuose ar sandėlyje susluoksniuotos su smėliu ar durpėmis.
Auginius geriau ruošti ne dirvoje, kur augo krienai, kad žemė neužsiterštų šaknelių nuolaužomis. Nurautus krienus su visais lapais galima suvežti į nenaudojamą šiltnamį ar sandėlį, uždengti šiaudais, o tvarkyti juos galima ir šalčiams prasidėjus.
Hektarui apsodinti reikia paruošti 40–50 tūkstančių šaknelių auginių (800–1 000 kg).
Paruošimas sodinti
Šaknelės per visą ilgį turi daug miegančių vegetatyvinių pumpurų, iš kurių išauga šaknys. Tokie šakoti krienai yra menkos prekinės vertės. Todėl šiuos pumpurus reikia pašalinti dar prieš sodinant šakneles į dirvą. Pirmiausia miegančius pumpurus reikia sužadinti. Dvi savaites prieš sodinimą šaknelės išimamos iš laikymo vietos, sukraunamos kuo šiltesnėje vietoje, palaistomos arba, dar geriau, susluoksniuojamos su drėgnomis durpėmis. Jeigu šąla, pridengiamos šiaudais. Želdinti galima ir laisvame šiltnamyje.
Prieš sodinimą pradėję sprogti pumpurai nutrinami šiurkščia medžiaga. Nutrinama visa šaknelė, paliekant viršutinėje dalyje nenutrintą 1–1,5 cm ilgio dalį lapų skrotelėms augti, ir apatinėje dalyje 2–3 cm dalį šaknims augti. Taip aptrynus, pavyksta sunaikinti iki 90 proc. šoninių pumpurų. Krienų šaknys išauga tiesios, nešakotos. Miegančių (nesužadintų augimui) pumpurų trynimas mažai efektyvus – apie 70 proc. jų lieka nepažeistų ir pasodinus augina šaknis.
Atželdintos šaknelės dirvoje sudygsta 5–7 dienomis anksčiau.
Dirvos paruošimas
Pirmas rūpestis nuėmus priešsėlį – sunaikinti kuo daugiau piktžolių. Priklausomai nuo dirvos piktžolėtumo, tai atliekama ją įvairiu gyliu lėkščiuojant, o jeigu yra daugiamečių piktžolių – būtina nupurkšti atitinkamais herbicidais (raundapu 2,0-4,0 kg/ha). Iš anksto nesunaikinus piktžolių, krienų pasėlyje apsisaugoti nuo jų bus sunku, ypač jei toje pačioje vietoje krienai bus laikomi kelerius metus.
Rudenį išberiamos fosforo ir kalio trąšos (P90-120 K90-120), paskleidžiamas mėšlas (apie 80 t/ha). Dirva suariama kiek galima giliau – per visą armens sluoksnį ir dar supurenamas podirvis. Paprastai ariama plūgu be verstuvo 35-40 cm gyliu arba podirvis purenamas sunkiuoju kultivatoriumi.
Pavasarį sunkesnės, labiau supuolusios dirvos perariamos, o lengvesnės giliai kultivuojamos.
Sodinimas
Krienai sodinami anksti pavasarį, kai tik galima įeiti į dirvą. Suvėlinus sodinimą, labai sumažėja derlius. Jei dar ir vasarą trūks drėgmės, vėlai pasodintus krienus teks auginti dvejus metus.
Šaknelės gali būti sodinamos vertikaliai, pusiau vertikaliai ir horizontaliai. Vertikaliai sodinama tik mažuose plotuose, nes reikalauja daug darbo. Didesniuose plotuose krienai sodinami į kultivatoriumi padarytas vagutes, kurių dugne šaknelės išdėstomos horizontaliai arba pusiau vertikaliai (300 kampu).
Geriausiai krienai auga pasodinti pusiau vertikaliai, kada viršutinė šaknelės dalis yra 2–4 cm gylyje nuo žemės paviršiaus, o apatinė 12–14 cm. Tam į vagutės dugną po viršutine šaknelės dalimi įžeriama žemių arba ji pakeliama ant vagutės šono. Tačiau paprasčiau sodinti, šakneles guldant horizontaliai.
Jos užžeriamos 4–8 cm žemių sluoksniu. Kuo giliau pasodinti krienai, tuo jie ilgiau neatželia.
Sodinant labai svarbu šaknelių viršūnėles išdėstyti viena kryptimi, kad augalai eilėje augtų vienodais – 30-35 cm atstumais. Tarpueilių optimalus plotis – 70-80 cm.
Vengrijoje krienai auginami ant vagų. Kaupiku kas 90 cm daromos 40 cm aukščio vagos, ant kurių šonų išdėstomos šaknelės. Įterpiama taip, kad viršutinė dalis būtų ne giliau kaip 5 cm.
Pasėlių priežiūra
Praėjus 6-8 dienom po pasodinimo, dirva akėjama – taip naikinamos dygstančios piktžolės. Kad akėčios nepažeistų negiliai įterptų krienų šaknelių, akėjimas kartais derinamas su negiliu kaupimu – kaupikai užžeria ant eilučių žemes, o po jų einančios akėčios jas išlygina. Sužėlus krienams, purenami tarpueiliai, iš pradžių 6-8 cm, vėliau 10-12 cm gyliu. Purenimų gylis priklauso nuo dirvos storio. Lengvesnių, nesupuolančių dirvų, ypač sausą vasarą, giliai purenti nereikia. Purenama tiek kartų, kiek reikia, kad dirva būtų visą laiką puri ir sunyktų dygstančios piktžolės. Kitų priemonių piktžolėms naikinti paprastai ir nebereikia, nes paaugę krienų lapai uždengia tarpueilius ir jas nustelbia. Tenka išrauti tik pavienes eilėje išaugusias piktžoles. Kai lapai išauga 15-20 cm ilgio, krienai apkaupiami.
Kad išaugtų geras krienų šaknų derlius, pirmiausia turi išaugti galinga lapija. Todėl dirvoje turi netrūkti maisto medžiagų. Krienams azoto reikia ne mažiau kaip kopūstams, t.y. 350-400 kg/ha amonio salietros. Dar geresnis efektas, kai krienai kartu su azotu gauna fosforo ir kalio. Trąšas reikia išberti per du kartus, nes krienų vegetacija ilga. Pirmą kartą krienai tręšiami, praėjus 3-4 savaitėms po pasodinimo, atiduodant trečdalį papildomam tręšimui skirtų trąšų (N40P20K30). Antrą kartą tręšiama vasaros viduryje, kuomet krienai kaupiami. Išberiama dvigubai daugiau trąšų.
Krienai dažnai nukenčia nuo krieninio lapgraužio, kurio suaugę vabalai išgraužia lapuose skyles. Ypač jis dažnas šiaurinėje Lietuvos dalyje. Krieniniai lapgraužiai naikinami kaip ir kiti lapus griaužiantys kenkėjai, t.y. maitinimosi metu purškiama insekticidais. Tinka aktelikas (0,5-1,0 kg/ha), fastakas (0,1-0,2 kg/ha), zolanas (1,5-2,0 kg/ha) ir kt.
Derliaus nuėmimas
Krienai kasami vėlai rudenį, nes vegetacijos pabaigoje šaknys dar stipriai auga. Nesuspėjus nukasti rudenį, kasami anksti pavasarį, kol dar nepradėję augti lapai. Šiuo atveju šaknų derlius net padidėja. Tačiau suvėlinti pavasarinio kasimo negalima, nes ataugantys lapai ir žiedynai ima iš šaknų maisto medžiagas, todėl mažėja derlius ir blogėja jų kokybė.
Krienų kasimas – ypač sunkus darbas. Lengvose, nepiktžolėtose dirvose šiam darbui naudojama bulviakasė (prieš tai nupjovus krienų lapus). Šaknims pakelti galima pritaikyti cukrinių runkelių pakeltuvus arba sodinukų kasamąsias. Šaknys turėtų būti nukertamos ne sekliau kaip 30 cm gylyje ir išraunamos rankomis. Išrauti krienai su lapais iškart išvežami iš lauko.
Kasant pavasarį, pirmiausia nugrėbiami ir sudeginami pernykščiai sudžiūvę lapai.
Kasimo metu dirvoje neišvengiamai lieka šaknų gabaliukų, kurie pavasarį suželia kaip piktžolės. Todėl nuėmus derlių, dirva dar porą kartų kultivuojama ir kruopščiai surenkamos visos šaknų nuolaužos.
Iš 1 ha pirmaisiais metais prikasama 3-6 tonos šaknų.
Dvimečių krienų auginimas
Pasitaiko, kad dėl tam tikrų priežasčių (per vėlai pasodinta, labai plonos šaknelės-auginiai, sausa dirva) krienų šaknys pirmaisiais metais neužauga reikiamo dydžio, ir tenka juos auginti dar vienerius metus.
Tokio krienų lauko priežiūros darbai anksti pavasarį prasideda nuo pernykščių lapų sugrėbimo ir išvežimo. Po to išberiamos mineralinės trąšos (N40P50K50).
Krienai pradeda želti, kai tik atšyla dirva. Peržiemojusios šaknys leidžia žiedstiebius, kurie labai nualina augalus. Todėl juos reikia nedelsiant išpjauti prie pat pagrindo. Dideliuose plotuose jie nupjaunami mechanizuotai – kertamosiomis.
Kiti antramečių krienų priežiūros darbai tokie pat kaip ir pirmaisiais metais.
Dvejus metus augintų krienų derlius būna daug, kartais net dvigubai, didesnis negu vienerių metų, nes užauga storesnės šaknys. Tačiau prekinių šaknų išeiga mažesnė, nes jos būna labiau šakotos.
Krienų plantacijos priežiūra antraisiais ir vėlesniais auginimo metais
Nuėmus pirmųjų metų krienų derlių, dirvoje lieka daug šaknų, kurias galima suskirstyti į 2 grupes. Pirmoji grupė - tai smulkios šaknų nuolaužos viršutiniame dirvos sluoksnyje, kurios teršia žemę kaip piktžolės. Antroji grupė – tai giliai dirvoje likusios stiprios pagrindinės (centrinės) šaknys, kurios pasiekia net 2 m gylį. Iš viršutinės tokios šaknies dalies vertikaliai aukštyn auga 4-6 požeminiai ūgliai. Iki rudens jie sustorėja ir duoda panašų kaip ir pirmaisiais metais šaknų derlių. Šios šaknys išauga tiesios, mažai šakotos ir būna labai geros maistinės vertės. Kadangi ūgliai želia ne vienu metu, gali išaugti daugiau plonų šaknų.
Nukasus pirmųjų metų krienus, svarbu labai kruopščiai išrinkti šaknų nuolaužas, o likusias naikinti mechaninėmis ir cheminėmis priemonėmis.
Augdami ūgliai naudoja maisto medžiagas tik iš pagrindinės šaknies, todėl plantacija turi būti gausiai tręšiama, kad šaknys neišsieikvotų ir galėtų atželti dar 2-3 metus. Būtinos ir organinės trąšos. Jomis tręšiama kasmet po derliaus nuėmimo arba anksti pavasarį. Iškratoma 60-80 t/ha mėšlo ar komposto ir apariama tokiu gyliu, kad jis būtų 5 cm mažesnis negu buvo nukastos pirmųjų metų šaknys. Kartu išberiamos ir mineralinės trąšos.
Požeminiai ūgliai sudygsta beveik mėnesiu vėliau negu pasodinti šaknelėmis, nes jie turi išaugti iš 30 cm ar gilesnio dirvos sluoksnio. Dygti jie pradeda tik birželio pabaigoje, bet auga ir vystosi labai sparčiai ir vegetacijos viduryje paveja augalus, išaugintus iš šaknelių auginių. Vegetacijos pabaigoje jų lapų masė būna net didesnė.
Liepos pradžioje pradedami purenti tarpueiliai. Per vegetaciją jie purenami ir kaupiami 5-6 kartus. Tarpueiliai palaipsniui gilinami ir iki rudens susidaro vagos.
Jei mechaninėmis priemonėmis piktžolių nebeįmanoma įveikti, galima naudoti herbicidą simeroną (tik likučius!). Purškiama 2-3 lapų fazėje (liepos viduryje), sunaudojant 0,8-1,2 kg/ha preparato.
Derlius imamas taip pat kaip ir augintų šaknelėmis. Šaknys nukertamos 25-30 cm gylyje.
Tolimesniais auginimo metais pasėlių priežiūros darbai tokie pat. Kasmet krienų plantaciją būtina tręšti organinėmis trąšomis.
Vienoje vietoje krienai paprastai auginami 3-4 metus. Vėliau plotas labai užsiteršia piktžolėmis ir šaknelių nuolaužomis, krienai sutankėja, derlius mažėja.